Son Dakika
27 Mayıs 2018 Pazar

Adıyaman Kavruluyor

22 Haziran 2016 Çarşamba, 09:36

Hafta sonu 43 dereceyi göreceğiz

Adıyaman Kavruluyor

 

Adıyaman’da dün 38 dereceyi sıcak bulanlar, bugün 39 dereceyi, yarın ise 40 dereceyi görebilecekler. Hafta sonu ise 42 ve 43 dereceyi de bulması bekleniyor. Adıyaman adeta kavruluyor. Haziran ortasında bunaltıcı sıcakların yaşandığı batı ve güney illerinde vatandaşlar denize girerken, Erzurum’da yaşayan vatandaşlar ise ceketleriyle geziyor.  Adıyaman ise adeta kavruluyor.

Hava sıcaklığının 38 derece olduğu Adıyaman’da sıcak havadan bunalan vatandaşlar, camilerde ve gölge alanlarda uyuyarak iftar saatini bekledi.

Sıcak havalardan bunalan vatandaşlar, klimalı olan camilere gelerek iftar saatini burada bekledi. Bazı vatandaşlar ise uykuya daldı. Cami ve parkları tercih ederek iftar saatini bekleyen vatandaşlar, her geçen gün hava sıcaklığının arttığını belirttiler.

 

Sıcaklık sürecek

Yapılan son değerlendirmelere göre; yurt genelinin az bulutlu ve açık, zamanla doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının iç ve batı bölgelerde mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyretmeye devam edeceği, doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artarak mevsim normalleri civarında, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer yer mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgar, genellikle kuzeyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara, Batı Karadeniz Kıyıları ve Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda, kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetlice (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor. Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Az bulutlu ve açık 34, İstanbul: Az bulutlu ve açık 32, İzmir: Açık 39, Bursa: Az bulutlu ve açık 37, Adana: Az bulutlu ve açık 40, Antalya: Açık 41, Samsun: Parçalı ve az bulutlu 27, Trabzon: Parçalı ve az bulutlu, zamanla iç kesimleri yer yer çok bulutlu 27, Erzurum: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 23,   Diyarbakır: Az bulutlu 37

 

Erzurum Üşüyor!

Yurdun birçok bölgesinde etkisini sürdüren sıcak hava vatandaşları bunaltırken, Erzurum’da ise vatandaşlar üşümemek için ceketlerini giyerek yazın gelmesini bekliyor. Batı ve güney kesimlerde hava sıcaklığı 44 dereceye kadar çıkarken, Erzurum’da ise bugün öğle saatlerinde termometreler 21 dereceyi gösterdi. Gece saatlerinde 9 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı, vatandaşları kıştan kalma manzarayla karşı karşıya bırakıyor. Gündüz saatlerinde bile güneşin altında ceketleriyle dolaşan Erzurum’daki vatandaşlar, yazı büyük bir özlemle bekliyor.

Mart ayından daha soğuk bir Haziran yaşadıklarını ifade eden vatandaşlar, “Erzurum’da Ağustos 15 olunca yaz biter. Ama hala yaz başlamadı. Akşamları soğuk oluyor. Mart’tan daha soğuk bir Haziran yaşıyoruz” dedi.

Öte yandan Erzurum Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Erzurum’da Perşembe ve Cuma günleri yağış beklenirken, en düşük hava sıcaklığının 11 en yüksek ise 26 derece olacağı tahmin ediliyor.

 

Adana Yanıyor 

Afrika’dan gelen sıcak hava dalgasının etkisini sürdürdüğü Adana’da termometreler 52 dereceyi gösterdi. Aşırı sıcaktan bunalan çocuklar ve gençler serinleyebilmek için sulama kanallarına akın etti.

Adana’da 4 gün önce 41 derece gösteren termometreler bugün 52 dereceyi gösterdi. Sıcaktan bunalan gençler ve çocuklar sulama kanallarına akın ederek burada serinlemeye çalıştı. Boğulma tehlikesine rağmen sulama kanalına giren gençler, “Hava çok sıcak. Evde bunaldık bu yüzden gelip burada yüzüyoruz. Biraz tehlikeli ama biz kanalda yüzmeyiz burası akıntılı daha güzel. Hava sıcaklığı 55 dereceymiş yanıyoruz” dediler.

Meteoroloji ölçümlerine göre, Adana’da hava sıcaklığı bugün gölgede 41 derece, perşembe gününe kadar da 41 derece olacak. Hava sıcaklığı cuma gününden itibaren 34 dereceye kadar düşerek mevsim normallerine gelecek.

 

Mersin’de Asfaltta Yumurta Pişirdiler

Tüm yurdu etkisi altına alan sıcak hava, Mersin’de de etkisini gösteriyor. Hava sıcaklığının nemle beraber 50 dereceyi bulduğu Mersin’de vatandaşlar asfaltta yumurta pişirdi. Sıcak havadan bunalan vatandaşlar sahil kenarlarında, ağaç gölgelerinde serinlemeye çalışırken, çocuklar ise denize giriyor.

Hafta sonundan beri etkili olan sıcak havalar, tüm ülkede etkisini sürdürmeye devam ediyor. Hava sıcaklıkları ülke genelinde mevsim normallerinin 5 ile 9 derece daha üstünde seyrederken, yetkililer hava sıcaklıklarının 2 ile 4 derece daha artacağını bildirdi. Mersin’de de Afrika sıcaklıkları etkili olurken, vatandaşlar serinlemek için farklı yöntemler deniyorlar. Hava sıcaklığının nemle beraber 50 dereceyi bulduğu Mersin’de bir genç asfaltta yumurta pişirdi. Cüneyt Acer isimli genç İnönü Bulvarı üzerindeki balıkçı barınağı önünde asfaltta pişirdiği yumurta ile sıcak havanın etkisini gösterdi. Gencin kırdığı yumurta 5 dakika içinde pişti.

Vatandaşlar ise sıcak havadan korunmak için yine ağaç altlarını seçti. Kimi vatandaş ailesiyle birlikte ağaç altında otururken kimi vatandaş ise yattı. Çocuklar ise yine denize girerek serinlemeye çalıştı. Sıcak havada yürüyen yaşlı bir çift, havanın çok sıcak olduğunu belirterek, “Böyle bir sıcak olamaz ya birden geldi. Daha önce Mersin’de böyle bir sıcağı hiç görmedik. Daha da artacağını söylüyorlar. Gerçi zamanı. Haziran ayındayız ama bugüne kadar havalar hep serin gitti. Bundan sonra da böyle sıcak olacak gibi. Güneşte gezemiyoruz, gezilir mi bu sıcakta. Bu sıcakta mecburiyetten geziyoruz. Yoksa gölgede oturacağız. Şu anda da gölge bir yer arıyoruz” ifadelerini kullandılar.

Meteoroloji yetkilileri Mersin’de önümüzdeki günlerde de sıcak havanın süreceğini, bundan dolayı özellikle yaşlı ve hamile kadınların güneşli havada çok fazla dolaşmaması uyarısında bulundu. (İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz