Son Dakika
21 Mayıs 2018 Pazartesi

“Mursi Kararı, Hukukun İdamıdır”

18 Haziran 2015 Perşembe, 09:38

AK Partili Gençlerden Mursi Kararına Tepki

“Mursi Kararı, Hukukun İdamıdır”

 

AK Parti Adıyaman Gençlik Kolları üyeleri, Mursi hakkında verilen idam cezasına tepki gösterdi.

Adıyaman Demokrasi Parkı önünde gerçekleştirilen protesto gösterisine AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Abdurrahman Genç, gençlik kolları üyelerinin yanı sıra vatandaşlarda destek verdi.

Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin askeri darbe ile görevden uzaklaştırılması ile hakkında idam kararı verilmesine tüm Türkiye’de olduğu gibi Adıyaman’dan da tepkiler yükseldi. Rabia işareti yapan grup sloganlar eşliğinde basın açıklaması yaptı.

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Abdurrahman Genç yaptığı basın açıklamasında, halkın iradesiyle seçilen Muhammed Mursi’nin seçimle geldiğini ancak darbe ile indirildiğini kaydetti.

Askeri cunta ile görevden uzaklaştırılan Mursi hakkında idam kararı verilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Abdurrahman Genç, “Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye verilen idam cezası onanmış, içlerinde Esma’nın babası Muhammed Biltaci’nin de olduğu 16 kişi de hapishane bastıkları gerekçesiyle idam cezasına çarptırılmışlardır. Verilen bu cezalar; hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı demektir. Hukuk, meşruiyetini koruduğu değerlerin kutsallığından alır. Hukuk, insan onurunu, millet iradesini korumayı bırakıp Batı’nın ve emperyalist güçlerin menfaatlerini korumaya başladığı anda meşruiyetini kaybetmiştir. Halkın oylarıyla seçilen bir lideri ve arkadaşlarını darbeyle devirip idama mahkum etmek bir mahkeme hükmünün icrası değil, açık ve adi bir cinayettir. Bu karar dünya siyasetinin, adaletin ve insanlığın idamıdır ancak yargının kötüye kullanılması, adalet mekanizması eliyle zulüm yapılması, hem mazlumun hakkı hem de hukukun evrensel ülküsü olan adaletin katledilmesidir” dedi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz