Adıyaman

Adıyaman ‘güneş enerjisi’ zengini bir kent

Yenilenebilir Enerji Zirvesi Başladı

Adıyaman ‘güneş enerjisi’ zengini bir kent

 

Adıyaman’da çeşitli kuruluşların organizatörlüğünde ‘Yenilenebilir Enerji’ zirvesi gerçekleştirildi.

İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın koordinesinde, Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediye Başkanlığı, Adıyaman Üniversitesi ile Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkıları ile rektörlük konferans salonunda Yenilenebilir Enerji zirvesi başladı. İki gün sürecek olan zirvenin açılışına Vali Mahmut Demirtaş, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtma Ajansı Başkan Yardımcısı Mustafa Rumeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Grup Başkanı Fakir Hüseyin Erdoğan, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Başkan Yardımcısı Osman Özberk, TPAO Bölge Müdürü Savaş Bütün, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Adıyaman’daki işadamları ve öğrenciler katıldı.

Zirvenin açılışında dünyada ve Türkiye’de enerji görünümü, yenilenebilir enerji kaynaklarının dünü-bugünü ve yarını, enerji piyasasında düzenlemeler, gelişmeler ve lisanssız üretim, GAP Bölgesi’nde yenilenebilir enerji uygulamaları ve enerji projelerinin finansmanı konuları tartışıldı.

 

Enerji, hayatın vazgeçilmezidir

Zirvenin açılış konuşmasını yapan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan, verdikleri destekten dolayı Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’a ve ev sahipliğinden dolayı Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’ye teşekkür ederek, enerjinin günlük hayatın vazgeçilmez bir unsuru olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, “Bölgemizde, ülkemizde ve dünya da enerji politikaları dünya politikaları yön veren ana unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişmiş ülkeler enerjiye bağımlılıklarını alternatif enerji kaynaklarını etkin bir şekilde kullanarak aşmaya çalışmaktadırlar. Ülkeler enerji bağımlılıklarını ve dış politikadaki engelleyici, daraltıcı etkisini kırmak istemektedirler. Türkiye enerji kaynaklarını çeşitlendirerek dış politikada ve ekonomi alanında hareket alanını genişletmeye çalışmaktadır.” dedi.

 

Enerjiyle dağlar indirilip, dağlar kaldırılabiliyor

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, açılış konuşmalarında bu zirveye ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek günümüzün en önemli konularından birisi enerji olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Gönüllü enerjideki tasarrufa ve güneş enerji paneli kurarken karşılaşılan bürokratik engellere değinerek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Dağları indirip dağları kaldırabiliyoruz. Kocaman barajları, kocaman kütleleri, kocaman tünelleri kazabiliyoruz bunların hepsi enerji sayesinde oluyor. Son derece sanayileştik, özellikle enerji tüketen çok büyük sanayilerimiz var. Bunlar için mutlaka enerji gerekiyor. Ancak ihmal ettiğimiz bir husus var. Genellikle ülkeler tükettikleri enerji ile sınıflandırılıyorlar. Refah düzeyleri onunla ölçülebiliyor. Ancak burada unuttuğumuz bir husus var. Enerji kullanmada tasarruflu olmayı toplumlara öğretemiyoruz. Bunu genelde bütün ülkeler önemsiyorlar ve üzerinde duruyorlar. Çünkü en önemli kaynak tüketilmemiş kaynak oluyor. Yeni kaynak bulmanıza gerek kalmadan tasarruf yapmanız halinde elinizde önemli enerji kaynakları oluşuyor ve hiçbir yatırıma da gerek duymamış oluyorsunuz. Lüzumsuz enerji tüketimlerinden bir yerde elimizi çekmemiz onlardan bir şekilde dönmemiz gerekiyor. Bu tabi ki teknolojiyi geliştirmekle oluyor, insanları eğitmekle oluyor. Bunu öncelikle ifade etmek istiyorum çok önemli husus olarak görüyorum.” dedi.

 

Güneşten enerji elde edilmesi kolaylaştırılmalı

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, bürokratik engellerden yakınarak, “Biraz önce de saygıdeğer genel sekreterin ifade ettiği Bin MW’ın altında bir lisanssız güneş enerji paneli kurmaya çalışırsak; biz bunu da üniversite olarak yaşadık halende yaşıyoruz ve de bıraktık yani çok hevesli çıkmıştık. Şunu da söylüyorduk bütün kurumlar bunu kurmalı. Çünkü etrafımızda çok boş yer var ve her kurum kendine düşen bu görevi yapabilir. Devletimize, milletimize,  günümüze ve geleceğimize destek oluruz diye düşünüyorduk. Ancak maalesef bir takım bürokrasiler var bunlar normal süreç olarak gözüküyor ama bunları bir şekilde ele alması gereken kurumların inceleyeceğini umut ediyorum, umutla konuşuyorum. Özellikle Kalkınma Bakanlığı’nın ve bu konuda önemli konular ele alması gerektiğini, kolaylaştırıcı önlemler almasını düşünüyorum. Hatta bunları standart bir kitaba alması gerektiğini ve bütün kurumlara bunu zorunlu hale getirilebilir. Çünkü bunları kredi ile de yapmak mümkün olabilir. Gelecekte yenilenebilir enerjilerde bunları mutlaka yapacağız umudundayım.” dedi.

 

Yenilenebilir enerjinin önemi anlaşılıyor

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise, yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin gün geçtikçe artığını vurguladığı konuşmasında, “Talep edilen enerjinin hızla artmasına paralel olarak mevcut enerji kaynaklarının çok kısa zamanda tükeneceği bilimsel bir gerçektir. Tüm dünyada artan nüfusla beraber enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı kaçınılmaz hale gelmiştir. Bilindiği gibi ülkemiz 77 milyon nüfus ve 152 milyar dolar ihracat ile kişi başına 10 bin dolar milli gelire sahip dünyanın 16. büyük ekonomisine sahiptir. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılı olan 2023 yılında 84 milyon nüfusa karşılık 500 milyar dolar ihracat ile kişi başına 20 bin dolar milli gelire sahip dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefliyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için de sanayi alanında rekabetçi, çevre alanında sürdürülebilir, enerji alanında ise yenilenebilir politikalar üretmeli ve uygulamalıyız. Enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ve sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesi için yereldeki imkanlar, bölgenin coğrafi avantajları göz önünde tutularak doğal kaynaklarımız değerlendirilmelidir. Ülkemiz rüzgar, güneş, su kaynakları ve jeotermal bakımından son derece zengin bir coğrafyadadır. Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının, toplam enerji tüketimindeki oranı 2012 yılında yüzde 27 olmuştur. Onuncu Kalkınma Planı’na göre 2018 yılında bu oranın yüzde 29’a ulaşması beklenmektedir. 2023 yılına kadar ise 120 milyar dolar seviyesinde yenilenebilir enerji yatırımı gerçekleşmesi hedeflenmektedir” ifadelerine yer verdi.

Adıyaman’ın hidroelektrik, rüzgar ve güneş enerjisi potansiyeli açısından verimli ve avantajlı bir coğrafyada yer aldığını kaydeden Vali Demirtaş, “Adıyaman yıllık üç bin saat güneşlenme süresi ile Türkiye geneli iller sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Sincik ilçemizde 27,5 megawatt gücünde rüzgar santrali faal olarak çalışmaktadır. Kahta ilçemizde 43 megawatt gücünde diğer bir rüzgar santralinin lisansı alınmış olup inşaatına yakın bir tarihte başlanacaktır. Kahta ilçemizde Türkiye Petrolleri tarafından açılan kuyulardan elde edilen atık sıcak su ile 41 dönümlük bir arazide modern seracılık yapılmaktadır. Adıyaman’da uyguladığımız tüm projeler bölgemizde yeni yatırımlara da ilham verecektir. Bunun için hepimize düşen, bilim ve teknoloji ışığında, çevre ile dost, sürdürülebilir kalkınma anlayışı ile yenilenebilir enerji uygulamalarının yaygınlaşmasını sağlamalı, özveriyle çalışmalıyız” dedi.

 

Katılımcılar kültür gezisi yapacak

“Adıyaman Yenilebilir Enerji Zirvesi” katılımcıları, bugün öğle saatlerinde sonra erecek panellerin ardından yapacakları kültür ve turizm gezisi ve teknik gezinin ardından ilimizden ayrılacaklar.

Yapılan konuşmaların ardından, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtma Ajansı Başkan Yardımcısı Mustafa Rumeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Grup Başkanı Fakir Hüseyin Erdoğan, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Başkan Yardımcısı Osman Özberk ve TPAO Bölge Müdürü Savaş Bütün’ün konuşmacı olarak katıldığı “Dünyada ve Türkiye’de Enerji Görünümü ve Önemi” konulu bir panel düzenlendi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu