Adıyaman

“Adıyaman İhracat Rekoru Kırıyor”

AK Parti Milletvekili Yetiş:

“Adıyaman İhracat Rekoru Kırıyor”

 

AK Parti Adıyaman milletvekili Dr.M.Murtaza Yetiş, Adıyaman’ın 2012’de açıklanan yeni teşvik paketinden sonra ihracat rekoru kırdığını söyledi.

Müteşebbislerin aşırı talebi üzerine OSB’de genişletme yapıldığını belirten AK Parti Adıyaman milletvekili Dr.M.Murtaza Yetiş, “iki kez yapılan genişletme çalışmasından sonra OSB alanı toplam 292 hektara ulaşmıştır. Oluşturulan sanayi parsellerinin %90’ı ise yatırımcılara tahsis edilmiştir” dedi.

Tekstil sektörü ağırlıklı bir kümelenmenin söz konusu olduğunu ifade eden Yetiş, “Adıyaman 5.Teşvik Bölgesi’ne geçtiğinde yatırımcılarımızı Adıyaman’a yatırıma davet etmiş ve Adıyaman’da yatırım yapacak olan işadamlarımıza, sanayicilerimize her tür desteği sonuna kadar vereceğimizi belirtmiştik.5.Bölgeye geçişimizden sonra yatırım teşvikleri rakamlara yansımaya başladı. İlimizin Eylül ayı sonuyla ihracat rakamlarına baktığımızda 221 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdiğini görüyoruz. Geçen yıl ihracat rakamlarıyla karşılaştırdığımızda ihracatta  %300’ lük bir artış olmuş. İthalat rakamları sabit kaldığı için ilimizin dış ticaret fazlasının olduğunu görmekteyiz. Bu artışın en önemli nedeni ise 145 milyon dolarla ihracata dayalı imalat yapan tekstil hazır giyim sektörü olmuştur” dedi.

2006 yılındaki Adıyaman’dan yapılan ihracatın 24 milyon olduğunu vurgulayan Yetiş bu rakamın 2014 Eylül itibari ile 221 milyona ulaştığını ve bu rakamın Adıyaman için bir rekor olduğunu belirterek “5.Bölge teşvikinden yararlanmadan önce ihracat rakamının 2011’de 60 milyon dolar olduğunu bugün yaklaşık %400 bin artışın söz konusu olduğunu ve yeni yatırımcıların ilimize rağbet etmeye devam ettiğini ifade eden Yetiş, “2001 yılında 96 olan işletme sayısı 2014 yılında 260’a, 5091 olan istihdam sayısı 10361’e yükselmiştir. Bu rakamlar Adıyaman sanayisinin istihdamda önemli bir açığı da kapattığını göstermektedir” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu