Adıyaman

24 Cana Yazık Oldu

24 Cana Yazık Oldu

IŞİD’in Kobane’ye saldırması bahanesiyle başlayan eylemlerde şimdiye kadar sekiz ilde toplam 24 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin ise, çeşitli yerlerinde yaralandığı belirtildi. Çıkan olaylarda çok sayıda gözaltının olduğu öğrenildi.

Bazı kentlerde IŞİD protestoları sonrasında çıkan olaylar nedeniyle asker sokaklara indi. Yaşanan üzücü olayların ardından bazı kentlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Olaylara polis müdahalesi yetersiz kalınca da jandarma özel harekat timleri kent merkezinde sokağa çıkarak olaylara müdahale etti. Kentin ana caddelerinde zırhlı araçlar eşliğinde yürüyen asker ve polis anonslarla vatandaşları olaylara karışmamaları konusunda uyardı. Çıkan olaylar sonrasında camı kırılan ve talan edilen iş yeri için zarar tespit komisyonu kuruluyor.

 

22 Yıl Aradan Sonra!

22 yıl aradan sonra ilk defa yaşanan sokağa çıkma yasağı 1990’lı yılları hatırlattı. Sokağa çıkma yasağıyla birlikte o karanlık dönemleri hatırladıklarını belirten vatandaşlar, “o dönemlerde olağan üstü hal vardı. Sokağa çıkamıyorduk. Sokaklarda cinayetler işleniyordu. Yaşanan olaylarda son derece üzücüdür. Bir genç hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı. Çıkan olaylar nedeniyle valilik sokağa çıkma yasağı ilan etti. 22 yıl aradan sonra bir ilk oldu. Yasakların olduğu değil, kalktığı topraklarda yaşamak istiyoruz.” ifadesini kullandılar.

Öte yandan, olaylarda şimdiye kadar Diyarbakır’da 10, Siirt’te 4, Mardin’de 5, Batman, İstanbul, Muş, Van ve Adana’da da birer olmak üzere 24 kişi yaşamını yitirdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu