Son Dakika
17 Ocak 2018 Çarşamba

Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdüler

04 Ekim 2016 Salı, 08:57

Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdüler

 

Adıyaman İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” düzenledi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması ” sonuçlarına göre toplumumuzun %71,9’unun hareketsiz yaşadığı belirlendi.. Bu nedenle başlatılan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı, toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasına yönelik aktivitelerin yapılması; böylelikle sağlıklı yaşamın teşviki obezitenin önlenmesi amaçlandığı bildirildi. Bu amaçla da, 3-4 Ekim “Yürüyüş Günü” çeşitli etkinliklerle düzenli olarak her yıl yapılıyor.

Adıyaman İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” düzenlendi.. Adıyaman Valiliği önünde başlayan yürüyüş kurum yetkilileri, sağlık çalışanları, öğrenciler ve halkın katılımı ile İl Sağlık Müdürlüğü’nde tamamlandı.

Yapılan açıklamada, “Düzenli fiziksel aktivitenin sağlıklı kilonun sürdürülmesi, dayanıklılık, güç ve esnekliğin artmasındaki rolünün yanı sıra günümüz hastalıkları olarak kabul edilen kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığı açıkça bilinmektedir.

Günümüzde hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi toplumda;  obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur.

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. 5-17 yaş grubu için ise kardiovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılması için günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.” dendi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: