Son Dakika
23 Şubat 2018 Cuma
22 Haziran 2015 Pazartesi, 09:19
Hamza Çelenk
Hamza Çelenk [email protected] Tüm Yazılar

İlimizin Ekonomik Gelişimi Ve Proje Alanları

İlimizin Ekonomik Gelişimi Ve Proje Alanları   

                                 

Biliyorum Susanna Klatten’i BMW’nin üretimi ve yedek parça işlemleri için Adıyaman’a fabrika açmasına ikna edemeyiz.  Bill Gates’i de Microsoft’un en azından belli bir bölümünün üretimi için buraya çekemeyiz. Haydi, daha mikro düzeyde söyleyeyim belki aramızda kendileri ile muhabbeti olanlar olmuştur ama bu tanışma Nazif Zorlu’nun Vestel’i Adıyaman’a taşıması için yeterli değildir. Koç’un sanayi alanındaki ürünleri için de aynı şey geçerlidir.

Peki ne yapmamız lazım. Sanırım burada da bir kafa karışıklığı yaşayabiliriz. Yapılacak en iyi şey biz hangi alanda gelişmeye alan açabiliriz ve bu alanla ilgili yapılabilecekler nelerdir sorularına verilecek cevapta gizlidir.

Başta bir sürü dezavantaja rağmen Koçali ve Gömikan Barajlarının yapılması için bir uğraşın veriliyor olması bir avantajdır. Daha önceleri de belirttiğimiz gibi verimli sulu topraklarımız Atatürk Barajının suları altında kaldığından sulu tarım ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Bu yeni iki barajın yapımını bir başlangıç olarak alalım ve plan projelerimizi buna göre yapalım. Peki, neler yapabiliriz. Baştan şunu söyleyeyim, yapacağımız şeyler ve üreteceğimiz ürünler sadece şehrin iç piyasasına yönelik olmamalıdır. Zira dışarıya ( ülke içi veya dışı) ürün göndermediğimiz sürece ilimize bir artı değer katıp, diğer gelişmiş olan illerimizle arayı kapatamayız. Şimdi yapılabilecek şeylere bir bakalım.

  1. Meyve Suyu Fabrikası: özellikle nar yetiştiriciliğine yönelik çalışmalardan sonra ürün fazlasının piyasayı şişirdiği görülmektedir. Bilhassa meyve suyu için üretilen Hicaz narlarının piyasayı allak bullak ettiği görülmeli ve bu meyvenin ortada kalmasına engel olunmalıdır. Narcılığın özellikle Kâhta’da yoğun olduğu göz önüne alınarak bu ilçemize bir meyve suyu fabrikası kurulabilir.
  2. Turşu ve Salça Fabrikaları: özellikle sulama alanları açıldıktan sonra sebze üretimine yönelik çalışmalar yapılması bu alanda Adıyaman’da konserve, turşu ve salça fabrikaları için girişimlerde bulunulabilir.
  3. Besni Üzümleri: iyi bir marka olan Besni üzümü için kuru üzüm olarak tüketilmeye, pestilini ve kesmesini yapmaya yönelik çalışmalar yapmalı bu noktada üretici desteklenmelidir. Müteşebbislerimizden bir tanesinin bu alanda yaptığı ve herkesçe takdir edilen çalışmalara yeni çalışmalar eklenmelidir. Kooperatifleşme özendirilmeli veya fabrika yapılarak Besni ve Gölbaşı ilçelerimize iyi bir istihdam alanı yaratılmaldır.
  4. Meraların Islahı: Halen nüfusumuzun ciddi bir bölümünün köylerde yaşadığı göz önüne alınarak hayvancılık teşvik edilmeli; bu kapsamda Kalburcu Çayı havzası ile Kâhta Çayı havzasının meraya uygun yerleri ıslah edilmelidir.

  Bunun ilk önceliği de köylerden meralara giden yolların açılmasıdır. Meraların arasında arazisi kalan çiftçilerimiz mağdur edilmeyerek gerekirse bir proje kapsamında değerlendirilmeli veya istimlâk edilmelidir. Yine bu alanda Sincik ve Çelikhan yaylarından istifade edilmelidir.

  1. Tekstil Üssü Çalışmaları: ilimizde vatandaşlarımızın kendi gayretleri ile barajdan su çekmeleri sonucu pamuk tarımının yapıldığı ve üretilen pamuğun kaliteli olduğu bilinen bir gerçektir. Bu alanda gerek tekstil üreticileri ve gerekse çiftçiler için cazip imkânlar yaratılmadır. Özellikle barajdan dolayı mağduriyet yaşayan Adıyamanlılara tarıma yönelik elektrik için pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır.
  2. Hava Limanı: tarım ürünlerinin ve buna bağlı tarım sanayisi ürünlerinin ihracatı için havaalanımız işlevsel hale getirilmeli; burada dış ticaretinde yapılabilmesi için uygun şartlar ve kadrolar oluşturulmalı, eğer havaalanımız buna müsait değilse Hilvan’da yapılan hava alanı işlevsel bir hava limanına dönüştürülmelidir. Bu hava limanı ürünlerimizin doğrudan dış pazarlara ulaştırılması için kapımız olmalıdır.
  3. Tanıtım: Gerekirse Sanayi Odasının ve tarım ile ilgili faaliyet yürüten bir kurumumuzun bünyesinde oluşturulacak bir tanıtım komisyonu ile müteşebbis için şehrin tanıtımına ve gelişim alanlarına yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Tanıtımı yapılan kötü malın bile tanıtımı yapılmayan iyi maldan fazla rağbet gördüğü göz önüne alınırsa tanıtım faaliyetlerinin ne kadar önemli olduğu görülür.
  4. Bal Ormanları: Daha önce bu başlık başlı başına bir yazıma konu olarak alındığı için sadece 10-15 binlik bir nüfusa karşılık gelen arcılık faaliyetleri için arı beslenme havzalarının yetersiz kaldığı, bunun ancak başta Ulubaba ve Akdağ olmak üzere dağlarımızın bal için zengin bir içeriğe sahip olan başta akasya olmak üzere diğer bal içeren ağaçlar ile ağaçlandırılması ilin ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacaktır.

Bu şekilde yapılacak çalışmalar hem şehir merkezine olan yoğun göçü önler; hem de köylüler tarıma bağlı iş sahibi olmaya ve şehirde de tarım sanayisinin oluşturduğu alanlarda istihdam alanını açılmasına sebep olur.

Ha… şu denilebilir: tüm dünyanın sanayi için uğraştığı bir dönemde sadece tarıma dayalı gelişim şehre ne katar. Evet, keşke olanaklar olsaydı da başka alanlarda söyleyecek lafımız olsaydı. İlin gerçekleri tarımı ve tarıma dayalı sanayiyi ön plana çıkarıyor.

Bu konularda hep beraber el ele vererek kafa yormaya devam edeceğiz.

 

 

* Not: Bu yazı 2011 yılında Günebakış Gazetesi’nde yayınlanan bir yazıdır. Seçim sonrası belki şehrimize bir katkısı olur inancıyla noktasına dokunmadan tekrar yayınlıyoruz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: