Adıyaman

Adıyaman, İstanbul’da Tanıtılıyor

İstanbul’daki Adıyamanlılar Feshane’ye bekleniyor

Adıyaman, İstanbul’da Tanıtılıyor

 

Bugün başlayacak ve 4 gün sürecek ve İstanbul’da gerçekleştirilecek ‘Adıyaman Tanıtım Günleri’ bugün başlıyor. İstanbul’da yaşayan yaklaşık 200 bin Adıyamanlının Feshane’ye akın etmesi bekleniyor. Tanıtım günleri için dün geç vakitlere kadar hazırlıklar sürdürüldü.

Adıyaman’da 73 özel ve kamu kurum kuruluşu Feshane’de ürünlerini sergileyecek. Gıdadan, tarihi ve turistik eserlere, kültürel ve sanatsal eserlerinden yöresel kıyafetlere kadar birçok eser sergilenecek.

Bugün başlayacak ve 4 gün sürecek etkinliklerin ilk gününde açılış konuşmaları, Adıyaman halk oyunları gösterisi ve davul şov, Harfane Dinletisi, Grup Ravza ilahi dinletisi, Adıyaman Tanıtım Filmi, Mehmet Seske, Recep Tanyıldız, Latif Dogan konserleri olacak.

Yarın Adıyaman halk oyunları gösterisi, Ayşe Işık canlı performans, ney dinletisi, Mustafa Karataş söyleşi, Harfane Dinletisi, Halk oyunları gösterisi ve davul

Show, Yöresel sazlar eşliğinde halay, Ömer Faruk Elmas kum sanatı performansı, Gülistan ile Haşim Tokdemir ve Ramazan Garipses konserleri ile ikinci gün son bulacak.

27 Eylül tarihinde ise, Adıyaman halk oyunları gösterisi ve davul şov, Ayşe Işık canlı performans, Harfane Dinletisi, Turgay Güler imza etkinliği, ney dinletisi, çiğköfte yapımı, yöresel sazlar eşliğinde halay, kum sanatı performansı, Tolga Örnek’in Nemrut Dağı Belgeseli,  Kâhtalı Mıçı ve Nurettin Rençber konseri olacak.

Tanıtım günlerinin son gününde ise, imza etkinliği, harfhane etkinliği, Haşim ve Gülistan Tokdemir konseri, peynirli irmik helvası yapımı, Kemal Arda konseri, söyleşi gerçekleştirilecek.”

 

Binlerce kişi davet edildi

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, 25-28 Eylül 2014 tarihleri arasında İstanbul Feshane’de gerçekleştirilecek olan ‘Adıyaman Tanıtım Günlerinin’ etkin ve amacına uygun bir şekilde yapılması amacıyla yereldeki hazırlıkların tamamlandığını dile getirdi.

Adıyaman Tanıtım Günleri ile Adıyaman’ın tarihi, coğrafi, kültürel ve ekonomik değerlerinin tanıtımını amaçladıklarını kaydeden Vali Mahmut Demirtaş, İstanbul’da 4 gün sürecek olan bu etkinlikte Adıyaman’ın sahip olduğu bütün değerleri ulusal ve uluslararası alanda tanıtmayı amaçladıklarını açıkladı.

Valilik koordinesinde, kamu kurum ve kuruluşlarımızın, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin, yerel ve ulusal basın yayın organları ile işbirliğine gidilerek Adıyaman Tanıtım Günlerinin ilki Ankara’da gerçekleştirilmişti.

Tanıtım etkinliğinin ikincisi İstanbul Feshane’de gerçekleştirilecek. 5 bin metrekare kapalı alanda gerçekleştirecekleri etkinlikte yerel hazırlıkları tamamladıklarını dile getiren Vali Demirtaş, “Tanıtımın amacına uygun bir şekilde yapılması amacıyla başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakanımız ve bütün Bakanlar Kurulu etkinliğe davet edilmiştir. Türkiye genelinde ise binlerce davetiye dağıtımı yapılmıştır. Yine gerek telefon, gerekse de e-posta yoluyla toplamda binlerce kişi davet edilmiştir. Adıyaman’ın tarihinden, kültürüne, sanayisinden, sanatına, doğal güzelliklerinden, mutfağına, alternatif tüm değerlerinin tanıtımının yapılacağı tanıtım günleri hazırlıklarımızda son aşamaya geldik. Ayrıca, Feshane’deki organizasyon sergi salonunda ilimizin tarihine, kültürüne, edebiyatına yön vermiş şahsiyetlerle kitap imza günü ile Adıyaman fotoğraflarından oluşacak bir sergi açılacaktır.  Organizasyon boyunca Halk oyunları gösterileri, şiir dinletileri ve ilimizin sanatçılarından Latif Doğan, Nurettin Rençber, Kahtalı Mıçı, Mehmet Seske, Ramazan Garipses, Tuncay Okutan, Gülüstan ve Haşim Tokdemir, Pop Star Recep Tanyıldız ve Adıyaman Harfane Ekibi tarafından da konserler verilecektir” dedi.

 

Safvan Bin Muattal da tanıtılacak

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, 25-28 Eylül 2014 tarihlerinde İstanbul Feshane’de yapılacak olan tanıtım günlerinin bu yıl daha kapsamlı bir şekilde hazırlıklarını sürdürdüklerini belirterek,  “Birçok medeniyete harman olmuş ve bu medeniyetlerin izlerini taşıyan, barışın, kardeşliğin, huzurun, hoşgörünün ve Güneydoğu’nun en şirin ili, Adıyaman’ın tarihini, kültürünü, mutfağını, sahip olduğu değerleri, gelenek ve göreneklerini Türkiye’nin aynası ve mozaiği olan İstanbul’da tanıtmayı amaçlıyoruz. Adıyaman Tanıtım Günleri etkinlikleri kapsamında, Adıyaman’ın sahip olduğu kültür ve turizm ile inanç değerlerini de kapsamlı bir şekilde tanıtmayı hedefliyoruz. Hazırladığımız tanıtıcı afişlerle özellikle sahabe kardeşliği vurgusu yapacağız. Bilindiği gibi, ülkemizde makamı kesin olarak bilinen iki sahabeden biri olan Safvan Bin Muattal İlimiz Samsat ilçesinde, Eyüp El Ensari Hazretleri de İstanbul’da bulunmaktadır. Bugün yolumuzu aydınlatan, sevgi, kardeşlik, ülfet ve muhabbet, şefkat, rahmet, emanet ve adalet gibi ulvi değerlerin öncülüğünü ve bayraktarlığını yapan yıldızlardan ashabı kiramdan Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerini tanıtım günlerinde kardeşi Eyüp Sultan efendimizle buluşturmanın da ayrıca bahtiyarlığını yaşayacağız. 19 Eylül 2014 tarihinden itibaren İl Müftülüğümüz Eyüp El Ensari Hazretlerinin makamında stant açarak Sahabe Kardeşliği vurgusu yapacak. Ayrıca tanıtım günlerinde İstanbul’a götürülecek Sahabe minyatürü ziyaretçilerin beğenisine sunularak, neyzenler tarafından etkinlik boyunca ney ziyafeti sunulacaktır” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu