Adıyaman

“Adıyaman, Büyük Projelerle Hayat Buluyor”

Vali Demirtaş, meclis üyelerine konuştu:

“Adıyaman, Büyük Projelerle Hayat Buluyor”

 

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, göreve başladığı 3 buçuk yıllık süreçte yapılan hizmetler ile hayal edilemeyenleri gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Adıyaman İl Özel İdaresi’nin 2015 yılı faaliyet programının görüşüldüğü il genel meclis toplantısına katılan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman’da hayata geçirilen yatırımlar ve planlanan projeler ile ilgili bilgiler verdi.

İl Genel Meclis Başkanı Salih Şahan’ın başkanlık ettiği toplantıda konuşan Vali Mahmut Demirtaş, eğitim, sağlık, tarım, sosyal ve kültürel tüm projeler hakkında il genel meclis üyelerine bilgi verdi.

 

Adıyamanlı Her Vatandaş Bizi Rahatlıkla Denetleyebilir

2015 yılı yatırım programı ile ilgili konuşan Vali Mahmut Demirtaş, “Üç buçuk yılda neler başardık onları paylaşmak istiyorum. Hayal edilemeyenleri gerçekleştirdik. Büyük projeler ile Adıyaman’a bir şeyler katma gayretindeyiz. Yapılanlarda il genel meclisi üyelerimizin çok büyük katkıları oldu. 2015 yılında bizim gelirimizin fazla olmasından dolayı ek bütçe yapma ihtiyacı duyduk. Gelen paralar hizmete dönüşüyor. Biz harcamaları yaparken, vatandaşlarımıza nasıl yansıtabilirizin hesabını yapıyoruz. Kamu harcamalarını yaparken açık ve şeffaf olmaya gayret gösteriyoruz. Açık yapıyoruz, şeffaf yapıyoruz. Adıyaman’da her vatandaş, her birey bizim harcamalarımızı çok rahat denetleyebilir. Hangi ihaleyi nasıl vermişiz. Şeffaf olduğumuz için bu konudan çekinmiyoruz. 2015 yılının 60 milyondur. 2015 yılında tahmini gelir bütçesi 60 milyon iken, biz 83 milyon 112 bin TL gelir elde etmişiz. Bizim gelir bütçemizin gerçekleşme oranı yüzde 138’dir” dedi.

 

Adıyaman’a Bölgenin En Büyük Mesire Alanını Yapıyoruz

Adıyaman halkına rahat bir nefes aldıracak olan Beşpınar Vadisi Projesi ile ilgili konuşan Vali Mahmut Demirtaş, “Beşpınar Vadisi Projesi 1 milyon 300 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştiriliyor. Adıyaman’da yaptığımız bu mesire alanı bu bölgenin yani Doğu ve Güneydoğu’nun en büyük mesire alanıdır. İnşallah Türkiye’nin de sayılı mesire alanlarından bir tanesi olacak. Adıyamanlıların gidip eğlenebilecekleri, rahat edebilecekleri bir mesire alanı yoktu. Bizde her ilde olduğu gibi bizimde modern bir mesire alanımız olsun istedik. Piknik alanı, spor alanları, çocuk oyun anlarının olduğu, sosyal tesislerin olduğu bir mesire alanı olsun istedik. Hem anne ve babalar dinlensin hem de çocuklar oynasınlar. Bu sene Allah kısmet ederse,  şuan çalışma yaptığımız 600 dönümlük yeri bitirmek istiyoruz. Amacımız bu 600 dönümlük alanın alt yapısını bitirmek. Damlama sistemiyle sulama yapacağız. Bizim özel idare olarak personelimizle ve araçlarımızla oradayız. Köylere hizmet götürme imkanının olmadığı zamanda oralarda çalıştık. Bakanlarımızın, milletvekillerimizin çok büyük katkıları oldu. Bütün Adıyaman halkı adına kendilerine teşekkür ediyorum.

Kahta’da Ebu Sadık diye bir yer var. Buraya yaptığımız mesire alanının aynısını oraya yapıyoruz. Ağaçları dikmeye başladık. 5-6 bin adet ağaç getirdik. Binden fazlasını yeni yaptığımız okulların bahçesine diktir. Diğerlerini Ebu sadık ile Beşpınar’a dikiyoruz. Bu ağaçları Orman Genel Müdürlüğü tarafından 4-5 yaşlarında, İstanbul büyükşehir Belediye Başkanımız 6 Tır, büyük ağaç gönderdi. Bu ağaçlar Avrupa’dan geldi. Ağaçlar yaprak açmaya çiçek açmaya başladığında bir renk cümbüşü olacak. Kimi yapraklar mavi, kimi yeşil, kimi sarı olacak ve renk cümbüşü olacak” diye konuştu.

 

Eğitimde Hamle YaptıkSurmanset-1-Adiyaman-Buyuk-Projelerle-Hayat-Buluyor-(6)

Eğitim konusuna büyük önem verdiğini kaydeden Vali Demirtaş, “Üç buçuk yıldan beri Adıyaman’da görev yapıyorum.  Eğitim noktasında bu güne kadar 1300 derslik yapmışız. Şuan devam eden 200 civarında dersliğimiz var ama iki ay içerisinde bunlar bitecek. Bu rakam çok ciddi bir rakamdır. 2400 kişilik öğrenci pansiyonu yaptık. Pansiyonunun 1400’ü bitti. Geri kalanı bu yıl bitecek. Borsa İstanbul 4 milyon TL gönderdi. Kahta Küçük Sanayi Sitesi’nin karşısında hazineye ait 20 dönüm üzerinde 24 derslikli fen lisesi yapıyoruz. Bir adet kapalı spor salonu yapacağız. 200 kişilik bir pansiyon yapmayı düşünüyoruz. Adıyaman’a seyir terasının altında 260 yataklı beş yıldızlı bir otel gibi hizmet içi eğitim merkezi yapacağız. Hizmet içi eğitim merkezi sayısı Türkiye’de 5’dir. İnşallah 24 Mart tarihinde içerisinde konferans salonu, lokantası, saunası, havuzu ve daha birçok sosyal alanı olacak olan 260 yataklı otellimizin ihalesi yapılacak. Ayda bir iki gurup buraya gelecek. Gelip Adıyaman’ı tanıyacaklar. Bu hizmet içi eğitim merkezinin hemen yanına 24 derslikli turizm meslek lisesi yapıyoruz. Öğrenciler hem okuyacaklar hem de uygulamalı ders görecekler” şeklinde konuştu.

Vali Demirtaş, konuşmasının devamını şöyle sürdürdü:

“Adıyaman’a yakışan bir hükümet konağı yapıyoruz. Şuan bodrum katı bitmek üzere, inşallah kısmet olursa 3-4 aya kadar kaba inşaatını bitireceğiz. İl Özel İdaresine aynı yerde hizmet binası yapacağız. Çelikhan’a bir hükümet konağı yapacağız. Kahta’nın hükümet konağı bitmek üzere, Haziran’da birlikte açacağız. Sincik’e de yer tahsisini yaparsak bir hükümet konağı yapacağız. Gerger, Besni, Çelikhan’da emniyet hizmet binaları ve lojmanlarını yapıyoruz.

Sahabe Safvan Bin Muattal külliyesini belli bir aşamaya getirdik. Müteahhit iyi çıkmadığı için işi iptal ettik. Bu aşamadan sonra Diyanet Vakfı’nın kendi şirketi işi devam ettirecek. Mevcut 4 milyon civarında bir paramız var. Kısmet olursa çevre düzenlemesi ve binanın tamamını inşallah İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapacak.

Ankara ve İstanbul’da tanıtım günleri yaptık. Tanıtım günlerinin 3.sünü İstanbul’da yapacağız. Kitap günleri düzenledik. Bununda 3. sünü yapacağız. Ben buraya geldiğimde IPA’nın bir projesi vardı. Bu projeyi küllerinden yeniden oluşturduk ve ihalesini yaptık. IPA ile Avrupa dillerinde, Avrupa mevzuatına uygun bir şekilde yeni sözleşmeler hazırlanıyor. Mayıs ayında 6.9 milyon Avro’luk projeyi gerçekleştireceğiz. 11 tane tarihi eserimizin çevre düzenlemesi ve restorasyonumuzu gerçekleştireceğiz.

Karayollarında ciddi çalışmalarımız var. Güneş Enerji Santrali bitti. Eğer Samsat halkı abone olursa su hemen verilecek. İki tane barajımız hızlı bir barajımız devam ediyor. 13 tane göletimizin şuan 6 tanesi bitti, 3 tanesi inşaat halinde, 2 tanesinin ihalesi yapılıyor, 2 tanesinin de ihalesi yapılacak. Göletlerimiz baraj büyüklüğünde göletlerdir.

Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulacak. Birkaç yerde arazi var onları inceleyeceğim. Organize Hayvancılık Bölgesi düşünüyoruz. Fakat organize hayvancılık bölgesiyle ilgili endişelerimiz var. Rapor doğrultusunda hayata geçirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

Hasankendi yolu üzerinde 30 dönümlük bir yere 112 acil çağrı merkezi yapmayı planlıyoruz. Adıyaman 1 derece deprem bölgesidir. Allah korusun bir deprem olduğu zaman, yönetebileceğimiz, yönlendirebileceğimiz bir merkezin olması lazım.

Panorama Müzesi Eğri Çayının yanında yapılacak. Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığının yatırım programında olan bir adet engelsiz yaşam merkezi yapacağız.”

Vali Mahmut Demirtaş’ın konuşmasının ardından, il genel meclis üyeleri ve kurum müdürleri ile birlikte Beşpınar Vadisi’ne giderek burada ağaç diktiler. Vali Mahmut Demirtaş, projeyi yerinde il genel meclis üyelerine anlattı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu