Adıyaman

Adıyaman Tarımı İçin Önemli Fakülte

Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Bakanlar Kurulunu Bekliyor

Adıyaman Tarımı İçin Önemli Fakülte

 

Tarım kenti olan Adıyaman’da, tütüne getirilen kota sonrası sulu tarımın da hayata geçmemesi nedeniyle çiftçiler perişan oldu, tarımın adı bile neredeyse anılmaz oldu. Alternatif ürünlerle canlanan tarım, GAP kapsamında yapılacak barajların hayata geçmesiyle de eskiden çok daha iyi olacağı günlerin özlemiyle dolu. Ancak sorun, tarım kentinde bilimsel tarım yapılmaması. Bu açığın kapatılması, toprağın daha iyi işlenip, daha iyi ürün alınması için olmazsa olmazlardan kabul edilen Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi, çiftçilerin adeta umudu oldu.

14 Aralık’ta Adıyaman’a gelecek olan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan, Adıyaman çiftçileri, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi isteyecek.

Bakanlar Kurulunda ona bekleyen fakültenin hayata geçmesiyle Adıyaman, sulu tarımla birlikte adeta toprağından altın fışkıracak.

 

Çiftçiler kararın onayını bekliyor

Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Kemal Şahin, Adıyaman Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’nin YÖK tarafından onaylandığını ancak Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmayı beklediğini kaydetti.

Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’nin Adıyaman için önemli olduğuna dikkat çeken Kemal Şahin, Adıyaman’ın tarım kenti olduğunu vurguladı. Tarım kentinin olmazsa olmazlarından bir ayağının bilimsel çalışmalar olduğunu ifade eden Kemal Şahin, “Tarım Bilimler ve Teknoloji Fakültesi’nin kurulması noktasında üniversitemizin, STK’larımızın talebi olmuştu. YÖK tarafından kurulum onaylandı. Ancak Bakanlar Kurulunun onayı hala bekleniyor.

Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Pazar günü ilimize gelecek, AK Partinin 5. İl Kongresine katılacağından dolayı bu müjdeyi de Adıyaman’a vermesini bekliyoruz.

Adıyaman bir tarım kenti, bir tarım kentinin olabilmesi için bu tarım potansiyelinin değerlendirilmesi lazım.

Tarımın en önemli üçayağından biri tarım bilimleri teknolojisi fakültesidir. Dünyada her sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de bilim teknoloji konveksiyonel ekipmanlarını kullanarak dünya çiftçisiyle rekabet edebilme şansını yakalamak için üniversite çok önemlidir. Türkiye çiftçisiyle değil dünya çiftçisiyle yarışmak zorundayız. Bununda üniversite ayağı bilim ayağı çok önemlidir” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu