Adıyaman

“Adıyaman Teşvikte İyi Bir Yerde Olacak”

ATSO Başkanı Uslu Umutlu Konuştu:

“Adıyaman Teşvikte İyi Bir Yerde Olacak”

 

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Mustafa Uslu, Adıyaman’ın teşvikte iyi bir yerde olacağını söyledi.

Uslu, yaptığı açıklamada, bundan yaklaşık 1 ay önce Başbakan Binali Yıldırım tarafından Diyarbakır’da teşvikle ilgili çalışmayla 22 il için bir açıklama yaptığını anımsattı.

Teşvikle ilgili daha detayların ortaya çıkmadığını belirten Uslu, edindikleri bilgilerin bu 22 ilin cazibe merkezi olacağını ifade etti.

Gümrük Bakanının Adıyaman ziyaretinde bu sektörlerle ilgili değerlendirmelerin yapıldığını aktaran Uslu, “Bu cazibe merkezlerinde hangi ilde hangi sektörlerde destek alınacağı noktasında bir görüş alış verişinde  bulunuldu. Bununla ilgili destek alacağı noktasında bir gönül alış verişinde bulunuldu. Bununla ilgili biz Adıyaman’da  daha öncede Adıyaman’ımız ile ilgili önde gelen lokomotif sektörlerimizden ilgili bir dosya, tüm bakanlıklara, milletvekillerimize gönderildi. Şuanda bu son teşvik yasası ile ilgili şu veya bu net bir şekilde konuşmamız mümkün değil. Dolayısıyla ana hatlar belli, hangi iller yararlanıyor belli ancak burada şunu söyleyebiliriz. Adıyaman iyi bir yerde, istediğimiz bir yerde olacak, bunda eminiz ama diğer tarafta Adıyaman’la ilgili hangi sektörlerde bu desteklerden faydalanacak noktasında daha altı doldurulmamış.” dedi.

 

Sektörlerle İlgili Çalışma Yaptık

Sektörlerle ilgili çalışma yaptıklarını anlatan Uslu, şunları kaydetti:

“Adıyaman’ımızın önemli sektörleriyle ilgili bir çalışma yaptık. Kendilerine de arz ettik. Dolayısıyla inşallah bu teşvikin neticesinde Adıyaman’la ilgili çok güzel şeyler çıkacak. Ankara’da da başbakanımızla bu konuyu saatlerce konuştuk, eksikliklerimizi dile getirdik. Geçmiş şuan mevcut teşvikle ilgili iş adamları sıkıntılarını Adıyaman için bize haksızlık yapıldığını, bunları tüm detaylı bir şekilde dile getirdik. Hem dosya şeklinde kendilerine takdim ettik. O toplantılardan bir sözcüsü de bendim. Adıyaman’la ilgili tüm sıkıntılarımızı dile getirdik”

 

Bu Teşvikin Ayağı Yere Basacak

Teşvikle ilgili değerlendirmelerine devam eden Uslu, “Söyleyeceğim şu, yani şuanda bizde bekliyoruz, bu teşvik ayağı yere basan bir teşvik olacak inşallah. Hem bu bölge için çok çok yararlı bir şey olacak bu. Çünkü bölgesel bir teşvik yasası, Türkiye genelinde düzenlenen bir teşvik yasası değil. İşin doğrusu 22 ili kapsayan bir teşvik yasası, bu sıkıntılı bölgede biraz daha cazibe merkezi haline getirerek, yatırımcıyı bu bölgeye çekmesi açısından son derece yararlı bir şey. Hatta başbakan orada bizim Rıfat başkanla da ‘başkan artık biz Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine yatırım yapmanızı’ istiyoruz sözünü aldı. Yani teşvik edeceğiz, şuanda konuşulan teşvikin amacıda insanları bu bölgeye teşvik etmek” diye konuştu.

 

Terör Yatırımla Biter

Bölgeye yapılacak yatırımın önemli olduğunu vurgulayan Uslu, şöyle devam etti:

“Terörü bitirmenin bir yolu da bu ama biz şunu da dile getiriyoruz; doğrudur güzel bir teşvik verilir verileceğine de ben inanıyorum ancak şuna inanmıyorum bu bölgede huzur ve güven sağlanmadıkça yatırımcıların bu bölgeye rahatlıkla geleceğine inanmıyorum. Olacak mı belki kendi ilinde oturanlar bir şeyler yapacak ama genel anlamda bizim istediğimiz ölçüde bir yatırımın hamlesinin başlaması bu bölgede güvene bağlı. Yani sermaye ürkektir, işin doğrusunu konuşalım. Yani yatırımcı parasıyla kendisini sıkıntıya sokmaz ama güven orada sağlandıkça insanlar oraya ben inanıyorum ki belki şantiye ülkesine dönecek çünkü şuanda  konuşulduğu kadarı ile çok ciddi destek veriliyor. Yani bir yatırımcıya hem arsa bedava tahsis ediliyor ve bu bedava arsa üzerinde isterlerse devlet kendisine binayı yapıyor ve ürettiği malın alım garantisini veriyor ve faizsiz bir makine temininde destek oluyor. Bütün bunları yani sigorta indirimi yani çok önemli bir şey olacak. Ben inanıyorum bu bölgede hem işsizliği aşağı çekme noktasında hem de bu bölgenin yer altı zenginlikleri gün yüzüne çıkacak diye düşünüyorum. Bununda bu teşviki mutlaka dediğim gibi yani içi doldurulacak, ondan sonra ne var ne yok hangi ilde neleri kapsıyor? Bunu görmemiz lazım. Aksi taktirde şuanda yani ana başlıklarıyla açıklanmışta olsa detayı yok yani”(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu