Son Dakika
17 Mart 2018 Cumartesi

“Başkanlık, güçlü iktidarları getirir”

21 Kasım 2016 Pazartesi, 08:44

AK Parti Adıyaman Milletvekili Boynukara:

“Başkanlık, güçlü iktidarları getirir”

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, başkanlık sisteminin ülkede güçlü iktidarların oluşmasına sebep olacağını belirterek, “Şimdi başkanlık sistemini Türkiye’de kimi kesimler bir kişiyle ilişkilendirerek karşı çıkıyorlar. Sadece sayın cumhurbaşkanımızın kariyer planlaması gibi sunmaya çalışıyorlar. Buna özel bir gayret gösteriyorlar. Bu ülke açısından başkanlık sisteminin ne anlam ifade ettiğine ilişkin tartışmaları önlemek için yapılan bir işlem. Biz bunun doğru olmadığını ta başından beri söylüyoruz. Başkanlık sisteminin bu ülkeye yapacağı en önemli kazanımı, güçlü iktidarların ortaya çıkmasıdır” dedi.

Görevden alınan belediye başkanlarıyla ilgili konuşan AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, Türkiye Cumhuriyeti devletinin, bir hukuk devleti olduğunu, Belediyelere seçilenlerin, yerel yönetimlere seçilen yöneticilerin temel vazifesinin, seçildikleri bölgedeki halka, insanlara hizmet etmek olduğunu söyledi.

Türkiye’deki bazı belediyelerin halka hizmet etmek yerine terör örgütleriyle iş birliği yapma yolunu tercih ettiğini belirten Boynukara, “Kaynakları terör örgütlerine aktardılar. Buna ilişkin devletimizde çok ciddi bilgiler var, belgeler var. Hem kaynakları aktardılar hem de şehir merkezlerini terör alanına dönüştürmek isteyen PKK örgütüne destek sağladılar. Bu nedenle bir siyasi iktidarın kayyum ataması gündeme geldi. Yani belediye başkanları terör faaliyetlerine katılıyorlar, doğal olarak sizin de bir hukuk devleti olarak yapacağınız tek şey vatandaşlarınızı korumak için yapacağınız şey, onları görevlerinden almak, yargıyla, yaptıkları hukuk dışı işler nedeniyle yargıyla yüz yüze getirmek ve buna çare olarak da kayyum atanması konusu gündeme geldi. Kayyumlar görevlendirildi. Görevlendirilen kayyumlar Ak Parti yöneticilerinin, milletvekillerinin, Ak Parti’de siyaset yapan isimlerin, PKK’NIN hedefinde olduğunu biliyorduk. PKK terör örgütü, bunu ta başından itibaren ilan etti. Bunu görmemiz lazım… Kendini gazete olarak tanıtan, gazete diye Türkiye’de lanse edilen bir yayın organı açıkça bunu dile getirdi. Manşetten haber olarak verdi. Ak Parti’nin, tüm kayyumların hedef olduğunu ilan etti. Daha ötesi Cemil Bayık, terör örgütü başı Cemil Bayık ve Kara Yılan, kayyumların hedefte olacağını söyledi. O açıklamadan kısa bir süre sonra da kimi milletvekilleri bunu teyit eden açıklamalar yaptılar. Ve sonunda maalesef bu istenmeyen olay meydana geldi. Terör saldırısı meydana geldi ve görev yapan kaymakam kardeşimiz şehit edildi. Burada yapılacak şey, bunu yapanların kim olduğunu kısa sürede ortaya çıkarmak ve gerekli cezayı vermek. Sonuçta Türkiye Cumhuriyeti devleti, tahmin ettiklerinden çok daha güçlü. Ayaklarının üzerinde duran bir devlet. Bunu 15 Temmuz’da da gösterdi. Bugün de gösteriyor. Ben öncelikle şehit olan kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Kaymakam değil, kayyum değil, o bölgenin insanı gibi davranan, o bölgenin insanı gibi çalışan birisiydi. Ben, kendisini tanıyan arkadaşlardan duyduğum, öğrendiğim o. Allah ailesine sabır versin. Ama bunun hesabı şu veya bu şekilde er geç sorulacak, bunu bilmeleri lazım” dedi.

 

Başkanlık Sistemindeki Amaç: Güçlü İktidar

Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Boynukara, şöyle devam etti:

“Şimdi başkanlık sistemini Türkiye’de kimi kesimler bir kişiyle ilişkilendirerek karşı çıkıyorlar. Sadece sayın cumhurbaşkanımızın kariyer planlaması gibi sunmaya çalışıyorlar. Buna özel bir gayret gösteriyorlar. Bu ülke açısından başkanlık sisteminin ne anlam ifade ettiğine ilişkin tartışmaları önlemek için yapılan bir işlem. Biz bunun doğru olmadığını ta başından beri söylüyoruz. Başkanlık sisteminin bu ülkeye yapacağı en önemli kazanımı, güçlü iktidarların ortaya çıkmasıdır. Bakın, 90 küsur yıllık cumhuriyet tarihinde 25 – 26. Dönem milletvekilleri var. Ama kurulan hükümet sayısı 60 küsurları geçti. Halbuki başkanlık sistemi gibi bir sistem olmuş olsa, bizim şu an 22 – 23’e yakın hükümetimizin olması gerekir. Yani halk %50 üzerinde oy desteği veriyor bir kişiye ve o kişi hükümet kuruyor. O kişi kesintisiz 5 yıl 4 yıl neyse o süresi, o süre zarfında ülkeyi yönetiyor. Ama bizde canı sıkılan koalisyon dönemleri ortaya çıktı, canı sıkılan koalisyonu bozuyor. Dolayısı ile parçalı iktidar alanları ortaya çıkıyor. Bu tür iktidar alanlarında ise FETÖ gibi veya buna benzer diğer güç odakları, mevzi kazanmaya çalışıyor. Orada bir kendine alan açmaya çalışıyorlar. Vesayet odaklarını oluşturuyorlar. Başkanlık sisteminin en önemli faydalarından birisi bu… Vesayet odaklarını ortadan kaldırıyor. Halkın %50’si kimi istiyorsa o bu ülkeyi kesintisiz, koşulsuz 5 yıl yönetiyor. Buna böyle bakmak lazım… MHP’nin bu noktaya gelmiş olması, kuşkusuz çok önemli. Devlet Bey ve MHP 15 Temmuz’da yaşananları gördükten sonra bence bu noktaya geldiler. Çünkü bu süreç Türkiye açısından bir beka sorununa dönüşmüştü. Ve Türkiye milletinin el birliğiyle, milletinin kararlı tutumu ile ve siyasi partilerinde iş birliği ile bu beka sorununu çözdü. Şu an yapılması gereken, Türkiye’nin mevcut siyasal sistemini, başkanlık sistemine göre Türkiye’nin reel pozisyonuna uygun bir şekilde gerekli anayasal düzenlemeyi hayata geçirmesidir. Umarım kısa süre içerisinde meclise gelir. Yasalaşır. Meclisten, sayın başbakanımızın açıkladığı “sonu ne olursa olsun, biz referanduma götüreceğiz” dedi. Dolayısıyla halkımız buna karar verecek. Halkın kararı hepimiz için son karardır. Buna diyeceğimizin herhangi bir şeyimiz yok. Ben MHP’nin Ak Parti’nin hatta diğer partilerinde bunu bir kişisel hesap haline getirmekten vazgeçip ülkenin çıkarı açısından bakmaları gerektiğine inanıyorum. Ama maalesef CHP’de bu anlayış, bu zihniyet şu an için görünmüyor”

 

Amerika’da Çıkan Sonuca Bakıyoruz

Amerika’da yapılan başkanlık seçimi hakkında da konuşan Boynukara, “Amerika’daki seçime biz kendi perspektifimizle bakıyoruz. Türkiye açısından ne getirir, ne götürür o açıdan bakıyoruz. Bizim önceliğimiz, Türkiye. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan insanların hepsi. Biz onların çıkarları için çalışıyoruz. Bizim amacımız, önceliğimiz budur. Bizim, Amerika’da biz demokrat partinin iki dönem, bölgemizi ne hale getirdiğini çok iyi gördük. Şu an yaşanan, Amerika halkının iradesiyle ortaya çıkan sonucun bölgemiz açısından olumlu olmasını temenni ediyoruz. Sokaklardaki gösterileri de doğal bir tepki olarak görüyoruz. Yani aylarca birileri ülkemizi karıştırmak istedi. İnsanları sokağa döktüler. Ben dışardan bize gazel okuyan, dışarıdan bize nutuk atan, dışarıdan bize hüküm vermeye çalışan insanların bu durumu görmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bizde küçük bir olay olduğunda herkesin yaptığı şey, Türkiye’nin demokrasiyle ilişkilendirmek, olan biteni.. Buyursunlar, orayı da kendi demokratik perspektifleriyle ilişkilendirsinler. Biz çıkan sonuca bakıyoruz. Çıkan sonucun, bizim açımızdan hayırlı olmasını diliyoruz. Bizim çabamız, bu. Tercihimiz bu. Diğer kısmı Amerikan halkının kendi bileceği iş, ona diyeceğimiz bir şey yok” diye konuştu.

 

HDP’lilerin tutuklanması

HDP’lilerin tutuklanmasına da değinen Boynukara, şunları kaydetti:

“Uzun dönem kimi muhalefet partileri, CHP HDP dokunulmazlıklar üzerinden Ak Parti’yi, eleştiriyorlardı. Ak Parti, buyurun dokunulmazlıkları kaldıralım, dedi. Bu sadece HDP’liler için değil. Tüm mecliste bulunan 550 milletvekili için geçerli olan bir düzenlemeydi. Ve bu mecliste kabul edildi, geçti. Bunun doğal sonucu olarak, hukuk devletinin işlemesi lazım. Sizin hakkınızda bir dosya varsa ve yargıda sizi ifade vermeye davet ediyorsa yapmanız gereken, ifadeyi vermeniz, ifade vermeye gitmeniz. HDP’de bunu yapan milletvekilleri de var. Ama kimileri bunu bir krize dönüştürmek, bu krizi derinleştirmek, bu kriz üzerinden Türkiye’yi zora sokmaya niyetlenmiş olmalılar ki, biz kuzu kuzu gitmeyeceğiz, biz ifade vermeyeceğiz, biz buna karşıyız, gibi cümleler kullandılar. Doğal olarak da yargı da, eğer siz kendi iradenizle ifade vermeye gitmiyorsanız yapılacak şey kolluk gücüyle ifade vermeye getirmektir. Yapılan bundan ibarettir. Diğer bir noktayı da gözden kaçırmamak lazım. Bakın, Ak Parti’nin bu ülkede yaptığı en önemli demokratik reformlardan birisi, tutukluluğa ilişkin koşulları zorlaştırmasıdır. Bir kişi tutukluyorsanız, neden tutukladığınızı detaylıca yazmak zorundasınız. İkincisi adli kontrol üst limitini Ak Parti kaldırdı. Önceki dönemlerde yanlış hatırlamıyorsam, 3 yıldı. Şu an siz müebbetle yargılanıyorsanız ve hakim sizi tutuksuz isterse yargılayabilir. Bu düzenlemeyi Ak Parti getirdi. Şimdi, buna rağmen dönüp yargısal bir faaliyeti Ak Parti’yle ilişkilendirmek, siyasal bir karar olarak sunmaya çalışmak, bu krizi derinleştirmeye çalışmaktan başka bir şey değil. HDP’de kimi yöneticilerin kimi milletvekillerinin yaptığı budur. Krizi derinleştirmek istiyorlar. Avrupa’da da kimi unsurlardan destek aldıklarını zannediyorlar. Fakat şunu unutuyorlar, gözden kaçırılıyor bu; konu bu ülkenin yargısına ait bir sorun ve bu ülkenin yargısı çözecek. Doğal olan, ifadeyi vermek ve sonucunu beklemektir. Yargıyla ilgili bir faaliyeti, siyasal ile ilişkilendirmek art niyetli bir tutumdur, art niyetli bir davranıştır. Bunu Avrupa’da kimi unsurlarda yapıyorlar, Avrupa’dan kimi milletvekilleri de yapıyor.” dedi.

Atanan kayyumlar hakkında da konuşan Boynukara, “Bakın, kayyum ile ilgili kararı biz onları tanımayacağız, onların hepsini hedef alıyoruz, Ak Partililerin hepsi bize hedeftir, diyen bir yayın organı var. Ve bu yayın organının sahiplendiği kişiler var. Avrupa bu yayın organı, Almanya’da yayın yapıyor. Terör örgütü, yayın organına Almanya destek veriyor. Bunları görmeden, bu ilişkileri görmeden, salt işte tutuklamalar üzerinden  bir dil geliştirmek doğru değil. Biz asıl olanın tutuksuz yargılanma olduğuna inanmışız ve buna ilişkin yasal düzenlemeyi 2013 yılında yapmışız. Ak Parti’nin yaptığı bir düzenleme bu… yargı bir karar veriyorsa, bunun Ak Parti’yle nasıl ilişkilendireceksiniz? Herkesin buna saygı duyması lazım. Yarın öbür gün, itiraz mekanizmaları vardır, itiraz edilir. Bilemem onu. Yargının iç değerlendirmesidir. Ellerinde ne tür deliller var, dosyada ne var? Dosya içeriğini bilmiyoruz, dosya içeriğini bilmeden ezbere bir talepte bulunmak, bir şey söylemek doğru değil. Söyleyeceğim o. Yoksa tutuksuz yargılamanın esas olduğunu, buna ilişkin yasal düzenlemeyi Ak Parti yaptı. Ve tutukluyorsunuz da net şekilde belirtmeniz lazım. Karara yazmanız lazım, şundan şundan dolayı tutukluyorum diye yazmanız lazım. Gerektiğine ilişkin yasal düzenlemeyi Ak Parti yaptı. Bir de şunu ifade edeyim; HDP’li kimi vekiller her konuda görüş açıklıyorlar, twitler atıyorlar, sosyal medyada kimi açıklamalar yapıyorlar. Mardin’de şehit edilen kaymakam ile ilgili tek bir ifade duymadım, ben. Bunu nasıl izah edeceğiz? Diyarbakır’da göz altına alınan milletvekillerinin kaldığı polis karakoluna, kolluk binasına bombalı saldırı düzenliyorlar. PKK terör örgütünün yaptığı bir saldırı. PKK terör örgütü üstlendi. Hala kimileri bunu DAEŞ’le ilişkilendirmeye çalışıyor ama PKK terör örgütü üstlendi, o saldırıyı. Oradaki amaç neydi? Büyük ihtimal oradaki milletvekillerinin zarar görmelerini istiyorlardı ki bunu bir infiale dönüştürsünler, bunu bir propaganda yapsınlar. Terörün amacı bu, zaten. Kaos çıkarmak… siz sivil siyasete inanıyorsanız yapacağınız tek şey; sivil siyaseti güçlendirecek argümanı kullanmak, sivil siyasetin güçlendirilmesine çalışmak. Ben hep söylüyorum, 7 Haziran seçimlerinden sonra HDP sivil siyaseti terk etti. Şiddeti ve sokağı esas alan bir tutum takındı. İradesini PKK terör örgütüne teslim etti. Maalesef bugünlere gelindi. HDP o gün, sivil siyaseti yücelten, sivil siyasete sahip çıkan bir tutum takınmış olsaydı bugün bunları yaşamıyor olacaktık. O günleri hatırlarsanız, koalisyon görüşmeleri söz konusuydu. HDP koalisyona ilişkin kesinlikle karşı olduğunu ifade etmişti. PKK terör örgütü başı Cemil Bayık, HDP’nin yaptığının yanlış olduğunu açıkladı. Yani şu, HDP PKK’nın çok gerisinde kaldı. 7 Haziran seçim sonrası, bu konuda yapılan açıklamaları hatırlarsa herkes, ne demek istediğimi çok net şekilde anlar”(PHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: