Son Dakika
21 Mayıs 2018 Pazartesi
19 Temmuz 2016 Salı, 08:22
Gözde Demirel
Gözde Demirel dytgozdemirel@gmail.com Tüm Yazılar

YAZ AYLARINDA ‘BESLENMEYE’ DİKKAT

YAZ AYLARINDA ‘BESLENMEYE’ DİKKAT

Yaz aylarında artan sıcaklıklarla birlikte ‘yeterli ve dengeli beslenmek’ oldukça önemlidir. Peki yeterli ve dengeli beslenmek nedir biliyor muyuz? Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumuna ‘YETERLİ ve DENGELİ BESLENME’ denir. Sıcaklıkların arttığı bu dönemde ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının başında, güneş çarpmaları, besin zehirlenmeleri ve sıvı kaybının neden olduğu rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Özellikle tansiyon, kalp, şeker gibi kronik hastalıkları olan kişilerin havaların ısınmasıyla birlikte şikayetleri de artabilir. Sıcak yaz aylarında sindirimi daha kolay ve hafif, bol su içeren besinlerin tercih edilmesi oluşabilecek rahatsızlık riskini en aza indirgemektedir.

SIVI TÜKETİMİNİZİ ARTIRIN

Yaz mevsimindeki en önemli ihtiyaçlardan biri sıvı alımıdır. Vücut için en gerekli sıvı sudur, aşırı terleme ile vücuttan suyla beraber sodyum, potasyum gibi mineraller de atılmaktadır atılan mineralleri yerine koymak için su tüketiminizi artırın. Unutulmamalıdır ki çay, kahve, asitli ve alkollü içecekler su yerine geçmemektedir.

AŞIRI YAĞLI YİYECEKLERDEN KAÇININ

Havalar sıcak olduğu için yemeklerde yağı az ve katı yağ yerine sıvı yağ kullanmaya özen gösterin. Yemeklerde katı yağ ve fazla miktarda yağ kullanmak kalp krizi riskini artırmaktadır. Kızartma, kavurma tipi yemekler yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

TUZ TÜKETİMİNİZİ AZALTIN

Hipertansiyon hastalığı olan kişilerin tuz tüketimini mümkün olduğunca sınırlandırmaları gerekmektedir. Sıcaklığın artması ile birlikte ödem oluşma riski artacaktır. Bu nedenle turşu ve peynir gibi salamura besinlerin tüketiminde aşırıya kaçınılmamalıdır.

ŞEKERLİ TATLILAR YERİNE SÜTLÜ TATLILARI TERCİH EDİN

Şeker ve şekerli besinler yerine sütlü tatlılar ve dondurma yenilebilir, meyveler tercih edilebilir. Özellikle hamur işleri ve ağır tatlılardan uzak durmaya özen gösterin. Yazın su ihtiyacı fazla olduğundan karpuz, kavun, erik, üzüm gibi bol su içeren meyveler tüketilebilir.

BESİN ZEHİRLENMELERİ ÖNEMLİ

Artan sıcaklıklarla beraber besinlerin bozulma riski de artacaktır. Bunun nedeni mikroorganizmaların sıcak koşullarda çok daha hızlı üreyebilmeleridir. O yüzden besinleri uygun koşullarda saklamaya ve son kullanma tarihlerine bakmaya özen gösterilmelidir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz