1920’lerde şehrin tamamı kör oldu

22 Haziran 2017 Perşembe, 10:47

Adıyaman’ın ilginç sağlık geçmişi müzede

1920’lerde şehrin tamamı kör oldu

 

İlk trahom Hastanesinin Adıyaman’da kurulduğunu, Adıyaman’da yaşayan çok kimse bilmez. Adıyaman’ın uzun bir müddet “Körler Memleketi” diye anılmasının esas nedeni de trahom hastalığıdır. Trahom, gözkapaklarının altında birtakım kabarcıkların oluşmasıyla başlayan, tedavi edilmezse kirpiklerin içeriye kıvrılması, saydam tabakada yaralar çıkması yüzünden körlüğe yol açabilen bulaşıcı bir hastalıktı ve o zaman tedavisi çok da kolay değildi. Adıyaman’ın 7 binlik nüfusunun neredeyse tamamı kör olmuştu. Bu durum, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinin “Dünden Bugüne Adıyaman’da Sağlık” adlı müzesinde bir kez daha gündeme geldi.

Önlenebilir körlük nedeni olan trahom, yine Cumhuriyet kurulduğu dönemde büyük sağlık sorunlarından idi. Trahoma bağlı körlüğün sık yaşandığı şehirlerden Adıyaman “körler memleketi” olarak anılıyordu. İlk kez trahomla mücadele kararı 1924’te dönemin Sıhhat Vekili Refik Saydam’ın, çeşitli şehirlerdeki göz mütehassıslarından bilgi toplayarak, Ankara Numune Hastanesi göz doktoru Vefik Hüsnü Bulat’ı üç aylığına İç ve Güney Anadolu’ya incelemeler için göndermesi ile başlamıştı.

Tedavi ve kontrol programı için, 1925’te Adıyaman’dan başlamak üzere sırasıyla Malatya, Gaziantep, Adana, Urfa, ve Maraş’ta dispanser veya hastaneler kurulmuştu.

 

Adıyaman’da sağlık, nereden nereye

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine “Dünden Bugüne Adıyaman’da Sağlık” müzesi kuruldu. 1920’li yıllarda 7 bin nüfuslu Adıyaman’da 6 bin 791 kişinin ‘kör’ olduğu öğrenildi.  Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından “Dünden Bugüne Adıyaman’da Sağlık” proje ile hastane içerisine müze kuruldu. Adıyaman’ın ilk sağlık çalışanları, hastanede kullanılan ilk cihazlar, ilk makam aracının mobilet olduğu yıllarda kullanılan cihazlar sergilendi.

Müzede sergilenen cihazlar içerisine en fazla ilgiyi 1980 yıllarında hastanenin resmi aracı olarak kullanılan mobilet gördü.

 

Adıyaman körler memleketi

Müzenin açılışında konuşan Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Fatih Doğan, “Adıyaman 1920’li yıllarda hastanesi olmayan, doktoru olmayan, 7 bine yakın nüfusunun 6 bin 791’inin kör olduğu, ‘körler memleketi’ olarak bilinirdi. Adıyaman’da bugün 85 bin metrekare kapalı alanı olan, otelcilik hizmetlerini en üst seviyede olduğu, her bir alanda uzman hekimlerin yer aldığı, 80’e yakın poliklinik ile günlük 7 bin ayaktan hastaya hizmet veren hastanemiz var. ‘Dünden bugüne Adıyaman’da sağlık’ isimli proje ile Adıyaman’ın sağlık hizmetlerinde geçirdiği dönüşümde geldiği noktayı hastalarımızla değerlendirmek için bu alanı oluşturduk” dedi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise her alanda olduğu gibi sağlık alanında da Adıyaman’ın değişim dönüşüm yaşadığını belirterek, “Adıyaman’da en ufak bir rahatsızlıkta hastalarımız Malatya yolunda, Gaziantep yolunda, Adana yolunda maalesef can verirler ya da zor şartlarda hastaneye ulaşırlardı. Allah’a hamd olsun bugün gerçekten bugün hayali dahi mümkün olmayan bir noktaya geldik. Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine geçen yıl 23 ülkeden hasta gelmiş. Bu hastanede 85 bin metrekare kapalı alana sahip. Buraya gelen hasta ve hasta yakınlarının ciddi bir memnuniyet var. İnşallah bununla da yetinmeyeceğiz. Bütün ilçelerimiz hastaneye kavuştu. İl merkezi bölge hastanesine kavuştu. İnşallah 300 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yapılacak.  Adıyaman’da her alanda olduğu gibi sağlık alanında da güzel gelişmeler yaşanıyor” dedi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Dimez, Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Öz, Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, Hastane Yöneticisi Fatih Doğan ve diğer yöneticiler tarafından müzenin açılış kurdelesi kesildi.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz