Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

“15 Temmuz’da vahşetin dik alası yaşatıldı”

12 Temmuz 2017 Çarşamba, 09:12

 

 

 

 

 

 

Enerji Sen Genel Başkan Yardımcısı Ekici:

“15 Temmuz’da vahşetin dik alası yaşatıldı”

 

Anadolu Eksen Enerji Sen Genel Başkan Yardımcısı Hamza Ekici, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “15 temmuz darbe hadisesi yaşanmıştır bu ülkede. (danışıklı, danışıksız, şike veya tabii olarak da sunulsa) vahşetin dik alası yaşatılırken canımız yakılmıştır, kanımız akıtılmış, emeğimiz zayi edilmiştir.” dedi.

Anadolu Eksen Enerji Sen Genel Başkan Yardımcısı Hamza Ekici, “Her ne kadar cuntacılar hedeflerine vasıl olamamış bulunsalar da, millet korkutulmuştur, ziyana uğratılmıştır ve bazı kurumlarına olan itimadı sarsılmıştır. Bu konunun analizini, niye yapıldığına dair sebeplerini, kimlerin nelerin peşine düştüklerini araştıran değerlendirmeler yamacımıza çıkarılmıştır. Bütün bunların yanında 15 temmuz kalkışmasının bizler üzerindeki bazı tesirleri de mutlaktır. Adeta devletin (devlet içinde yuvalanmış bazı kesimlerin, kuvvetlerin, köhnemiş zihniyetlerin) kendi vatandaşlarıyla hesaplaşması yaşanmıştır. Sözünü ettiğimiz cunta ayaklanması sayesinde sistemin insanlar üzerindeki resmi baskılarının artmaması, söz konusu hak tecavüzlerinin önüne geçilmesi amacıyla meydana getirilmiş olan sivil toplum kuruluşlarından olan sendikal yapılanmaların üstlendiği rol asla küçümsenmemelidir.” dedi.

Ekici, “Bu meyanda temsilcisi konumunda bulunduğum Anadolu Eksen Enerji Sen adına teşhislerimizi, ilkelerimizi ve telkinlerimizi paylaşıyoruz.  Öyle yada böyle, bir 15 temmuz darbe hadisesi yaşanmıştır bu ülkede. (danışıklı, danışıksız, şike veya tabii olarak da sunulsa) vahşetin dik alası yaşatılırken canımız yakılmıştır, kanımız akıtılmış, emeğimiz zayi edilmiştir.  Mevcut hal çok önemli olmasına rağmen, mühim sayılmayan sıradan bir olaymış gibi algılatılmaya, insanımızın başına (canına kıymaktan çekinmeyen) bela bir yuvalanmayı çıkarmıştır. Bazı cemaat, tarikat, tekke gibi masum görünüşlü mihrakların asılında ne kadar tehlikeli, sinsi, muhteris isteklerin odaklandığı mekanlar olduğu gerçeği artık gözler önündedir. Bundan sonra insanların, bu ve benzeri gelişmeler karşısında daha tedbirli, daha sorgulayıcı olmalarını umut edeceğimizi zannediyoruz. Zalimce uygulanan kuşatma hareketlerinin yanı sıra insanların üzerine atılan bombaların, mermilerin vahşet oluşturduğu aşikârdır.  Yaşananların tattırdığı zulümüm haricinde, halkımızın üzerindeki bir kıymetli etkisi ayrıca değerlendirilmelidir.  Bunu şöyle izah edebiliriz.

Yamacına çıkan her kargaşada, cunta hareketlenmelerinde, askeri merkezli müdahalelerde ve kendisine yöneltilen silahlar karşısında sinen, korkan, kaçan, gizlenen milletimiz ((devlet başkanının da insani gayretleri neticesinde) itiraz edebilmek, karşı durabilmek ve müdahil olabilmek gibi davranışlar sergilemekten geri kalmamıştır. beraberlik ruhuna istikamet alabilmiş ve birlikte büyük, yenilmez kudret olduğunu göstermiştir aleme.

Sivil inisyatifin daveti, resmiyetin o korkunç, zalim naralarına galip gelmiş ve millet bazı çağ dışı fikirleri hizaya getirmiştir.

Anlayışımızın, algılayışımızın değiştiği olayın yaşanmasıyla doğan gelişmeler vesilesiyle cesaret sergilemenin kıymetini kavramış oluyoruz umarız.

Yaklaşan 15 temmuz acı tarihimizi hatırlarken, sivil hayatın olmazsa olmazlarının ve demokrasinin canı, kanı durumundaki sendikal teşekküllerimizin kıymetinin bilinmesi temennisiyle, Allah bu halka bir daha benzeri acıları yaşatmaması dileğini paylaşırız.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz