Nevruz’dan Barış Ateşi Yükseldi

23 Mart 2015 Pazartesi, 10:21

Silahlı dönem bitti

Nevruz’dan Barış Ateşi Yükseldi

 

Diyarbakır’da, yağmura rağmen 100 binlerce kişinin katıldığı nevruz kutlamaları halaylar eşliğinde bir şenlik havasında geçti. İmralı’nın Kürtçe ve Türkçe olarak okunan mektubunda ise “Silahları bırakma ve kongreye gitme” çağrısı öne çıktı. Artık Türkiye’de terör dönemi bitti, yeni şeyler söyleme zamanının geldiği belirtildi.

Diyarbakır’da yaklaşık 500 bin kişinin katıldığı nevruz kutlamaları, halaylar eşliğinde şenlik havasında geçerken, çözüm sürecinde de kritik bir noktaya ev sahipliği yaptı. İmralı Cezaevi’nde bulunan Abdullah Öcalan’ın mesajı Türkçe ve Kürtçe okundu. İmralı’dan nevruzda gelen 2 sayfalık mektuptan, “40 yıllık silahlı mücadele sona ermiştir. Kardeşçe yaşama sürecine giriyoruz. PKK Türkiye’ye karşı silahlı mücadeleyi sonlandırmak için kongresini toplasın” mesajı çıktı.

Diyarbakır’da nevruz kutlamasının yapılacağı merkez Bağlar ilçesindeki parkta, zaman zaman şiddetlenen yağışa rağmen sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce kişi toplandı. Halk ve HDP’li milletvekilleri ile belediye başkanları yöresel kıyafetler giyerek törene katıldı.

5 bin polisin yanı sıra HDP’nin görevlendirdiği 4 bin kişi kutlamalarda görev alırken, çocuklar da dahil tüm vatandaşlar polis noktasında üst aramasından geçirildi. Kutlamalara katılanlar Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halay çekti.

Ankara’daki 25 büyükelçilikten Diyarbakır’daki kutlamaya üst düzey katılım oldu. İngiltere Başbakanı Cameron da bir mesaj yayımlayıp, “İngiltere ve dünyada nevruzu kutlayan herkese en içten dileklerimi yolluyorum” dedi.

Abdullah Öcalan’ın mesajı, HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan tarafından Kürtçe, HDP İstanbul Milletvekili hemşerimiz Sırrı Süreyya Önder tarafından da Türkçe okundu. Öcalan’ın Dolmabahçe’de 10 maddelik deklarasyona dikkat çektiği mesajında özetle şöyle denildi:

“Ülkemiz halklarının, demokrasi, özgürlük, kardeşlik ve onurlu barışı için yürüttüğümüz mücadele bugün tarihi bir eşiktedir. 40 yıllık hareketimizin mücadelesi boşa gitmediği gibi aynen sürdürülemez bir aşamaya varmış bulunmaktadır. Tarih ve halklarımız bizden dönemin ruhuna uygun bir demokratik çözümü ve barışı talep etmektedir. Dolmabahçe Sarayı’nda, hepimizce resmen ilan edilen 10 maddelik deklarasyon temelinde yeni bir süreci başlatma görevi ile karşı karşıyayız. Deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK’nın Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yaklaşık 40 yıldır yürüttüğü silahlı mücadeleyi sonlandırıp ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim. Umarım ilkesel mutabakata en kısa sürede varıp parlamento üyeleri ve izleme heyetinden teşkil edilen bir hakikat ve yüzleşme komisyonundan geçerek bu kongreyi başarıyla realize etme durumunu yaşarız. Bu kongremizle birlikte artık yeni dönem başlamaktadır. Özgür ve eşit anayasal yurttaşlık temelinde demokratik kimlik sahibi demokratik toplum olarak, barış içinde ve kardeşçe yaşama sürecine giriyoruz. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinin çatışmalarla dolu geçmişini aşıp gerçek barış ve evrensel demokrasi kriterleri ile örülmüş bir geleceğe yürüyoruz. Nevruzun gerçek tarihine yaraşan da huzurunuzda böyle bir aşamayı selamlamaktır. Ve lakin ülkemiz ve halklarımız için doğru olan olgular, aynı zamanda kutsallarla dolu bölgemiz için de geçerli olmak durumundadır.”

 

Barış Ve Kardeşliğe Geçme Günü

Öcalan mesajında şöyle dedi: “Emperyalist güçlerin yol açtığı son zorbalık IŞİD görüntüsünde ortaya çıkmıştır. Barbarlığın bile anlamını zorlayan bu örgüt, kadın çocuk demeden, Kürtler, Türkmenler, Araplar, Ezidiler ve Asuri-Süryaniler başta olmak üzere bütün bölge halklarına vahşice katliamlar sergiledi. Artık gün bu acımasız ve yıkıcı tarihi sonlandırıp gerçek geçmişimize uygun barış, kardeşlik ve demokrasiye geçiş yapma günüdür. Hem bölgemiz için hem de uluslararası dünya için büyük anlamı olan Kobani direnişini ve zaferini selamlıyorum. Bu temelde gelişen ‘Eşme ruhunu’ halklarımız arasında yeni tarihin sembolü olarak selamlıyorum. Yukarıda belirlemeye çalıştığım tüm bu saptamalar tarihimizin ve güncelliğimizin toplum olarak yeniden revizyonu, restorasyonu ve inşası için değerli bir çağrıdır.

 

Bugün Zafer Günüdür

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Selma Irmak, Kürtçe yaptığı konuşmasında, vatandaşların nevruzunu kutlayarak, “Bugün zafer günüdür. Dost ve düşman bilsin ki; bugün halklarımızın arasına inşa edilen suni sınırların yıkıldığı gündür” dedi. Etkinliğe katılan vatandaşlardan Şehriban Adsız ise 10 kişi İzmir’den geldiklerini söyleyerek, “Silahların bırakılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: