Adıyaman Artık Ulaştırıyor

05 Haziran 2015 Cuma, 10:21

Kapalı kutu, kör nokta Adıyaman, her yere ulaşabilecek

Adıyaman Artık Ulaştırıyor

 

Adıyaman, kör kuyu, kapalı kutu oldu Atatürk Barajından sonra. Adıyaman’ı Diyarbakır’a bağlayan, doğunun batıya açılan kapısı olan köprünün su altında kalması, Adıyaman’ın çıkmaz sokak olarak tarif edilmesine neden olmuştu. Türkiye’nin üçüncü büyük asma köprüsü Nissibi Köprüsü ve duble yollarla Adıyaman, Artık her yere ulaşan bir kent oldu.

‘Kesin şu Fırat’ın suyunu bu yıl akmasın. Akıp da etrafını yakıp yıkmasın ‘ gibi nice ağıtların yakıldığı Fırat’ın batı ve doğusunu buluşturan Nissibi Köprüsü, modern ve ihtişamlı mimarisiyle göz kamaştırıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan ve doğuyla batıyı birleştiren Nissibi Köprüsü’nden her gün binlerce araç geçiyor. Türkiye’nin 3. büyük asma köprüsü olan Nissibi Köprüsü, tamamı Türk mühendislere ait projesiyle göz kamaştırıyor. 900 günde tamamlanan ve 610 metre uzunluğundaki ‘Doğunun Boğaz Köprüsü’, uzakları yakın ediyor. Nissibi Köprüsü, mesafelerin yanında gönülleri de birleştiriyor.

 

Sadece Yolları Değil Gönülleri Buluşturdu

Türk Mühendislerinin eseri olan Nissibi Köprüsü sadece yolları değil, gönülleri buluşturdu. Nissibi Köprüsünün yaya ve araç trafiğine açılması Adıyaman’ı başta 23 yıl önce ayrıldığı Diyarbakır başta olmak üzere doğuyla buluşturarak karayolu açısından kör nokta olmaktan çıkartmanın  yanında bölge halkının ticari ve kültürel alan da umutlarını yeşertti. İçerisinde en azından 31,en fazlasından 55 tane olmak üzere  610 adet öngerme çelik halatlarla  askıya alınan, 400 metre uzunluğunda olan  orta açıklığı  ile de Türkiye’nin  en büyük 3. Köprüsü olan Nissibi (Buluşma noktası) adı verilen  Köprü  610 metre uzunluğu 24 buçuk metre genişliği, iki gidiş iki geliş yoluyla Doğu ile Batıyı birbirine bağladı ve köprü aynı zamanda yeni İpek Yoludur.

 

Adıyaman Çıkmaz Sokak Olmak Kurtuldu

2012 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatla başlanan köprü Hakkari, Bitlis, Siirt, Şırnak, Batman, Mardin, Van, Diyarbakır illerinin Adıyaman üzerinden batı illerine olan ulaşımını sağlanacak. Nissibi Köprüsünün yapımı  ile birlikte ‘çıkmaz sokak’ olan Adıyaman’ın yolu açıldı.

 

İnanç ve Kültür Turizmi İvme KazanacakAdiyaman-Artik-Ulastiriyor-(4)

Yörenin tarih ve kültür turizmi açısından yüksek potansiyeli, Nissibi köprüsünün yapılması ile büyük bir ivme kazanmaya başlayacak. Nissibi Köprüsü sadece yolların kısalmasını ve bağlantı kurulmasını sağlamakla kalmayıp bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına büyük katkıda bulunarak, yöre halkına büyük yarar sağlayacak.

 

Feribot Çilesi Yerine Konforlu Hızlı Ve Güvenli Ulaşım

Adıyaman ve Siverek arasında feribotla günde yaklaşık 600 aracın geçişinin sağlanan iki yaka arasında ki feribot seferleri ile sınırlı şartlarda sağlanabilen ulaşım Nissibi sayesinde çok daha kısa ve konforlu oldu. Diyarbakır’a uçakla giden 1 turist yaklaşık 1 saat sonra Nemrut dağının zirvesinde olacak.

Köprü, Adıyaman-Diyarbakır yolunu 60 km kısaltıyor. Bu da zaman ve yakıt tasarrufu sağlayarak ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacak. Adıyaman’ın ve bölgenin inanç ve tarih turizmi potansiyeli de göz önüne alındığında Nissibi Köprüsü Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin’in  turizm ekonomisine de ciddi bir canlılık getirmesi bekleniyor.

 

Duble yollar, köprüyle ulaşılır oldu

Adıyaman’ı diğer şehirlere bağlayan devlet yolları 266 kilometreye; ilçe, belde ve köyleri şehir merkezine ulaştıran il yolları 487 kilometreye uzatıldı. Böylece Adıyaman’ın karayolu ağını 753 kilometreye ulaştırılarak,  Adıyaman’ın erişimi daha hızlı ve güvenli hale getirildi.

Edinilen bilgiye göre Adıyaman’da 13 yılda yapılan karayolları çalışması şöyle;

  • Gölbaşı–Adıyaman–Kahta Yolu (76,5 km Sathi Kaplamalı bölünmüş yol, 21,5 km Bitümlü Sıcak Kaplamalı Bölünmüş Yol)
  • Malatya–Gölbaşı Yolu (129 km Bölünmüş Yol)
  • (Adıyaman–Gölbaşı) Ayrımı-Besni Yolu (8 km Sathi Kaplamalı Bölünmüş Yol)
  • (Kahta–Diyarbakır) Ayrımı-Akıncılar İl Yolu (23 km Bitümlü Sıcak Kaplamalı Tek Yol)
  • (Malatya–Gölbaşı) Ayrımı-Kapıdere Yolu (22 km Sathi Kaplamalı Tek Yol)

 

Devam Eden Karayolu Çalışmaları

  • Adıyaman-Yeşilyurt-Malatya Yolu
  • (Gölbaşı-Adıyaman) Ayrımı-Besni-Araban Yolu
  • (Gölbaşı-Adıyaman) Ayrımı-Bozova Yolu
  • Gerger-Taraksu Yolu Cendere-Sincik-Yarpuzlu Yolu
  • (Gölbaşı-Adıyaman) Ayrımı-Tut Yolu

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz