Adıyaman

18 Yaşından Küçüklere Yolcu Bilet Satılamayacak

18 Yaşından Küçüklere Yolcu Bilet Satılamayacak

Adıyaman Valiliği aldığı karar ile 18 yaşından küçük çocuklara şehirlerarası yolcu bileti satışını yasakladı.

Adıyaman Valiliği tarafından yazılı açıklamada, ailesinin ve kurumun bilgisi dışında evden, yurttan kaçan veya kayıp olan çocuk ve gençlerin başlarına gelebilecek, ileride yaşamlarını olumsuz yönde etkileyecek olayların engellenmesi, izinsiz il dışına çıkmalarının önüne geçilmesi, ailelerdeki kayıp çocuk infialinin engellenmesi amacıyla 18 yaşından küçüklere bilet satışının yapılmayacağı kaydedildi.

Açıklamada, 18 yaşından küçüklere şehirlerarası otobüs terminallerinde, tren istasyonlarında, acentelerde, bilet satışının düzenlenmesi hususlarını kapsamlı bir şekilde ele alındığı ifade edilerek, ilgili kanunlar, yönetmelikler ve genelgelere dayanak bu kararın alındığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şehirlerarası otobüs terminallerinde, tren istasyonlarında bunların acentelerinde, bilet satış yerlerinde 18 yaşından küçüklere bilet satışı yapılamaz.

18 yaşından küçükler seyahatleri için yanlarında velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi bulunmadan yalnız başına bilet talep etmeleri halinde, iletişim aracıyla velisi, vasisi, kanuni temsilcisi ile irtibata geçilerek çocuğun seyahatinden bilgilerinin olup olmadığı teyit edilir, bu durum tutanağa bağlandıktan sonra bilet satışı yapılır.

Çocuk öğrenci olduğu için seyahat edeceğini söylüyor ve bunu, seyahat güzergahı ve devam ettiği okulu bölgesi bazında, öğrenci belgesi ile ispat edebiliyorsa ailesi ile irtibata geçilmesine gerek yoktur.

18 yaşından küçükler yalnız başına bilet talep etmelerinden velisi, vasisi veya kanuni temsilcisinin bilgisinin olmadığı tespit edilmesi halinde derhal kolluk görevlilerine bildirilecektir.

Otobüs hareket etmeden önce firma görevlilerince bilette yazılı isimle, koltukta seyahat eden kişilerin aynı kişiler olup olmadığı kontrol edilecek, farklı isimler olması halinde derhal kolluk görevlilerine bildirilecektir.

İlgili maddelere uymayan kişilere kolluk kuvvetlerince 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32. Maddesi uyarınca idari yaptırım karar tutanağı tanzim edilir.”(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu