Anasayfa / Adıyaman / Adıyaman şimdi çok ‘tatlı’
ADIYAMAN SİYAHA BOYANDI BİNLERCE DÖNÜM ARAZİDE GÜNEŞE BIRAKILAN SALKIM ÜZÜMLER KENTİ ADETA SİYAHA BOYADI

Adıyaman şimdi çok ‘tatlı’

Üzümler kurutuluyor, şehir siyaha boyandı

Adıyaman’da bağlar bozuluyor.Bir yandan üzümler kurutuluyor, bir yandan kaynatılıyor, pekmez, pestil, kesme ve kuru üzüm için bağclılar bir telaş içinde. Adıyaman, her zamankinden çok daha tatlı.

Binlerce dönüm arazide güneşe bırakılan salkım üzümler kenti adeta siyaha boyadı Adıyaman’da binlerce metrekarelik alanda kurutulan salkım üzümler kenti adeta siyaha boyadı.  

Adıyaman’da zeytinyağı sürülen üzüm salkımları, kuruması için sergi alanına bırakıldı. Bir hafta ile 10 gün arasında güneşte bekletilen salkım üzümler daha sonra toplanarak Türkiye’nin çeşitli illerine gönderilecek. Binlerce dönüm arazide kurutulan İslahiye Karası ismi verilen üzümler diğer tane üzümlerden daha az ilaçlanıyor.

Büyük ilgi gören salkım üzümün üreticilerinden Feyzullah Dağ  geçen yıl 500 ton üretirken bu yıl 700 ton üretim yaptıklarını söyledi. Yaklaşık 18 yıldır üzüm üreticiliği yapan Gölbaşılı Feyzullah Dağ, ilaçlama esnasında salkım üzümlerin içine ilaç geçmediğini ve daha tatlı olduğunu söyledi.

Feyzullah Dağ, “Ürünleri bağlardan topladıktan sonra birinci sınıf üzümleri salkım seriyoruz. Dane üzümde 7-8 derece patos (zeytinyağı ile terbiye) kullanırken salkımda 2,5-3 derece kullanıyoruz. Böylece şekerli ve tatlı bir ürün çıkmasını sağlıyor. Gecen yıl 500 ton sergi, bu yıl 600-700 ton sergi yaptık. Danede 3-4 günde üzüm kuruyor ama salkımda bir hafta – 10 günde kuruyor. Birinci sınıf bir ürün ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Kuruması için serilen üzümler drone ile havadan da görüntülendi.(İHA)

Bu Habere de Bakın

Yanan motosikletini bırakmadı

Adıyaman’da seyir halindeyken yanmaya başlayan motosikleti sahibi, alevler içerisindeki motosikleti olay yerinden uzaklaştırdı.  Olay, Adıyaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir