Adıyaman

113 Yıllık Cami Kapısı Tarihe Işık Tutuyor

113 Yıllık Cami Kapısı Tarihe Işık Tutuyor

 

Adıyaman Ulu Camii’nde restorasyon çalışmaları devam ederken, 113 yıllık kuzey giriş kapısı tarihe ışık tutuyor.

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen Adıyaman Ulu Camii’nde çalışmalar devam ediyor. 1506-1515 tarihleri arasında Dulkadiroğulları döneminde yapıldığı fakat daha sonra yıkıldığı belirtilen Ulu Cami’nin, 1863 tarihinde yaptırıldığını bildiren bir kitabe, minare kaidesinin doğuya bakan üst yüzeyinde bulunuyor.113 YILLIK CAMİ KAPISI TARİHE IŞIK TUTUYOR

Caminin doğu, batı ve kuzey olmak üzere üç kapısı bulunurken, özellikle Kuzey kapısının üzerinde çeşitli şekiller ve kitabe bulunuyor.

Kitabede, 1863 yılındaki yenilenmede 30-40 yıl sonra caminin 1902 yılında Mehmet Feyzi adlı bir kişi tarafından onarıldığı belirtiliyor.

Kuzey yönündeki bu kapı, cevizden çift kanatlıdır. Kanatları meydana getiren çeşitli kare ve dikdörtgen levhalar içerisinde kabartma olarak çiçek, yazı ve geometrik şekiller yer almaktadır. Sağ kanattaki kitabenin sonunda 1902 yılında Mehmet Feyzi adlı kişi tarafından yaptırıldığı kaydediliyor.

Yapılan restorasyonda müteahhit firmanın kapılara zarar vermeden çalıştığı belirtilirken, vatandaşlar çalışmaların daha hassas yürütülmesi gerektiği dile getirildi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı