Son Dakika
21 Mayıs 2018 Pazartesi
28 Kasım 2016 Pazartesi, 07:56
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi gunebakisnet@hotmail.com Tüm Yazılar

Çalışan kadın, mutlu aile…

Editör’den…

Çalışan kadın, mutlu aile…

 

Kadına şiddetin konuşulduğu, küçük yaşta evliliklerin eleştirildiği, okula gitmesi gereken kızların evlendirildiği bir zamanda, çalışan kadın, mutlu aile projesi, yaraya merhem olacak kadar önemli.

Proje Koordinatörlüğünü Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Sayın Kenan Özcan’ın yaptığı projede, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanlığı’nın öncülüğünde gerçekleştirilecek olan “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı” başlıyor.

Projenin bir yıl olduğu ve 130 bin 783,96 Euro bütçeye sahip olduğunu da manşetimizden öğreniyoruz.

Elbette 12 ay boyunca proje, Adıyaman’ın ‘göz ardı’ edilen gruplarda yer alan kadınlara yönelik önemli çalışmalar yapılacak.

Projenin tek dezavantajı, kapsamı geniş olmasına rağmen, 60 kadınla sınırlı tutulması. Onun dışında, toplumun büyük bir kesimine uygulanacak/uygulanması gerekecek bir projedir bu proje.

Kadınlar, sosyal hayatta oldukça, kendi ayağı üzerine durdukça, eve ekmek getirdikçe, kendini ifade ettikçe, kazandıkça, başardıkça.. kendini bulabiliyor.

Kadına yönelik şiddeti, bütün bunlar önlüyor diyemeyiz, zira kadına yönelik şiddet de, küçük yaşta evlilik de, taciz ve tecavüz de toplumun tüm katmanlarında kendisini gösteriyor. Bu daha çok hastalıklı bir ruh halini barındırsa da, eğitimle birlikte gelişen kişilik, şiddetin önüne geçebiliyor.

Ama toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik her proje, dört elle sarılması gereken projelerdir, o kesin…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz