Son Dakika
26 Mayıs 2018 Cumartesi

200 milyona yakın borç yapılandırıldı

23 Aralık 2016 Cuma, 10:07

Yapılandırmada Türkiye ortalamasının üzerine çıktık

200 milyona yakın borç yapılandırıldı

 

Adıyaman Defterdarı Orhan Mutluay, Adıyaman’da yapılandırılan borcun 191 milyon 951 bin 787 TL olduğunu açıkladı.

Maliye bakanlığı Gelir İdaresi Bakanlığı değerlendirme raporları açıklandı. Raporlarda Adıyaman’ın Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu ortaya çıktı.

Adıyaman Defterdarı Orhan Mutluay, 4 Eylül tarihinde yürürlüğe giren 6736 sayılı Bazı Kamu Alacaklarının Yapılandırılması ile ilgili kanun kapsamında Adıyaman’dan yapılandırmaya başvuran mükellef sayısı ve borçların miktarını açıkladı.

4 Eylül tarihinden 25 Kasım tarihine kadar devam eden başvuru süresi ve 30 Kasım tarihine kadar olan ilk taksitin ödenme süreleri sona erdi.

Defterdar Orhan Mutluay konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Adıyaman’da toplam da 44 bin borculu mükellef bu yapılandırma kapsamında yer aldı. Resmi harçlar, idari para cezaları, kesinleşmiş ve kesinleşmemiş kamu alacakları yer alıyor. İlimiz genelinde 21 bin 289 mükellefimiz başvurdu. Bütün mükelleflerimize içinde bulundukları zor duruma rağmen ciddi özveride bulunan, duyarlılık gösteren mükellefe teşekkür ediyorum.

Maliye bakanlığı Gelir İdaresi Bakanlığı değerlendirme raporlarında mükellef sayıları başvuru tutarları, tahsilat bazında Türkiye ortalamasını açıkladı.  Kanunda başvuran mükellef sayıları Türkiye genelindeki ortalaması yüzde 51.1 iken, tahsilat oranı da yüzde 8.57’dir. Defterdarlık ortalaması ise 8.8’dir.  Defterdarlık başvuru oranı yüzde 59.54’tür.

Adıyaman’da ise başvuru yüzde 64.6’dır. Tahsilat oranı ise yüzde 13.40’dır. Kesinleşmiş veya kesinleşmemiş yapılandırma kapsamına giren 191 milyon 951 bin 787 TL alacak tutarı yapılandırıldı. Türkiye ortalamasının çok üzerindeyiz.

Şahsım ve teşkilatım adına tüm mükelleflere teşekkür ediyorum. Mükellefler ile idare arasında köprü vazifesi gören Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odasına teşekkür ediyorum. Mükelleflerin devletine bağlı bir bilinçle hareket etmesi bizleri çok sevindiriyor. Devletin yatırımlarına finansman sağlayacak bu borçların ödenmesi için mutluluk vericidir” ifadelerini kullandı.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz