9 yıllık emekleri heba edildi

12 Haziran 2015 Cuma, 09:31

İşten Çıkarılan İşçilerden Valilik Önünde Açıklama

9 yıllık emekleri heba edildi

 

Adıyaman Üniversitesi’nin temizlik işlerini yürüten firma değişince, yeni gelen firma 95 eski işçiyi işten çıkarmasıyla işten çıkarılan işçiler Adıyaman Valiliği önünde bir araya gelerek burada basın açıklaması düzenlediler.  95 taşeron firma işçisi için Hizmet-İş Adıyaman Şube Başkanlığı da basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

HİZMET-İŞ'TEN İŞÇİ ÇIKARMALARA TEPKİAdıyaman Valiliği önünde basın açıklamasını okuyan Hakan Karaman, “Adıyaman Üniversitesi’nde hizmet veren taşeron firmalar bünyesinde yaklaşık 9 yıldır çalışan arkadaşlarımız adına basın açıklaması düzenliyoruz. Adıyaman Üniversitesi temizlik alanı ihalesini kazanan firma, aldığı acımasız kararla temizlik işçileri arasında büyük bir kaos ortamı oluşturmuştur. İşlerini temiz ve dürüstlükle yürüten 95 temizlik işçisi arkadaşım haberleri olmaksızın kendilerini biranda kapı önünde bulmuşlardır. Üniversite yönetiminin ihaleyi kazanan firmaya “Mevcut temizlik işçileri ile devam etmek istiyoruz” demesine rağmen firma yetkililerinin tek işçiyi bile çalıştırmayı istemediğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. 95 temizlik işçisi ve 95 aile hepsi yaklaşık 15 gündür uyku uyuyamıyor ve yüzleri gülmüyor. Eşlerin aksine temizlik çalışanlarının çocuklarının büyük bir kısmı durumdan halen habersiz. Babalarının işten atılacağını dahası eve ekmek götürmekte bile zorlanacağını bilmeden babalarından karne hediyesi olarak bisiklet, oyuncak istemekte. 95 aile bu kadar kolay mağdur edilebiliyor ve çaresiz bırakıla biliyorsa artık vicdan ve merhametin izlerinin bile kalmadığını rahatlıkla söyleye biliriz. Az önce aramızda sözcüler seçerek vali beyle görüşüp durumumuzu anlatmak istedik. Ancak bizlere vali beyin yerinde olmadığını ve toplantıları olduğunu söylediler. Bizler buradan bir kez daha siz basın mensuplarının aracılığıyla Ramazan Ayı öncesinde kamuoyunun ilimiz valisi ve siyasetçilerine seslerimizi duymaları yönünde çağrıda bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

 

HİZMET-İŞ'TEN İŞÇİ ÇIKARMALARA TEPKİHizmet-İş’ten İşçi Çıkarmalara Tepki

Adıyaman Üniversitesinde taşeron firma elemanı olarak çalışan ve geçtiğimiz günlerde işten çıkarılan 95 taşeron firma işçisi için Hizmet-İş Adıyaman Şube Başkanlığı tarafından basın açıklaması düzenlendi.

Demokrasi Parkında düzenlenen basın açıklamasını okuyan Hizmet- İş Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Doğan, “Sendikamız Hizmet-İş’in örgütlü ve yetkili olduğu Adıyaman Üniversitesi’nde sendikamız üyesi 95 işçi arkadaşımız, yeni taşeron firma tarafından hiçbir meşru gerekçe gösterilmeden işten çıkarılmıştır.

Bir Haziran 2015 tarihinde Adıyaman Üniversitesi temizlik hizmetleri ihalesini alan firma ilk iş olarak sendikamız üyesi 95 işçi arkadaşımızın işine son vermiştir. Uzun bir süreden beri üniversite bünyesinde temizlik işlerinde çalışan arkadaşlarımızın, görevlerini büyük bir itina ve titizlikle yapmalarına rağmen, ihaleyi alan yeni taşeron firma tarafından işten çıkarmalarını asla kabul etmiyoruz. Başta sayın rektör ve yönetim yetkilileri olmak üzere Üniversite yönetimiyle sendikamızın diyalog ve uyum konusunda bugüne kadar hiçbir problemi olmamıştır. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Üniversite yönetiminin 95 işçi arkadaşımızdan hiçbir şikayeti olmaması ve tekrar işe başlatılmalarını istemesine rağmen taşeron firma yetkililerinin bu haksız yasal olmayan ve işçilerimizi aileleriyle birlikte mağdur eden tutumu şiddetle kınıyoruz. Taşeron firma, işe yeni işçiler almak için işinde başarı, verimli ve uyumlu 95 arkadaşımıza karşı başlattığı bu haksız, hiçbir insani kaygı taşımayan, gayri yasal uygulama için Hizmet-İş sendikası olarak hukuki girişimlerimizi başlatmış durumdayız. Bu meydanda, arkadaşlarımız savcılığa suç duyurusunda bulunmuşlardır” şeklinde konuştu.(İHA)

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz