Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

“Adaletsiz vergi ortadan kalkmalı”

30 Mart 2015 Pazartesi, 10:27

Muhasebeciler Adıyaman’da Toplandı

“Adaletsiz vergi ortadan kalkmalı”

 

Adıyaman, 38. Doğu ve Güneydoğu Anadolu SMMM Odaları Bölge Platformu toplantısına ev sahipliği yaptı.

Adıyaman Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası’nın ev sahipliğini yaptığı, 38. Doğu ve Güneydoğu Anadolu SMMM Odaları Bölge Platformu toplantısına 18 ilden başkan ve yöneticiler katıldı.

Üç ayda bir her ilde yapılan ve mesleki sorunların konuşulduğu toplantının açılışına Defterdar Orhan Mutluay, AK Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen, muhasebeciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Adıyaman SMMM Odası Başkanı Nazif Atalay, mesleki sorunlardan bahsetti.

Nazif Atalay konuşmasında şunları söyledi:

“38. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odaları Platformunu, medeniyetler şehri ve huzur kenti olan Adıyaman’ımızda yapmaktan siz değerli başkanlarımızı, meslektaşlarımızı ve dostlarımızı ağırlamaktan dolayı büyük gurur ve memnuniyet duyuyoruz.

Ülkemiz ekonomisi her geçen gün büyüyen, muhasebenin ve denetimin öneminin arttığı, bu manada Dünyada kabul görmüş standartları içinde barındırması gereken bir sürece girmiştir.

Varlıkların ve kaynakların en verimli şekilde kullanılması ve dağıtılması, adil bir şekilde vatandaşlar arasında paylaşımının sağlanması ülkeyi idare edenlerin en önemli görevleridir.

Söz konusu adil paylaşımın sağlanmasında vergi adaleti ve düzenini kontrol edecek ve denetleyecek olan muhasebe meslek mensuplarının önemi yadsınamaz. Bundan dolayıdır ki muhasebe meslek mensupları, kutsal bir görevi icra etmektedirler.

Ülkemiz ekonomisinin güçlenmesi ve ekonomik faaliyetlerin kayıt altına alınması, buna bağlı olarak çeşitli kesimlerde, mevcut haksız rekabettin ortadan kaldırılması, ekonomik değişimin hızlanması açısından ve birçok konularda meslek mensuplarımızın büyük katkıları bulunmaktadır.

Kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmenin önemli yollarından biri de meslek mensuplarından yararlanmaktır. Bu da sağlıklı bir muhasebe sistemi ve bunların sonucu doğru beyanların yapılmasından geçmektedir. Çok sayıda beyannamenin sıklıkla verilmesi biz muhasebecileri zorlamakta, hizmet kalitesini düşürmekte, beyanların sağlıklı olmasına engel olmaktadır.”

Daha sonra konuşan Defterdar Orhan Mutluay ise, “Bu tür toplantılar çok verimli ve faydalı geçtiğine inanıyorum. Bu tür toplantılarda bir sonuç bildirgesi hazırlanır ve burada meslek mensuplarının kurumsal anlamda ve tüzel kişilikleri masaya yatırılır. Meslek mensuplarımızın çok ciddi sıkıntıları var. Biz sistemi kurmuyoruz, sistemi uyguluyoruz. Teşkilatın içindeki sorunları görüyoruz. Bunları çeşitli toplantılarda, platformlarda dile getiriyoruz. Mükelleflerimizle teşkilatlarımız arasında köprü vazifesi gören arkadaşlarımızın desteklerini görüyoruz” dedi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz