Son Dakika
21 Şubat 2018 Çarşamba
26 Mayıs 2017 Cuma, 08:54

İftar Yemekleri

 

Bundan 3-5 yıl önce, ilimizde görev yapan bir üst düzey bürokrat dert yanıp diyordu ki; “Şaştık… Kaldık… Bir günde 2-3 yerden iftar yemeği daveti alıyoruz! Filan iş adamının, şu kurumun, bu STK’nın, hangisine gideceğimizi şaşırdık kaldık! Gitsek bir türlü, gitmesek bir türlü! Genelde gittiğimiz iftar sofralarında hemen… Hemen… Aynı insanları görüyoruz! Bu sofralarda fakır-fukara yok! Benzer yemekleri yemekten bıktık-usandık! Şöyle çoluk-çocuklarımızla evimizde iftarımızı açıp, ramazan ayının mutluluk ve hoşluğunu ailemizle yaşayamıyoruz”!

Bunun gibi birçok sitem ve şikâyetleri birçoğumuz dinlemiştiriz! Katılmamakta mümkün değil!

Geçmiş yıllarda bizde yetkilileri ve bu tür savurganlığa öncülük edenlere, seslendik-uyardık… Yazdık –çizdik bir takım önerilerde de bulunduk!

Hadi! Birlik ve dayanışmayı sağlamak, tanışmak, sohbet edip bazı şeyleri paylaşmak için, masraflı olmamak şartı ile bir-kaç iftar yemeğine eyvallah!

Ancak, bir günde 2-3 yerde çoğunluğu sırf desinler diye… Genelde aynı kişilere açılan iftar sofraları savurganlıktan ileri gitmiyor dedik! Tekrar ediyoruz ve diyoruz ki:

İl Müftüsünün başkanlığında, 4-5 kişilik bir komite oluşturulsun. Şahıs, kurum ve hangi STK kaç kişilik iftar yemeği verecekse, bu vereceği yemeğin bedelini bu komiteye bağışta bulunsun! Elde edilecek bu gelirle de tespit edilecek, dar gelirli, yardıma muhtaç, fakir ailelerin okuyan çocuklarına burs verilsin!

Olmaz mı? Olur… Hem de bal gibi olur!

Hem de bu arada bakarız, her yıl iftar yemeği verenlerin, sayısı yükselecek mi? Yoksa düşecek mi?

Bence fazlası ile düşer! Göreceksiniz ki birçok kişi ve kurumlar bu sevdadan vaz geçeceklerdir!

Böylece de Ak koyun-Kara koyunda belli olacaktır!

Bizim, hemen-hemen her yıl gündeme taşıdığımız bu görkemli iftar yemeklerini, bu kez de ADIYAMAN DURUŞ Gazetesi manşetten gündeme taşıyıp, il yöneticilerini ve STK’ları uyarıp “ Lüks iftar programlarından kaçının! Bu programlar yerine gelir durumu iyi olmayan ailelere yardımda bulunun” diyor!

Bu çağırıya gönülden katılırken, bu savurganlığı da önlemek bence, yine sayın valimizle, belediye başkanımıza düşer!

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: