AdıyamanManşet

50 yıl sonra, nihayet!

Halk eğitim merkezi binasının temeli dualarla atıldı

Adıyaman’ın ilk Halk Eğitim Merkezinin kuruluşu, Adıyaman’ın il oluş tarihiyle aynı gibi. 50 yıldan fazla bir zamandır Adıyaman’ın düğün, nişan, toplantı, tiyatro, piyes, okul müsameresi ve akla hayale gelmedik tüm etkinlikler için tek mekan olan ve aynı zamanda yüzlerce mesleki kursa da ev sahipliği yapan Halk Eğitim Merkezi, ihtiyacı karşılamıyordu, yenisi de yapılmıyordu. 50 yıl sonra nihayet yeni bir Halk Eğitim Merkezi için kollar sıvandı, temeli atıldı.

Adıyaman Merkez Eskisaray Mahallesinde yaklaşık 4 dönümlük arsa üzerine yapımına başlanılan Halk Eğitim Merkezi binasının temeli dualarla atıldı.

Düzenlenen temel atma törenine Vali Mahmut Çuhadar, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt ve hayırseverler katıldı.

Bodrum+zemin üzerine 3 katlı olarak inşa edilecek Halk Eğitim Merkezi binası içerisinde atölyeler, çocuk oyun odası, çok amaçlı salon, mescit ve çeşitli kursların verilebileceği odalar olacak.

Temeli atılan Halk Eğitim Merkezi Binasının Adıyaman’a hayırlı olmasını dileyen Vali Mahmut Çuhadar, “Binamızın taban alanı 912 metrekare, toplam inşaat alanı ise 3 bin 994 metrekaredir. Ayrıca aynı bahçe içerisinde 100 metrekarelik kitap deposu inşa edilecektir. Merhum hayırsever Abuzer Yıldırım’ın vesile olması, İşadamı Abdullah Tutak, Konukoğlu ÇİMKO Beton ve Eti Bakır işletmelerinin katkı sunması ile inşaatın kaba kısmı tamamlandıktan sonra binanın geriye kalan kısmı devlet yatırım programı kapsamında yapılacaktır. Temelini attığımız binanın ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Kurban kesilmesi ve yapılan duanın ardından Halk Eğitim Merkezi Binasının temeli atıldı.

 

Gazetemiz çok gündeme getirdi

Adıyaman’ın il oluşunun üzerinden yaklaşık 10 yıl geçtikten sonra hizmete başlayan 55 yıldır Adıyaman’a hizmet eden Halk Eğitim Merkezi, nüfusu beş-on bin olan kente de aynı kapasiteyle, nüfusu 250 bini bulan kente de aynı kapasiteyle hizmet etmeye çabalıyordu.

Gazetemiz, bu bilinçle Adıyaman’da etkinlikler için yeterli salonun olmadığını, kültür ve sanat için merkezler bulunmadığına dikkat çeken gazetemiz, Adıyaman’ın Kültür Merkezi ve Halk Eğitim Merkezi ihtiyacını sürekli gündemde tutarak, merkeze duyulan ihtiyacı dile getirmişti.

 

Halk Eğitim Merkezinin Tarihçesi

Adıyaman Merkez Eskisaray Mahallesi, Atatürk Bulvarı, Türk Telekom Müdürlüğü Yanı Adıyaman adresinde bulunan Halk Eğitim Merkezi, 965-1966 Eğitim Öğretim yılında Merkez Halk Eğitimi Merkezi olarak hizmete açıldı. Kuruma ait bina ve bahçenin toplam alanı 2 bin 755 metre kare.

Halk Eğitim Merkezinde; 1 Müdür odası, 3 Müdür yardımcısı odası, 1 Rehberlik servisi odası, 1 Öğretmenler odası, 1 Proje ve Bilgisayar odası, 2 Memur odası, 1 Çok Amaçlı Salon, 2 Derslik, 2 Bilgisayar atölyesi, 3 Mesleki kurslar atölyesi, 1 Bay- Bayan kuaför salonu, 1 Bağlama- Gitar odası, 1 Depo, 1 Arşiv ve 1 Banka sistemi açık öğretim bürosu ile kantin bulunmaktadır.

Örgün eğitim sistemine hiç girmemiş ya da herhangi bir kademesinde bulunan veya bu kademelerden çıkmış bireylere; gerekli bilgi, beceri ve davranışlar kazandırmak için örgün eğitimin yanında veya dışında onların; ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişmelerini sağlayıcı nitelikte, çeşitli süre ve düzeyler de yaşam boyu yapılan eğitim, üretim, rehberlik ve uygulama etkinlikleri merkezimizin kuruluş amacına yönelik yaptığı çalışmalardır.

Aynı zamanda kurumumuzun amacı: halkın hayat kalitesini yükselterek, toplumun refah düzeyini arttırmak, hayat boyu öğrenme perspektifi içerisinde bireylerin yeteneklerini geliştirmelerini sağlamak, her yerde, her zaman ve herkes için eğitim imkanı sunuyor.

Aynı merkezde, Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemleri de yapılmaktadır.

Güne Bakış Haber Merkezi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı