28 Eylül 2016 Çarşamba, 08:45
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya [email protected] Tüm Yazılar

Dedikoducu Ham Ruhlu İnsanlar

Dedikoducu Ham Ruhlu İnsanlar

 

Basit ruhlu insanlar dedikodu ile günlerini geçirirler. Ya da şöyle söyleyelim.: Dedikodu, basit ruhlu insanların eğlencesidir.

İnanların arkasından konuşmak, insanlara ait olmayan şeyleri yakıp yakıştırarak, kalıptan kalıba, renkten renge sokarak , insanları yaftalamak ve küçük düşürmek için oynanan oyunların bir başka adıdır dedikodu…

Zamanı öldürmek, zamanı boşa harcamak ve günü eğlenceyle geçirmek isteyenlerin lüzumsuz olarak başkalarını karalama hevesleridir dedikodu…

Dedikoducunun dili, uçlarına ateş meşaleleri bağlanmış tilki kuyruğu gibidir. Geçtiği yeri yakar. Dedikoducunun uçlarına ateş bağladığı dili sonra da döner kendini yakar.

Ateşten söylemlerle başkalarını durup dururken çekiştirenler, dedikodusunu yapanlar, toplumun en basit karakterli insanlarıdır.

Basit karakterli, despot insanlardır ki, başkalarının aleyhinde , başkalarını küçük düşürmenin yol ve yöntemlerine baş vururken bazen de kendileri acıklı durumun mahkumu olurlar.

Kimlik ve kişilik kazanamamış, bozuk seciyeli , ahlak yoksunu, kompleksli insanlar bütün marifetlerini insanların arkasından dedikodu yapmakta gösterirler.

Bu tip yüreksiz insanlar, hiçbir zaman insanların karşısına dikilerek, yüzlerine karşı söyleme cesaretini kendilerinde bulamazlar.

Arkalarından konuştukları insanlarla yüzleştikleri zaman kuyruk sallamayı ihmal etmezler. Onların karşısında tuz, buz olup erirler.

Yüzlerine karşı konuşma erdemliliğini gösteremeyen dedikoducu insanların sermayeleri, gösterdikleri basit ve ucuz karakterleridir.

Dedikoducu insanların sermayesi olan yalan ve yanlış bilgileri depolama, bekletme gibi bir dertleri olmaz. Onu hemen elden çıkarmanın, başkalarına satmanın yolunu araştırır ve bulur ve satarlar.

Yalan ve yanlış yollarla elde ettikleri bilgileri başkalarına da yalan ve yanlışlar ekleyerek satmakta pek marifetli davranırlar.

Dedikodu yapan, şunu bunu çekiştiren insanlar kadar onları dinleyenler de sorumludur ve onların suçlarının, günahlarının ortaklarıdır.

Kendi çıkarlarına hizmet eden, her dedikoduyu yaymakta tereddüt etmeyen bir takım şahsiyetsizler, başkalarının omuzlarına basarak yükselmekten zevk alırlar.

Kendi ruhlarındaki kin ve ihtiras tohumlarını çevrelerinde meydana getirdiği hasara, ziyan ve zarara aldırmadan, nefretlerini dedikodu yoluyla kusanlar zavallı mahluklardır.

Uzandıkları her dal, ellerinde kalınca, başkalarının meyve veren ağaçlarını taşlamaya başlayan dedikoducu insan müsveddeleri, aynanın karşısına geçerek boylarını görmekten utanırlar.

Başkalarının hata ve kusurlarını araştıranlar, hiçbir zaman kendi ayıp ve kusurlarını görmeyi , yanlışlarını düzeltmeyi düşünmezler.

Bu insanlar gözlerine çok yaklaştırdıkları başkalarının eksik ve hataları nedeniyle , kendilerinde var olan dağlar kadar ayıp ve kusurlarını görmezler.

Bu ham ruhlu, basit karakterli, şahsiyet yoksunu, laf kalpazanları, toplumun en büyük yüz karası, en kompleksli bireyleridir

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: