Son Dakika
25 Şubat 2018 Pazar

Şehidin Yürek Burkan Hikayesi

01 Temmuz 2016 Cuma, 11:57

Öksüz Şehit Toprağa Verildi

Şehidin Yürek Burkan Hikayesi

 

Samsat’ın ilk şehidi olma unvanına da sahip olan hem öksüz hem yetim Jandarma Uzman Çavuş Yusuf Atal’ın şahadetinden daha çok onun hikayesi yürek burktu. Bir maaşla tüm aileyi geçindiren, annesiz ve babasız olan şehit, aileye hem anne hem de baba olmaya çalışıyordu. Atal’ın şahadet haberi hem sevenlerini yasa boğdu hem de tüm Adıyaman’ı…

Samsat’ın ilk şehidi tüm aileye bakıyordu. Şehit Kürtçe ve Türkçe ağıtlarla ebediyete uğurlandı. Anne ve babasını genç yaşta kaybeden şehit uzman çavuş baba ocağına getirilerek helallik alındı. Babası ömer atal’ı 1997, annesi bedriye atal’ı 2002 yılında kaybeden şehidin 7 kardeşinden sadece nasihat atal’ın evli olduğu, diğer 6 kardeşinin bekar ve baba evinde kaldığı öğrenildi. Anne ve babasını küçük yaşta kaybeden 26 yaşındaki yusuf atal’ın 4 kız, 4 erkek olan 8 kardeşten biri olduğu, ailesinin maddi durumunun iyi olmadığı öğrenildi. Şehit jandarma uzman çavuş Yusuf Atal’ın aldığı maaş ile kardeşlerine baktığı, diğer kardeşlerinin mevsimlik tarım işçisi olduğu öğrenildi.

 

Acı haber kardeşlerine ulaştırıldı

Sehidin-Yurek-Burkan-Hikayesi-(14)Mardin’in Derik ilçesinde seyir halindeki araca teröristlerce açılan ateş sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Yusuf  Atal’ın Adıyaman’ın Samsat ilçesindeki kardeşlerine acı haber verildi.  Şehidin anne ve babasının vefat ettiği öğrenildi.

Samsat Kaymakamı Kürşad Atak, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Süleyman Aslan, Samsat İlçe Emniyet Amiri Mehmet Malgır ve Samsat İlçe Müftüsü Mehmet Seri Doğru şehidin Örentaş Mahallesi’ndeki evine giderek kardeşlerine acı haber verildikten sonra şehit evine Türk bayrağı asıldı.

Anne ve babası vefat eden, 26 yaşındaki Şehit Jandarma Uzman Çavuş Yusuf  Atal’ın 4 kız, 4 erkek olan 8 kardeşten biri olduğu belirtildi. Şehit haberi ile yıkılan ailenin bulunduğu Samsat ilçesi adeta yasa boğuldu.

 

Şehidin Naaşı Adıyaman’a Getirildi

Mardin’in Derik ilçesinde teröristlerin yerleştirdiği el yapımı patlayıcının patlatılması sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Yusuf Atal, memleketi Adıyaman’da son yolculuğuna uğurlandı.

Mardin Derik’te terör örgütü PKK tarafından döşenin el yapımı patlayıcın infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Yusuf Atal’ın naaşı Adıyaman Havalimanı’na getirildi. Şehidin cenazesi ilk olarak Samsat’ın Örentaş Mahallesi’ndeki baba ocağına getirildi.

 

Sehidin-Yurek-Burkan-Hikayesi-(13)Tüm Aileye Tek Maaşla Bakıyordu

Şehidin naaşı anne ve babasının olmadığı baba ocağına getirildi. Burada Kürtçe ve Türkçe ağıtlar yakılırken şehit yakınları sinir krizleri geçirdi. Samsat İlçe Müftüsü Mehmet Seri Doğru tarafından baba ocağında dua yaptırılarak, helallik istendi.

Daha sonra şehidin naaşı Samsat Hükümet Konağı bahçesine getirildi. Burada düzenlenen törende şehidin öz geçmişi okundu. Daha sonra Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından tekbirler ve sloganlar eşliğinde Uzman Çavuş Yusuf Atal’ın cenazesi Örentaş Mahallesi’ndeki aile mezarlığında defnedildi.

 

Samsat’a İlk Şehit Defnedildi

Kıbrıs Barış Harekatı’nda 1974 yılında şehit olan Halil İbrahim Taşkın’dan sonra Samsat ilçesi ilk şehidini verdi. Mardin’in Derik ilçesinde şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Yusuf Atal, ilçeye defnedilen ilk şehit oldu.

Törene Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Milletvekili Halil İbrahim Fırat, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Aytekin Şahin, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, İl Jandarma Alay Komutanı Yarbay Ercan Atasoy, Samsat Kaymakamı Kürşad Atak, Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, Türkiye Harp Malülü, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Hacı Erdengi, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Dimez  kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, vatandaşlar ve şehit yakınları katıldı.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: