25 Ekim 2016 Salı, 09:15

Editör’den…

Konuşulanlar salonda kalmamalı

 

Adıyaman, iki gündür önemli toplantılara ev sahipliği yapıyor.

Bunlardan ilki, dün tamamlanan Adıyaman Giyim Sanayicileri Derneğinin ev sahipliğinde yapılan “2. Adıyaman Tekstil ve Hazır Giyim” Çalıştayıydı…

İkincisi ise Türkiye’de petrolün 70 yıllık yolculuğu, bugün düzenlenecek sempozyumla mercek altına alınacak.

Her iki konuda Adıyaman için hayati derecede öneme sahip.

Tekstil ve Hazır Giyim, Adıyaman için çok eski değil.

Bu nedenle de, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk’ün de dediği gibi, 7 milyarlık dünyada rekabet etmek, çok da kolay olmazsa gerek.

Hele hele Adıyaman, çok da uzun bir tecrübeye sahip olmadığı bu alanda, uzun süre amatörce yol yürümeye çalıştığı hesaplanırsa, bu rekabetin, teşvik adaletsizliğiyle de nasıl sekteye uğratıldığını görmemek mümkün değil.

Uğun başlayacak sempozyum ise Adıyaman’ın bir başka yarası….

Uzun süre Türkiye’nin petrol ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan Adıyaman, bundan hem pay alamadı hem de gittikçe düşen trendi yüreği burkularak izledi durdu.

Ülkenin petrol ihtiyacının yüzde 60’ı Adıyaman’dan çıkarken, Adıyaman yolları asfalta susamıştı, yamayı bile göremiyordu.

Köy yolları stabilize ile değildi. Şehir içinde stabilize yollar vardı, git gidebilirsen…

Petrol, Adıyaman için bir övünç kaynağıydı uzun süre de hep öyle oldu ama hiçbir zaman “yararlandığı” bir kazanç olmadı, olamadı.

Bugün başlayacak sempozyumda, 70 yıllık yolculuk nasıl anlatılır bilinmez ama Adıyaman, yavaş yavaş kaybolup giden petrolüne yanıp duracak, o kesin…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: