Adıyaman

65 yılda 65 adım atılsaydı!

Adıyaman Bugün 65 Yaşında

Adıyaman bugün tam 65 yaşında. 65 yıl bir kent için büyük bir yaş değil ama kemale ermesini sağlayacak bir yaş olduğuna da kuşku yok. 1 Aralık 1954 tarihinde il olan Adıyaman, o günden bu güne tam 65 yılı geride bıraktı. 65 yılda 65 adım atılsaydı, bir başka deyişle her yıl bir tek yenileme yapılsaydı, şu anda Adıyaman, 1954’ten tam 65 kat daha büyük olabilirdi. Belki de 65 çeşit büyüme rakamları bulunacaktı ama elimizde kala kala sadece ve sadece “Barışın ve Huzurun Kenti” kaldı, buna da şükür!

1 Aralık 1954 tarihinde Malatya’ya bağlı bir ilçe iken Türkiye Büyük Millet Meclisinde alınan kararla vilayet olan Adıyaman, o günden bugüne çok değişti. Nüfusu arttı, bina sayısı fazlalaştı, zamana ve zemine göre yatırımlar çeşitlendi, yollar yapıldı, şehir asfaltla tanıştı, altyapı ve üst yapıda önemli değişiklikler oldu ama hiçbir zaman bir Gaziantep olamadı, bir Malatya’yla yarışamadı, bir Şanlıurfa gibi olamadı, bir Kahramanmaraş gibi büyüyemedi. Elbette Adıyaman, 65 yılda çok büyüdü, o kadar çok büyüdü ki, Sümer Meydanı, 65 yıl önce de aynı yerde, neredeyse aynı şekilde şehrin göbeğiydi, halen aynı yerde, aynı şekilde ve aynı şehrin göbeği olarak istikrarını koruyor.

65 yıl önceki ulaşım sıkıntısı, artarak devam ediyor, park sıkıntısı artıyor, sosyal alan ihtiyacı artarak devam ediyor, kültürel ihtiyaç artarak sürüyor. Nüfus fazlalaşıyor, şehir kalabalıklaşıyor ve sorunlar da aynı şekilde sürüp gidiyor. Hatta bazen sorunlar nüfustan da fazla artıyor, bazen çözülmeyenler üst üste konduğunda nüfustan fazla sorunla boğuşup duruyoruz.

Adıyaman’da güzel şeyler de oluyor. Yeni binalar yapılıyor, yeni mesire alanları oluşturuluyor, yeni yollar açılıyor, daha kaliteli kaldırımlar yapılıyor ama hep bir adım geriden hep daha yavaşa, hep daha aheste ve hep daha kısıtlı.

Önce yapılıyor, sonra eksikliklerinin giderilmesi için bir mücadelenin içine giriliyor. Önce bina yapılıyor, sonra yolun eksik olduğunun farkına varılıyor. Köprüsü oluyor yolu olmuyor, hastanesi oluyor, kavşağı bulunmuyor, otogarı oluyor, otogara gidecek yol unutuluyor, çevre yolu yapılıyor, girişi ve çıkışı olmuyor. Çünkü Adıyaman’da planlı bir kalkınma yok, günü kurtarma var ve o da Adıyaman’ı bir türlü ileriye götürmüyor.

Bunun farkına varan siyasiler, bürokratlar, sivil toplum örgütleri oldu, oluyor ve olacak da ama çoğunun ya sesi kısık kalıyor ya gücü yetmiyor ya da münferit çabaların verimi az oluyor.

65 yılda Adıyaman’da 65 proje uygulansaydı, şu an Adıyaman, 1954 yılından tam 65 kat daha büyük olurdu ama bu sayı çok yeterli kalmadı, olanlar da Adıyaman’a fayda getirmedi. Bunların başında Atatürk Barajı geliyor. Dünyanın en önemli barajının Adıyaman’a getirisi yok, götürüsü çok.

Adıyaman hava alanı, Adıyaman Havalimanı oldu ama biletler herkese indirimli, Adıyamanlıya ateş pahası.

50 yıllık otogar değişti, yolu unutuldu, 50 yıllık hastane değişti, yolu ve kavşağı unutuldu. Adıyaman’ı çıkmaz sokaktan kurtaracak ülkenin en önemli köprüleri arasında yer alan Nissibi Köprüsü yapıldı, yolu sonra akla geldi, halen de kullanılabilir bir yol olmaktan çok uzak.

Ama değişmeyenler de var Adıyaman’da.

İşsizlik hiç değişmedi mesela, yoksulluk da, çaresizlik de…

50 yıl önceki stadyumumuz var mesela, Halk Eğitimimiz 50 yıl önceki gibi. 50 yıl öncesinden değişmeyen meydanlarımız var, sokaklarımız var. İstikrar kon usunda çok iyiyiz, hep aynıyız, sürüp gidiyoruz, yuvarlanıyoruz belki de…

65 yılda Adıyaman’da çok güzel şeyler oldu, eksik olanlar da oldu, fazla gelenler de oldu ama bir şey hiç değişmedi; insan ihtiyacının önemseyen bulunmadı ev Adıyaman’ın asıl sorunu, “insanı merkeze alan bir anlayış” olmamasıdır.

Barış kentidir Adıyaman, huzur kentidir Adıyaman ama bunun reklam olarak iyi, insanların yaşantısını değiştiren olarak hiçbir şey olduğu bir türlü anlaşılamadı.

65 yılda, 65 proje uygulansaydı, şimdi biz bunların yerine çok daha farklı şeylerin sözünü ediyor olurduk.

Haber-Yorum: Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu