8 İle bir, bir ile sekiz pay

20 Mayıs 2017 Cumartesi, 10:35

Adıyaman’ı GAP’ta Sulayamıyor

8 İle bir, bir ile sekiz pay

 

Sulu tarım, Adıyaman için olmazsa olmaz. Bunu her siyasi, her yetkili ve her STK’lı bildiği gibi, Adıyaman’da yaşayan herkes de biliyor. Sulu tar8ım, Adıyaman’ın makus talihini yenecek, ekonomisini canlandıracak, işsizliğini önleyecek, ırgatlığını bir kenara bırakacak ama GAP bile halen Adıyaman’ı sulamaya yetmedi.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri’nin İHA’ya yaptığı açıklamada, GAP’ın arazi sulamasına ilişkin verileri bir kez daha Adıyaman’ın “hak ettiğini alamadığını” gösterdi.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, ”Urfa GAP’ın başkenti. 3 Nisan 1977’de GAP’ın temeli atılmıştı. Bir milyon 852 bin hektar alanın sulanması gerekiyor. Bunun 950 bini Urfa’da. Sulamaya açılan arazilere baktığımızda bütün GAP bölgesinde 488 bin 160 hektar sulamaya açılmış, bunun 355 bin 640 hektarı Şanlıurfa’da. Şanlıurfa’da 650 bin hektar arazinin daha sulamaya açılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

9 ili kapsayan GAP’ın toplam sulama alanı bir milyon 852 hektar. Bunun neredeyse yarısı olan 950 bin hektarı Şanlıurfa’da, kalanı ise 8 ilde.

Sulamaya açılan alan da, 9 ili kapsayan GAP bölgesinde 488 bin 160 hektar sulamaya açılmış, bunun da neredeyse 4’te üçü olan 355 bin 640 hektarı Şanlıurfa’da.

Adıyaman, uzun yıllardır sulamayı bekliyor. Çiftçilerin gözü, tarlalarına gelecek suda. Fahiş elektrik ücreti nedeniyle tarlasını sulayamayan çiftçilerin gözü, GAP’ın bereketinde ama GAP Adıyaman’a halen bereket getirmedi, sulamada kullanılan barajlar ve göletler bitmedi. Bittiği takdirde de yine Şanlıurfa’nın yarısı kadar sulanabilir alanı, 8 ille paylaşacağız.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz