Adıyaman

“Adıyaman Hizmetin En İyisine Layık”

Yrd. Doç. Dr. M. Selçuk Tabak:

“Adıyaman Hizmetin En İyisine Layık”

 

CHP Milletvekili Aday Adayı Dr. Selçuk Tabak, aile olarak hiç kopmadıkları siyasette, tecrübeleri ile Adıyaman’ın problemlerini gidermeye aday olduklarını söyledi.

Adıyaman Kadın, Doğum ve Çocuk Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Selçuk Tabak, 7 Haziran 2015 genel seçimleri için milletvekili aday adayı olduğu CHP’den çalışmalarını sürdürüyor.

Tabak, “Adıyaman ülkeye yaptığı büyük katkılarla hizmetin en iyisine layık bir il. Adıyaman’ın sorunlarının hepsini biliyoruz ve çözecek güce sahip olduğuma inanıyoruz. Bu ilin birçok sorunu var ama bir sağlıkçı olarak bana göre birinci sırada sağlık geliyor. Daha önce de katıldığım bazı programlarda söylediğim gibi Adıyaman’da sağlık iflas etmiş durumda. AKP’nin sağlıkta reform sloganı Adıyaman’da tutmadı maalesef. Reform denildiği zaman; var olan, yozlaşmış, yavaşlamış, durağan hale gelmiş bir yapıyı daha aktif hale getirmeğe denir. Buradaki dönüşüm daha evvel ki bir yapıyı yeni bir yapıya döndürdüler, bu yapının ne olduğunu şuan da kendileri de çözemiyorlar ve işin içinden de çıkamıyorlar. ‘Sağlıkta dönüşüm’ diyorlar, iyi olduğunu söylüyorlar ama durum hiç de öyle değil, biz bunu 1,5 yıldır söylüyoruz. Eğer sistem böyle devam ederse, ilde Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı kalmayacak, olanlarında hepsi gidecektir. Bu kişileri sadece para ile burada tutamazlar. Adıyaman’da onlara uygun ortam sağlanmazsa, çalışma ortamları huzurlu hale getirilmezse ne doktorlar burada kalır, ne de hastalar memnun kalır. Mevcut şartlarda, hasta ile hekim arasındaki ilişkiye gerginlik taşınıyor. Bunun engellenmesi lazım. Bunun da birinci yolu doktor sayısının arttırılması. Biz bunları dile getirmiştik, bugün yine getiriyoruz. Mevcut sağlık şartlarına göre Adıyaman’da yapılan en iyi şey, Kahramanmaraş’a Malatya’ya, Gaziantep’e sevk yapmak. Sağlığında yanında ulaşımda büyük bir sorun. Adıyaman’ın komşu illere ve ilçelerine olan bağlantı yollarının bir türlü tamamlanamaması ve yine il içerisinde bulunan turistik değerlere giden yolları bozuk. Bu Adıyaman’ın ulaşımda geldiği noktayı ortaya koymakta. Ulaşım medeniyettir. Ancak Adıyaman’ın medeniyete giden hiçbir yolu AKP hükümeti döneminde yapılmadı. Yapılanlarda kısa sürede ya çöktü yada yeniden bozuldu. Adıyaman-Gaziantep, Adıyaman-Malatya ve Adıyaman-Şanlıurfa yolları halen ya proje aşamasında ya da yıllardır yapım aşamasında. Adıyaman-Gölbaşı, Adıyaman-Besni, Adıyaman-Çelikhan, Adıyaman-Gerger, Adıyaman-Sincik, Besni-Gölbaşı yolları yıllardır yapılmayı bekliyor. Duble yollar Adıyaman’a bir türlü ulaştırılamadı. Bu şekilde mi AKP ulaşımda çok iyi noktada? Seçilmemiz durumunda, ulaşım sorununu çözmek için birlikte çalıştığımız bir ekibimiz var, bu ekibimizin hazırladığı projeleri hayata geçirerek, Adıyaman’ımızın güzel insanlarının mağdur bırakıldığı yollara kavuşturacağız. Yapılmayan yada halen ihaleye çıkmayı bekleyen bütün bağlantı yollarını tamamlayacağız.” dedi.

 

Sulama sorunu artık çözülmeli

Sula sorunu ile ilgili de konuşan Tabak, “Bir ilçesinin ve onlarca köyünün sular altında kalmasına neden olan GAP Projesinden sadece siyasi beceriksizlikten dolayı faydalandırılamayan Adıyaman’ın bu mağduriyetini sona erdirmek her türlü mücadeleyi vereceğiz. Bu Adıyaman’ın ve Adıyamanlıların hakkı! Her seçim gelip Adıyaman’ından rekor düzeyde oy alacaksın, sonra da bu ilin o vefakar halkına bir damla suyu reva görüp onların il il, bölge bölge mevsimlik işçi olarak gitmesine sebep olacaksın, yok öyle AKP! Bu konu da da hazırlıklarını tamamladığımız projelerimiz ile Adıyaman’ımızın topraklarını suya kavuşturup, tarımsal ekonomide kalkınmasını sağlayacağız. Bununla paralel, 2009 yılından bu yana çıkarılan teşvik yasalarında hep mağdur edilmiş olan Adıyaman’a yapılan haksızlıklar, bu ilde sanayiyi de bitme noktasına getirmiştir. Şu an Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi bir depo görevi görmektedir. Teşvikteki adaletsizlikten dolayı yüksek olan maliyetleri kaldıramayan fabrikalar pılını pırtını toplayıp 6. Bölge illeri olan komşularımıza gitti. Buradaki boş binalarda ildeki büyük marketlerin deposu olarak hizmete devam etmeye başladı. Bu çok vahim bir burum! Bu konu ile ilgili hazırladığımız dosyamızı ilgili bakanlıklarla paylaşıp, Adıyaman’a yıllardır yapılan haksızlıkların giderilmesini isteyeceğiz ve takipçisi olacağız. Ayrıca yine hazırladığımız projemizde, 5084 sayılı teşvik yasasının sona ermesi ile daha avantajlı olan 6. Bölge illerine giden nitelikli yatırımcıların tekrar Adıyaman’a dönmeleri için çeşitli imkanlar sunacağız” şeklinde konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu