Adıyaman

ABD Adana Konsolosu İlimizdeydi

ABD Adana Konsolosu İlimizdeydi

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Doğu ve Güneydoğu illerine gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Adıyaman’a da gelerek, Vali Mahmut Demirtaş, Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutluve ATSO Başkanı Mustafa Uslu’yu ziyaret etti.

Sohbet havasında geçen ziyarette konuşan Konsolos Specht, “Adıyaman’ın çok önemli tarihi ve turistik mekânlara sahip olduğunu belirterek, Adıyaman gezisi kapsamında, Dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilen 2206 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağına çıkarak, tarihi ören yerini gezdiğini ifade etti.

Ziyarette ayrıca, Adıyaman’ın zengin tarihi ve kültürü ile tarımı, ekonomisi ve sosyal durumu hakkında karşılıklı bir görüşme ele alındı.

Adıyaman’ın tarih ve kültür kenti olduğunu ve çok köklü medeniyetlere ev sahipliği yaptığını belirten Vali Demirtaş, “Adıyaman sahip olduğu 300 dolayında tarihi eserle adeta açık hava müzesi konumundadır. Adıyaman Alevisi-Sünnisi, Kürdü-Türkü ve Süryanisiyle binlerce yıllık huzur ve hoşgörü geleneğiyle sıcacık insanların birlik ve beraberlik duyguları içinde yaşadığı bir kenttir. Adıyaman’ın ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Mevcut sanayi yapısı da tarımsal kaynak potansiyeline bağlı olarak gelişme göstermektedir. Adıyaman’da şu anda iki büyük baraj yapılıyor. Bu barajlardan biri 800 bin bir diğeri ise 170 bin dönüm araziyi sulayacaktır. Bir barajımızın da ihalesini bu yıl gerçekleştirdik. Sulama projelerinin tamamen hayata geçirilmesiyle bu bereketli topraklarda yılda 3 ürün alınabilecektir. Buda klasik tarımdan modern tarıma geçişi sağlayacaktır. Şu anda Badem üretiminde alan bakımında Türkiye’de ilk sıralarda yer almaktayız. Tarım kenti olan Adıyaman’da her geçen gün ürün deseninde değişiklikler yaşanmaktadır. Mevcut Organize Sanayi Bölgemiz tekstil ağırlıklıdır.  Son yıllarda mobilya üzerine de önemli yatırımlar bulunmaktadır” dedi.

Vali Mahmut Demirtaş, ziyaret anısına Konsolos Linda Stuart Specht’e Adıyaman’a özgü el dokuması bir kilim armağan etti.Abd-Adana-Konsolosu-Ilimizdeydi-(4)

 

ABD Adana Konsolosundan Başkan Kutlu’ya Ziyaret

Amerika Birleşik Devletleri’nin Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu’yu makamında ziyaret etti.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Adıyaman’a gelen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu’yu makamında ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

ABD Adana Konsolosluğu görevine geldikten sonra ilk Adıyaman ziyaretini gerçekleştiren Konsolos Specht, yaklaşık 4 ay önce Türkiye’de göreve başladığını belirterek, “Benim bölgemde 22 il bulunuyor. Şu ana kadar birçoğunu gezme şansı buldum ve bugün de Adıyaman’a geldim. Adıyaman ziyaretimde ilk olarak Nemrut Dağına çıktım. Oldukça görkemli bir yer olan Nemrut Dağına hayran kaldım. Adıyaman ziyaretim sırasında sayın başkanla da bir araya gelip sohbet etmek istedim. Kabullerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ise Konsolos Specht’e yeni görevinde başarılar diledi.

 

Specht, Başkan Uslu’yu Ziyaret Etti      

Amerika Birleşik Devletleri’nin Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu’yu ziyaret etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Doğu ve Güneydoğu illerine gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Adıyaman’a da gelerek bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. Ziyaretler kapsamında ATSO’yu da ziyaret eden Konsolos Linda Stuart Specht, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu’dan Adıyaman’ın ekonomik, ticari ve sanayi potansiyelleri ve mevcut durumu hakkında bilgi aldı.

Sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyarette konuşan Konsolos Specht, Adıyaman’ın çok önemli tarihi ve turistik mekânlara sahip olduğunu belirterek, Adıyaman’a tekrar geleceğini ifade etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, “Adıyaman’ımız tarım kentidir. Tarıma dayalı sanayi yatırımları vardır. Adıyaman’da önemli oranda ham petrol üretimi mevcuttur. Sanayi dalında önemli bir sektörümüzde mermerdir. Dünya mermer rezervinin yüzde 4’ü Adıyaman’dadır. Kentimiz mermer sektöründe Türkiye’nin başkenti olmaya adaydır. Önemli sektörlerimizden bir tanesi de tekstil sektörüdür.  Türkiye’de kümelenmeyi başaran iliz. Adıyaman’da merkezle birlikte 4 Organize Sanayi Bölgesi vardır. Başlıca Adıyaman’da tekstil, mobilya ve mermer sektörü ön plandadır. Adıyaman son 3 yılda ihracatını arttırmıştır. Adıyaman’ımız huzur kentidir. Güzel bir yatırım iklimine sahip bir ildir” dedi.

 

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı