18 Temmuz 2016 Pazartesi, 09:55

DARBE VE DEMOKRASİ

Her ne kadar çok taze olduğundan dolayı tüm detayları ile yorumlama gibi bir imkanımız olmasa da 15 Temmuz günü ülkemiz yine bir darbe girişimine sahne oldu.  Değerlendirme İmkânımızın olmayışının sebebi ben bu yazıyı Pazar sabahı yazıyorum. Darbe girişiminin tüm detaylarını belki hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz ama şu an eldeki verilerde girişimin püskürtüldüğü şeklinde.

Tarih boyunca yaşadığımız bir darbe gerçekliği vardır. II. Osman (Genç Osman) dan başlatabileceğimiz bir süreç Abdulhamit’in tahtan indirilişi, 1960, 1971, 1980 darbeleri ile devam etti.

Son olay netice bakımından bu darbe olaylarının hiç biri ile uyuşmuyor. Çünkü darbecilerin istediği şekilde neticelenmemişti.  Daha çok Talat Aydemir olayını çağrıştırıyordu.

Yukarıda da değindiğim gibi Sonuca, içeriğe ve analize yönelik yönü henüz çok erken olduğundan dolayı başka bir yazının konusu olarak ileride inşallah ele almaya çalışacağım. Üzerinde belki de şu an durulması gereke şey tahammül, demokrasi ve birlikte yaşama iklimi.

Bu darbe  teşebbüsü ile ilgili akılda kalan şu olacak, halk isterse çok şey olur…. Onun için demokratik anlayış önemsenmeli, tahammül önemsenmeli, bir arada yaşama önemsenmeli… Çünkü yeri geldiğinde yaşanabilir bir yarın için insanlar beraber hareket edebiliyorlar.

İkinci bir husus demokrasinin onuru önemsenmeli. Çünkü demokrasi tüm eleştiriye rağmen yaşanabilir olanaklar sunuyor.  Seçilmişlerin görevden alınma yeri sandıktır. Her tür ve kategorideki seçilmişin seçilmişliği önemlidir, bundan dolayı seçilene saygı duyulması gerekmektedir. Seçilmişe yönelik seçenlerin dışında kimsenin bir tasarruf ya da indirme olayı olmamalı.

Kategorik olarak seçilmişe seçenler dışında olabilecek her türlü alaşağı etme bir darbe girişimidir. Darbecinin iyisi ya da kötüsü yoktur.  Her türlü darbeye karşı olmakta ahlaklı olmanın gereğidir. En önemli karşı duruş, bize ait olmayan siyasi bir anlayışa yönelik yapılan darbe veya darbe girişimine göstereceğimiz tavırdır.  Son girişime meclisteki dört siyasi yapının aynı tepkiyi vermesi önemsenmeli ve bu ilkesel duruş büyütülmelidir.

Bir başka bir husus farklı kurumların işleyişi hakkında ciddi bir anayasal veya yasal zemin hazırlanmalı bunun en iyi yolu da yıllardır beklediğimiz yeni bir anayasa için şartlar zorlanmalıdır.

Bu ülkenin insanları yamalı bohça gibi bir anayasaya mahkum edilmemeli, evrensel insani standartlarda ve sadece bir kesime has olmayan, ülkenin tüm insanlarını kucaklayan yeni bir anayasa… çünkü bu insanlar bunu fazlasıyla hakkediyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: