Son Dakika
19 Nisan 2018 Perşembe
28 Ocak 2015 Çarşamba, 10:58
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya [email protected] Tüm Yazılar

Hayatı Güzel Yaşamak Ayrıntılarda Gizlidir

Hayatı Güzel Yaşamak Ayrıntılarda Gizlidir

Her gün karşılaştığımız olumsuzluklar kimsede sinir bırakmıyor. Gerek siyasal hayat, gerekse ekonomik zorluklar yıllar var ki; sıkıntı ve stres yumağına dönüştü. Çoğumuz her gün çeşitli gerginlikler yaşıyoruz. İster istemez, gerginliklerimizi aile hayatımıza da yansıtıp aile içi huzursuzlukların ve mutsuzlukların oluşmasına zemin hazırlıyoruz. Sonra öyle bir zaman geliyor ki; insan canından beziyor. Yaşam bunaltıcı bir yük haline geliyor.; hayata adeta küsüyorsunuz.

Bütün bunlara rağmen tüm olumsuzlukları değiştirmek, tek başımıza, elimizde değil. Bir çırpıda siyaseti düzeltemeyiz. Ekonomiyi yoluna koyamayız. Uğraştığımız işlerimizin her safhasını dilediğimiz gibi yönlendiremeyiz. Hatta aile yaşamımızı bile bazen rayına oturtamayız. Yani yaşadığımız dünyayı istediğimiz gibi değiştiremeyiz. Hal böyle olunca acaba kendimizi, daha doğrusu bazı alışkanlıklarımızı değiştirerek olumsuzluklardan daha az etkilenmemizi sağlayamaz mıyız?

Halbuki bu pekâla mümkün: Bunun gerçekleşmesi için ise, her hal-ü kârda sakin olmamıza, olumsuz gelişmeler karşısında hemen paniğe kapılmamamıza bağlı.

“Başarı ayrıntılarda gizlidir” derler. Ama hepsi bu kadar değil. Bana göre “adam gibi adam” olmanın sırrıyla mutlu olmanın sırrı da ayrıntılarda gizlidir. Ancak hayatı ayrıntılarıyla kavrayıp yaşayabilenler mutlu, umutlu ve huzurlu olmayı başarabilir. Yoksa yaşamın kaba yönlerini, hayvanlar, insanlardan çok daha stressiz, çok daha mutlu yaşıyor. Çünkü ne geçmişin “acı hatıraları” var hafızalarında, ne de gelecek endişesi. Biraz yiyecek, bir miktar su onları mutlu etmeye yetiyor.

Oysa insan, her şeyle alakadardır. Her şeyi ister. Her şeyden etkilenir. Bu nedenle yaşamından lezzet alıp mutlu olması çok zordur. Aslında karamsarlık insanın mayasında var. İnsanların çoğu, arzularına ulaşıncaya kadar karamsarlıkta ısrar ederler Bu yapılarından dolayı da istediklerine kolay kolay ulaşamazlar.

Bu işin püf noktası Kâinatın Efendisi(s.a.v)’in bir köpek leşinin dişlerine dikkat çeken bakış açısında gizli. Bir başka islâm alimi ise bunu: “Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır.” Cümlesiyle açıklıyor. Şimdi bu felsefenin ışığında bizim yapmamız gerekenler nelerdir?

Beklenmedik bir olayla karşılaştığımız zaman, paniğe kapılmamalıyız. Sakin olmaya çalışarak olayı değerlendirelim. Olabilecek ihtimalleri de hesaplayalım. Gerekirse olayı yakın çevremizle paylaşalım. Sonra hayatımızı bir daha gözden geçirelim.

Küçük sorunlarla uykumuzu kaçırmayalım. Ayrıca bütün sorunları küçük sorun olarak görelim. Düşünün ki; kainat kurulduğundan beri, varlığını koruyan hiç bir sorun yoktur. Her sorun bir şekilde çözülmüştür.

Endişeler gelecek ile ilgili ise, bilin ki “gelecek” henüz gelmemiştir. Hem zaten geleceğimizin mükemmel olmayacağını nereden bilebiliriz. İstikbal endişesine kapılıp yaşadığımız ânı kendimize zehir etmemiz çok anlamsız. Eğer. tüm dikkatimizi bu günümüzü iyileştirmemize verirsek, zaten gelecek açısından karamsar olmamıza gerek kalmayacaktır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: