AdıyamanSağlık

Adıyaman ‘Doktor’ Diyor, Ankara Sus Pus!

Kadın Doğum Uzman Açığı, Çileden Çıkardı

Adıyaman ‘Doktor’ Diyor, Ankara Sus Pus!

Adıyaman’da aylardır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde, Kadın Doğum Uzmanı eksikliği çekiyor. Talep edilmesine rağmen, ne siyasilerin desteği, ne Sağlık Bakanlığının görevlendirmesi var. Vatandaş isyan noktasına geldi, hastaneyi basarak, kapılara kilit vurdu. Hastane yönetimi, ilin yöneticileri, 5 vekil, siyasiler ve sağlık bakanlığı, Adıyaman’ın uzman hekim ihtiyacını karşılayamıyor, vatandaş çileden çıkıyor.

Kadın Doğum Uzmanı eksikliği, muayene ve tedavi olmak isteyen kadın hastaları ve yakınlarına büyük sıkıntı yaşatıyor. Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi binasında uzman hekim açığı, muayene olmak isteyenlere cevap verilememesine neden oluyor.

Gece 2-3’te sıraya giren kadınlar ve yakınları, muayene sırası almak için sabahın 6’sına kadar bekliyor. Gelen görevli ise, görev yapacak hekimin sayısına ve kontenjanına göre sıra dağıtıp, kalanlara sıra veremiyor. Bu durum vatandaşı çileden çıkarıyor, hastane yönetimi de zor durumda kalıyor.

Bir süre önce kadınlar ve eşleri, hastane önünde eylem yapmış, Başhekim Servet Kölgelier, eylem yapan hasta ve yakınlarıyla görüşerek, durumun çözümü için Sağlık Bakanlığından uzman hekim istediklerini belirtmişti.

Ancak, o günden bu yana değişen bir şey olmayınca dün hasta ve yakınları yine eylem yaptı. Bu defa hastanenin kapısına kilit vurdular.

 

Doktor olmayınca hastaneyi işgal ettiler

Eylemci grup, hastane kapılarına kilit vurdu. Hastane kapıları kapatıldı, sağlık çalışanları ile hastalar dışarıda kaldı.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi) doktor eksikliğinin olduğunu iddia eden hasta yakınları, hastanenin kapılarını kapatarak hastane içerisine sağlık çalışanları da dahil hiç kimseyi almadı. Eylem, gergin dakikaların yaşanmasına neden oldu.

Edinilen bilgiye göre, Adıyaman’da bir grup hasta yakını, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi) doktor eksikliğinin bulunduğunu iddia ederek hastanenin poliklinik servisi önünde eylem gerçekleştirdi. Sabahın erken saatinde gerçekleştirilen eylemde eylem yapan grup poliklinik servisinin kapılarını kapatarak hiç kimseyi içeriye almayıp içeride bulunan kişileri de dışarıya çıkardı. Mesai saatinin başlamasıyla poliklinik servisine gelen sağlık çalışanları poliklinik servisine girmek istedi. Sağlık çalışanlarının içeriye girmesi ile eylemci grup sağlık çalışanlarına eylem yaptıklarını o nedenle içeriye alamadıklarını söylediler. Daha sonra olay yerine gelen polis ekipleri, eylemci grupla konuşarak, kapıların açılmasını ve eyleme son vermelerini istediklerini söyledi. Polisin söylemlerine karşılık eylemci grup hastane başhekiminin eylem yerine gelmesini istedi. Eylemci grup için bu defa olay yerine çevik kuvvet polis ekipleri sevk edildi. Bir taraftan eylemci gruba müdahale etmek için çevik kuvvet polisleri hazırlık yaparken, eylemci grup ise, başhekime dertlerini anlatmak için eylemini aralıksız sürdürdü. Daha sonra olay yerine polis nezaretinde gelen Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Servet Kölgelier, eylemci grubun sorunlarını dinleyerek onlarla bir süre sohbet etti. Eylemci grup başhekimle konuştuktan sonra, olaysız bir şekilde dağılırken, hastane kapıları saat 9.45 gibi açıldı.

 

Adıyaman’a böyle mi sahipleniliyor?

AK Partiden beş milletvekili, siyasiler, ilin ve hastanelerin yöneticileri, hepsi uzman hekim ihtiyacını karşılayacak sorunu ya Sağlık Bakanlığına anlatamıyor ya da Sağlık Bakanlığı Adıyaman’ı önemsemiyor. Hangisi olursa olsun, kadın hastalığı gibi önemli bir dalda, şifa arayan, muayene ve tedavi olmak isteyen kadınlar, mağdur durumda. Duymayan varsa duysun, sesimiz Ankara’ya kadar ulaşır nasılsa…

 

Herkes suspus

Sadece iktidar değil, sadece ilin yöneticileri değil, muhalefetin, kadınların bu mağduriyetine sessiz kalması, kadın derneklerinin Ankara’ya seslerini duyuramamaları da işin bir başka yönü.

Haber-Yorum: Naif Karabatak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu