Son Dakika
23 Şubat 2018 Cuma
20 Şubat 2017 Pazartesi, 07:53

DÜŞMAN

Düşmanın ölümüyle sevinmenin hiçbir anlamı yoktur.Çünkü kimsenin ebediyen diri ve hayatta kalması mümkün değildir.

Akılsız dostlarımız olacağına akıllı düşmanlar daha iyidir. Akıllı düşmandan zarar gelmez. O, her hadiseyi ölçer, biçer, teraziye vurur ve en zararsız yolu seçer.

Bir de en güçlü düşmanımız olan nefsimiz var. Nefis, şeytan ve şehvet üçgeninde kuşatılan insanın başkalarına düşmanlık beslemesine gerek yoktur.

Nefsiyle mücadele ederek galip gelen insan herkese ve her şeye galip gelir. Akla hayale gelmeyen zaferler elde eder. Büyük bir kahraman olur.

Düşme!.. düştükten sonra yol gösteren çok olur. Ama o yol gösterenlerin çoğu kendi yollarını henüz belirlemeyenlerdir.

Akılsız dost, eceli gelen ve yol ortasında yatan yılan gibidir. Sakınsan seni ısırır sinsice, öldürmeye çalışsansan saldırır kalleçşe.

Kimseye düşmanlık etmeye gerek yoktur. Birileri de sana düşmanlık eder. Etme bulma dünyası !…Edene eden bulunur.

Mert ve hakperest düşmanlarımızdan bir şekilde korunabiliriz. Yüce Yaratan bizi namert ve akılsız dostların kötülüklerinden korusun.

Düşman kazanmak kolaydır. Dostlukları düşmanlığa çevirmek basittir. Düşmanı dost etmek zordur. Düşmanlığı dostluğa çevirmek kolay olmuyor.

Dostlarımızı her zaman severiz, ama bazen düşman da işe yarar. Dostlarımız gücümüzü gösterir, düşman da ödevimizi bize gösterir.

Hasımlarımız kolay kolay hısımlarımız olmazlar. Ama her hısım her zaman ya da günün birinde hasım olmaya adaydır. Kırk yıl sonra hasmından intikamını alan hasım:  “intikamımı erken aldım” demiş.

Öfke ve hiddet insanın içindeki baş düşmanıdır. Öfke ve hiddetle hareket edenler en büyük tehlike kapılarını kendileri için açarlar.

Yiğit insanlar, güreş veya savaş meydanlarında öfkesine hakim olanlar değil, öfke ve hiddet zamanlarında nefislerine hakim olanlardır.

Eski düşmanların dost olacağını sanma. Arkasından bıyık buruver de seni gafil avlamasın. Gaflet, hıyanetin ortağıdır.

Eski düşmanının önünde oturup traş olmaya niyetleneler, berberin elinde ustra bıçağının olduğunu unutmamalıdırlar.

Dünyada en kötü düşmanlığı netice veren şey, menfaate dayalı arkadaşlıklardır. Menfaat düşüncesiyle kurulan tatlı arkadaşlıklar, en acı sonuçları veren düşmanlıklara dönüşür.

Her kes ile dost olamayız. Bazen yeri geldiğinde düşman da kazanabiliriz. Çünkü düşman edinmekten korkan insanların dostu da olmaz.

Beceriksiz, başarısız, insanların ne sağlam bir dostu olur, ne de düşmanı…Dostun yeri ayrıdır, düşmanın ise ayrıdır. Bu seçimi akıllıca yapmak gerekir.

Dostumuzu üzmek, düşmanımızı sevindirmek anlamına gelir. Hem dostu kaybederiz, hem de düşmanla dost olamayız.

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: