Adıyaman

“Abuzer Gaffari Türbesi’nde Aksama Olmayacak”

Vakıflar Bölge Müdürlüğünden Haberimize Cevap

“Abuzer Gaffari Türbesi’nde Aksama Olmayacak”

 

Gazetemizin 28 Ocak 2015 tarihli nüshasında sürmanşetten yayınladığımız “Ebu zer-i Gıfari Türbesi restorasyonunda içler acısı manzara Ziyarete restorasyon ihmali” başlıklı haberimize Vakıflar Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdür Vekili M.Ali Palalı imzasıyla ve Adıyaman Valiliği aracılığıyla bir açıklama gönderdi. Açıklamayı aynen yayınlıyoruz.

“İlgi yazınız incelenmiş olup: söz konusu, yapıdaki kayma, yapıdaki zeminden kaynaklı farklı oturmalar ve yapı üstündeki aşırı yükten dolayı yıkılma tehlikesi vb. nedenlerle Restorasyon projesi Revize edilmiş, buna bağlı olarak maliyet miktarları değişmiş ve restorasyonda, biri bölge müdürlüğümüz yetkisinde biri başbakanlık onayı ile olmak üzere 2 defa iş artışına gidilmiş ve buna bağlı olarak yükleniciye süre uzatımları verilmiştir.

Bölge müdürlüğümüz yetkisinde verilen iş artışı yapının statik problemlerini çözmek için yeterli olmuş olsa da;

Türbe – Son Cemaat ve Mescit üst döşemesinin tamamlanması ve su yalıtımlarının yapılması, Türbe – Son Cemaat ve Mescit üst-zemin yonu taşı döşemeleri Mescid ve Türbeye giriş kapısı yapılması, kapı ve pencere doğramalarının tamamlanması, Türbe ve Mescit bölümlerinin dış cephesinde kumlamayla temizlik yapılması, lokmalı demir parmaklık yüzeylerinde mekanik temizlik yapıldıktan sonra 2 kat antipas ve 2 kat yağlı boya sürülmesi, Son Cemaat ve Türbe kısımlarının horasan sıvayla sıvanması, Çevre aydınlatma armatürlerinin montajı, elektrik tesisatlarının döşenmesi, Türbe- Son Cemaat ve Mescit içi avize ve apliklerin takılması vb. işlemler için tekrar bir iş artışına gitme gerekliliği hasıl olmuştur,

İlgili yasa gereği işin sözleşme bedelinin %50’sini geçen iş artışlarında ilgili kurum Bakan onayı gerektiğinden, hazırlanan iş artışı onay için 13.11.2014 tarihinde bakanlığa sunulmuş, Bakanlıkça 14/01/2015 tarihinde onaylanarak tarafımıza iletilmiştir.

Söz konusu Bakan Olurunun Bölge Müdürlüğümüze iletilmesini müteakip Adıyaman ilinde 01 Aralık-15 Nisan tarihleri arası çalışılmayan günler olmasına rağmen, çalışmalara derhal başlanılmış olup herhangi bir aksaklık yaşanmamıştır.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu