Son Dakika
27 Mayıs 2018 Pazar

“Adıyaman, Açıkhava müzesi gibi”

22 Nisan 2017 Cumartesi, 09:19

Vali Erin Tanıtım Günlerinde Konuştu

“Adıyaman, Açıkhava müzesi gibi”

 

Güneydoğu Anadolu’nun şirin ili Adıyaman’ı; Türkiye’nin başkenti Ankara’da tanıtmayı amaçladıklarını kaydeden Adıyaman Valisi Abdullah Erin, “Katılımcılara Sizlere güneşin memleketi, huzurun başkenti, Mezopotamya’nın bereketli topraklarından Güneydoğunun yıldızı, Adıyaman, Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik ve Tut’tan selamlar getirdik. Bahar mevsimiyle birlikte rengarenk çiçeklerin açtığı ve tarımda iş sezonunu başlatan kardeşlerinizden selamlar getirdik.  Ve tabi ki sizlere Abuzer el-Gaffari’den, Mahmud el-Ensari’den, Abdurrahman Erzincani’den, Mahmut Gazi Hazretlerinden ve hassaten Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinden selamlar getirdik. Çünkü, o sahabe ki, şehrimizin manevi coğrafyasının en önemli yapısını teşkil etmektedir. Kutup Yıldızı nasıl kervanlara yol gösterirse, işte bu büyük maneviyat erenleri de bize yol gösteriyor, bize rehberlik yapıyor. O kadim topraklar üzerinde birliği, beraberliği, dayanışmayı, huzuru ve kardeşliği biz onlara borçluyuz. Onlar birliğin sigortasıdır, onlar beraberliğin, kardeşliğin, sevginin, hoşgörünün, samimiyetin sigortasıdır” dedi.

Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden olan Adıyaman; zengin tarihi, doğal ve kültürel değerleri ile adeta göz doldurduğunu ifade eden Vali Abdullah Erin, “Adıyaman, sahip olduğu 300 dolayında tarihi ve kültürel eserlerle adeta açık hava müzesi konumundadır. Adıyaman, ölümsüzlüğü gölgede bırakan sırlarıyla 2000 yıldır antik dünyanın derinliklerinde gizlemiş, en büyük gizemi tanrıların göksel tahtı Dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilen Nemrut Dağını bağrında barındıran bir ildir. Adıyaman,  2000 yıl önce Doğu ve Batı medeniyetlerini sentezleyen Kommagene uygarlığının eşsiz hoş görüsüne tanıklık etmiş, güneşin en güzel doğup battığı yerdir. Adıyaman güneşin vatanıdır. Ve bugün Türkiye’nin Güneşi Ankara’da doğmaktadır. Adıyaman, yüzyıllardır dil, din, ırk ayrımı yapılmadan herkesin birlik ve beraberlik duyguları içinde yaşadığı bir huzur kenti olup, farklılıkları zenginlik sayan bir kültüre sahiptir.  Sevgi ve kardeşliğin şehri Adıyaman’ımızın tarihi ve kültürel zenginliklerini, eşsiz doğal güzelliklerini Başkentlilerle buluşturmak üzere bugün buradayız. Sahip olduğu zengin tarih ve kültürün izleri Adıyaman mutfağında da kendisini göstermektedir. Bugün açılışını yapacağımız tanıtım günlerinde yöremiz yemeklerinin de damak tadına varacaksınız. Tüm bu lezzetleri ve Adıyaman’ın bağrındaki güzellikleri siz değerli hemşerilerimizle ve Ankaralı kardeşlerimizle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Adıyaman’ın kültür ve turizmde bir cazibe merkezi haline dönüştürülmesi amacıyla ulusal ve uluslararası alanda sahip olduğu değerlerin tanıtılması noktasında böyle organizasyonlara çok büyük önem veriyoruz. Bu anlamda üçüncüsünü düzenlediğimiz “Adıyaman Tanıtım Günleri”nin, ilimizin sahip olduğu değerlerin evrensel düzeyde tanıtılmasına büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Vali Abdullah Erin, daha sonra Adıyaman Tanıtım Günleri etkinliklerinin açılış programına katılan birçok ulusal basın mensubuna Adıyaman Tanıtım Günleri ile ilgili özel demeçler vererek, sergilenen yöresel ürünler ile Adıyaman zengin tarihi ve sahip olduğu doğal güzellikleri hakkında bilgiler verdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz