Son Dakika
20 Mart 2018 Salı

AK Parti’de Siyaset Akademisi Başlıyor

28 Haziran 2016 Salı, 08:56

AK Parti’de Siyaset Akademisi Başlıyor

 

AK parti Siyaset Akademisinin 17’inci dönemi başlıyor. AK Parti Adıyaman İl Başkanı Abdurrahman Dimez, yeni başlayacak siyaset akademisiyle ilgili açıklamada bulundu.

AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Dimez, “AK Parti AR GE Başkanlığı, toplumsal sorunları tanımlayıp halkın beklenti ve ihtiyaçlarına göre çözümler geliştirmek ve bunu toplumdan uzak bir şekilde değil, toplumun içerisinde yer alan kişiler, kurumlar ve diğer aktörlerle birlikte yapmayı hedefleyen bir birim olarak kurulmuştur. Bu çerçevede, Partimizin bilgiye önem vermesi gereği olan her alanda her tür araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütmekteyiz. Geniş kapsamlı faaliyetlerimizden biri olan Siyaset Akademisi, seçmenlerin Partimizle bağını kuvvetlendirmek, siyasete yönelik toplumsal ilgiyi artırmak, katılımcıların tarih, siyasal tarih, ekonomi, dış politika vb. alanlarda uzmanlar tarafından bilgilendirildiği Türkiye geneline teşkilatlarımız aracılığı ile yaygınlaştırdığımız eğitim faaliyetimizdir” dedi.

Dimez, “Siyaset Akademisinin düşünsel anlamda temelleri ve uygulamaya geçişi Kurucu Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile olmuştur.  AK Parti AR-GE Başkanlığı bünyesinde 2007 yılı içinde projelendirilen, 2008 Ocak ayı itibari ile faaliyete geçirilen Siyaset Akademisi, AK Parti’ye kurumsal bir kimlik kazandırmak ve parti mensupları arasında dil birliği sağlamak amacıyla kurulmuştur. Uygulamaya başlandıktan sonra, her yıl hedefleri ve öncelikleri toplumun dinamiklerine göre kendini yenileyen bir yapıya dönüşmüştür.

Siyaset Akademisi herhangi bir siyasi kimlik gözetmeksizin, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını geleceğin Türkiye’sinin şekillenmesinde etkin rol üstlenecek “birey”ler olarak konumlandırıp, hem siyasal hem de kültürel donanım kazandırmak, bu sayede siyasi hassasiyetleri olan sorumluluk sahibi vatandaşlar kılabilmek adına kendine bir görev edinmiştir. Bu doğrultuda 2008 Ocak -2013 Haziran tarihleri arasında farklı fikir ve siyasal eğilimlerde olan 50.000’i aşkın insan Siyaset Akademisi’nde eğitim görme imkânı bulmuş, katılımcılardan 25.000’i eğitim sürecini başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazanmıştır.” dedi.

Siyaset Akademisinin 17 döneminin başlayacağını söyleyen Dimez, “Siyaset Akademisi,16. Dönemdir kesintisiz olarak ülkemizde uygulanan tek eğitim faaliyetidir. Kurumsal bir niteliğe bürünen Siyaset Akademisi katılımcıları ve verilen eğitim düzeyi ile lisansüstü bir düzeye ulaşmıştır. Temmuz 2016’da, 17. Dönemi  81 ilde başlayacak olan Siyaset Akademimizin yeni hedefi, Büyük Güç Türkiye için gerekli olan siyasi ve idari yapıların tartılaşacağı, bilgilendirileceği, özellikle Dünya’dan örnekler ile somut uygulamalara dayalı bir Akademi programı müfredatından oluşmaktadır. Dersler teorik ve uygulamalı olarak dört temel başlık altında, yaklaşık 60 alt başlık olarak toplanmıştır. 10 hafta boyunca haftada en az 14 saat ders takip edecek olan katılımcılarımız, Türk Siyasetine Giriş, Siyasal Sistemler ve İdeolojiler, Siyasal Strateji ve İletişim Becerileri başlıklarına ek olarak bu yıl Deneyim Paylaşımları bölümünde demokratik bir platformda daha fazla tecrübe ve siyasi hikâyeye birinci ağızdan da şahit olma şansını elde edeceklerdir.

Hedef 2023 Vizyonumuzu daha geniş bir hedef kitle ile paylaşabilmek adına Akademimiz, Türkiye’nin en değerli akademisyenleri, siyasileri, kanaat önderleri ve uzmanlarının katkıları ile hazırlanmıştır ve Türkiye’nin birçok ilinden akademisyen ve uzmanların katkıları ile uygulanacaktır. Siyaset Akademisinin uygulanması esnasında hassasiyet gösterdiğimiz konulardan biri de derslere devamlılıktır. Bunun için devamsızlık sınırını %20 ile sınırlamayı uygun gördük. Dönem sonunda ülke genelinde aynı anda yapılacak olan sınav sonucunda ilk bazında ilk 3 sıralamasına giren katılımcılarımıza Genel merkezde Sayın Başbakanımız tarafından başarı belgeleri ve plaketleri verilecektir. Türkiye genelinde birinci olan katılımcımız için ise farklı sürprizlerimiz olacaktır.

Siyaset Akademisi için başvurular 15 Haziran 2016 tarihinden itibaren başlamış olup kayıtlar halen devam etmektedir. Siyaset Akademisi için son başvuru tarihi 1 Temmuz 2016 dır.Bu tarihten sonra yapılacak olan başvurular dikkate alınmayacaktır. Başvuruların AK Parti Adıyaman İl Başkanlığına şahsen yapılması gerekmektedir.18 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başvuru hakkına sahiptir.Başvuru için gereken belgeler AK Parti Adıyaman İl Başkanlığımızda mevcuttur.İlimiz için Siyaset Akademisi için derslerin başlama tarihi ise Genel Merkez AR GE Başkanlığı tarafından daha sonra belirlenecektir.Siyaset Akademisi ders tarihleri belirlenince hem kamuoyuna hem de katılımcılara ayrıca duyurulacaktır. Siyaset Akademisinin ilimize,ülkemize ve siyaset dünyasına katkılar sunmasını temenni ederiz.” dedi.

Güne Bakış haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: