Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

Adıyaman Pul Biberde Atağa Geçiyor

19 Eylül 2016 Pazartesi, 10:00

Adıyaman, pul biberde Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’a rakip oluyor

Adıyaman Pul Biberde Atağa Geçiyor

 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, biber yetiştiriciliği ve pul biber üretimi yapan Bekir Ağaoğlu’nun yetiştirme alanı ve kurutma tesisini inceledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, burada yaptığı açıklamada, sulu tarıma geçilmesiyle birlikte Adıyaman’da ürün çeşitliliğinin hızla arttığını kaydetti.

“Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında desteklemiş olduğumuz bu tesiste işlenmek üzere biber yetiştirilmektedir” diyen Alan, “700 dekarlık bu alanda tamamen damlama sulama sistemiyle biber yetiştirilmekte, yetiştirilen bu biberler doğal ortamda kurutulmaktadır. Buradaki biberlerin en büyük özelliği hiçbir şekilde aflatoksin içermemesidir. Yatırımcımız burada kendi tarlasında yetiştirmiş olduğu biberleri işledikten sonra Türkiye’nin çeşitli yerlerine, yurt dışına göndermekte ve aynı zamanda Adıyamanlı çiğköftecilerin pul biber ihtiyacını da karşılamaktadır. İlimizde üretilen pul bibere yurdun her yerinden talep gelmektedir.” ifadelerini kullandı.(PHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz