Adıyaman

112 Acil, Kış Şartlarına Hazır

112 Acil, Kış Şartlarına Hazır

Adıyaman İl Ambulans Başhekimliği bünyesinde barındırdığı ambulanslarla kış aylarına hazırlıklarını tamamladı.

Adıyaman’da ve ilçelerde yoğun kış aylarının sert ve karlı geçmesinden dolayı yolların kapalı olasılığı göz önüne alınarak Ambulans Başhekimliği bünyesinde barındırdığı ambulans ve cihazların kış aylarına uygun olarak hazırlıkları yapıldığı belirtildi.

Özellikle kırsal kesimlerde yoğun kar şartları nedeniyle hazırda bekletilen paletli ambulans ve 4 çeker ambulansların konuşlandırıldığı, buna bağlı olarak Malatya’da hazırda bekletilen ambulans helikopterin de hizmet etmeyi beklediği ifade edildi.

Yoğun kış şartlarına hazır olduklarını ve vatandaşların ihtiyaçlarını giderecek şekilde hizmete hazır olduklarını belirten Adıyaman İl Ambulans 112 Acil Servis Başhekimi Osman Küçükkelepçe, şunları söyledi:

“Adıyaman İl Ambulans Başhekimliği olarak kış aylarına girdiğimiz için 112 istasyonumuza bağlı bütün ambulanslarımızın kışlık motor bakımlarımızı eksikliklerimiz vardı, onları tamamladık. Kışlık zincirlerimizin bakımları, kırıkları varsa tamiratları, tadilatları yapıldı, gerekiyorsa yenileri alındı. Bütün personelimize bu konuda eğitimler verildi. Ayrıca Çelikhan, Sincik, Gerger ilçelerimizin 4 çeker ambulanslarımız ve paletli ambulanslarımız konuşlandırıldı. Bunlarda 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Tut ilçemizde de ayrıca 4 çeker ambulansımız var, onun dışında UMKE ekibimiz manga olarak hizmet vermektedir”

 

112 Meşgul Edilmemeli

Özellikle çocukların sürekli 112 hatlarını meşgul ettiklerini, bu konuda ailelerin duyarlı olmalarını beklediklerini anlatan Küçükkelepçe, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ailelerimizi özellikle bir konu hakkında uyarmak istiyorum. Çocuklar anne ve babalarının telefonlarını aldıklarında 112’yi arayarak meşgul ediyorlar. Bu durumda eğer o anda acil bir hasta var ise o hastaya ulaşmamıza engel oluyorlar. Lütfen çocuklarımızı bu konuda uyaralım, gerekli eğitimleri ev içinde olsa bile verelim. Bugün bir başka hasta yarın sizin yakınınız olabilir. Bu konuda ailelerimizi daha dikkatli olmaya davet ediyorum. Çocuklar ambulansları seviyor, bireyler olarak çocuklarımızı komuta merkezimize getirelim, gezdirelim. Bizler halkımızın hizmetindeyiz. Ambulanslarımızı çocuklarımız tanısın ama lütfen çocuklarımıza gerekli eğitimi verelim”

Ayrıca komuta merkezinden sık sık anons yapılarak araçlarında eksiklikleri olanların eksikleri gidermeleri konusunda uyarıda bulunularak, yoğun kar yağışı durumunda dikkatli olmaları konusunda ise sürücüler sürekli bilgilendiriliyor.

Ambulans sürücülerine ise belli periyotlar aralığında ileri sürüş teknikleri konusunda eğitimler düzenleniyor.(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu