Adıyaman

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

Vatandaşlar, Askerleri Alkışladı Övgü Dolu Sözler Yağdırdı

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

Adıyaman’da İstiklal Savaşı’nın en önemli muharebelerinden olan Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 93. Yıl dönümü “30 Ağustos Zafer Bayramı” düzenlenen törenle kutlandı. Askeri tören geçişi sırasında Mehmetçikler vatandaşlar tarafından alkışlanırken, bazı vatandaşlar da askerlere, “Helal olsun size aslan parçaları” şeklinde övgü dolu sözler yağdırdı.

Valilik önünde Atatürk anıtına çelenk konulması, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ın Valilik makamında tebrikatları kabulü ile devam edildi.

Valilik makamındaki törenden sonra Atatürk Bulvarındaki törene geçildi. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay İbrahim Koyuer ve Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu askeri tören aracıyla askerleri ve halkı selamlayarak bayramını kutladı.

Törende, Jandarma Yarbay Erhan Kopar Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle yayınladığı mesajı okudu.

30 Ağustos Zafer Bayramı Töreninde günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Jandarma Yarbay Gurbet Keskin “Bugün milletçe her sayfası mübarek şehitlerimizin kanlarıyla yazılmış, kahramanlık destanlarıyla dolu, Türk ve dünya harp tarihinin en müstesna zaferlerinden biri olarak kabul edilen 30 Ağustos Zafer Bayramının 93. yıl dönümünü büyük bir onur ve kıvanç içerisinde kutlamaktayız. Tarihin her sayfası şan ve şerefle dolu olan milletimizin bugünlere gelmesi kolay olmamıştır ”dedi.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise, 30 Ağustos Zafer Bayramıyla ilgili yayınladığı mesajda; Aziz milletimizin yeniden doğuşunu müjdeleyen ve Cumhuriyetimize hayat veren büyük destanın 93. yıldönümünü kutlamanın heyecanı, gururu ve sevinci içerisinde olduklarını belirterek şöyle devam etti; “Kahraman milletimizin bağımsızlığını savaş meydanında dünyaya tescil ettirdiği 30 Ağustos Zaferi; tarihi şan, şeref ve üstün başarılarla dolu bir milletin en zor şartlarda bile esaret altına alınmayacağının tarihsel bir ispatıdır. 30-Agustos-Zafer-Bayrami-Kutlandi-(4)Tarihimizin en önemli dönüm noktası ve milletimizin hürriyet ve bağımsızlık fikrinin ölmez bir abidesi olarak tarihteki yerini alan 30 Ağustos Zafer Bayramı, aynı zamanda bağımsız yaşamak isteyen birçok ulusa da yol göstermiştir. Milletimizin makûs kaderini değiştirmiş olan bu zafer ile Türk milleti, hiçbir şekilde vatanın bütünlüğünden, bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini,  milli birlik ve beraberlik şuuru içinde, sonsuza kadar hür, bağımsız ve onurlu bir şekilde yaşayacağını bütün dünyaya ispat etmiştir.”

Günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmalar ve şiirlerin ardından askeri tören geçişine geçildi. Askeri tören geçişi esnasında tören geçişini izleyen onlarca vatandaş, askerleri alkışlayarak selamladı. Bir çok vatandaş evlerinin balkonuna Türk bayrağı asarken bazı vatandaşlar ise, Türk bayrağını sırtlarına asarak 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı. Yapılan askeri geçiş töreninin ardından tören sona erdi.

Tören başlamadan saatlerce önce tören alanında ve çevresinde alınan sıkı güvenlik önlemleri ise, dikkatlerden kaçmadı.

Düzenlenen törene ise, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, İl Jandarma Komutanı Albay İbrahim Koyuer, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkân, vatandaşlar katıldı.

Güne Bakış Haber Merkezi – İHA

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı