Son Dakika
21 Şubat 2018 Çarşamba

2 bin 200 kişi istihdam edilecek

29 Nisan 2015 Çarşamba, 09:51

İstihdam Kurulu Toplandı

2 bin 200 kişi istihdam edilecek

 

Adıyaman İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2015 yılı 2. olağan toplantısı Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş başkanlığında gerçekleşti.  Toplantıda, 20 Nisan 2015 tarihinde Orman İşletme Müdürlüğü Ağaçlandırma ve Bakım Projesi adıyla toplam bin kişi istihdam edildiği, devam eden bin 200 kişilik programla birlikte toplam sayının 2 bin 200 kişi olacağı belirtildi.

İstihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması, işsizliği önleyecek tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla Adıyaman İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2015 yılı 2. olağan toplantısı gerçekleştirildi.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Vali Yardımcısı Onur Kökçü, Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, ilgili kurum amirleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Mahmut Demirtaş, işgücü piyasasının nitelikli eleman ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak ve meslek liselerini daha fonksiyonel hale getirmek amacıyla, Adıyaman merkez ve ilçelerindeki Meslek Liselerinde yeni meslek dalları açıldığını kaydetti.

Vali Demirtaş, “Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında, 20 Nisan 2015 tarihinde Orman İşletme Müdürlüğü Ağaçlandırma ve Bakım Projesi adıyla toplam 1.000 kişi istihdam edilmiştir. Devam etmekte olan 1200 kişilik programla birlikte toplam sayı 2200 kişidir. 2015 Yılı 1 Ocak-27 Nisan dönemi içerisinde 250 adet Mesleki Eğitim Kursu + İşbaşı Staj Eğitimi açılmış olup, bu kurslara 558’i erkek ve 418’i kadın olmak üzere toplam 976 kişi katılmıştır. İş başı eğitim programlarına katılanlara günlük 36,5 TL kurslara katılanlara da günlük 20 TL kursiyer cep harçlığı, aylık olarak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzce ödenmiş olup kurs/program süresince, katılımcıların genel sağlık sigortası ve iş kazası primleri de Türkiye İş Kurumunca yatırılmıştır” dedi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce 2015 yılının ilk dört ayında başlatılan TYP, Kurs ve Staj programları kapsamında toplam 3 bin 176 kişiye aylık ücret ödendiğini belirten Vali Demirtaş, “2015 Yılı 1 Ocak-30 Mart dönemi içerisinde İŞKUR İl Müdürlüğü aracılığıyla 221’si erkek ve 145’i kadın olmak üzere toplam 366 kişi özel sektörde istihdam edilmiştir. Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünce ülke genelinde başlatılan ‘İşgücü Piyasası Araştırması’ kapsamında, ilimizde de işgücü piyasasının talep boyutunu tespit edebilmek amacı ile İl Müdürlüğümüz İş ve Meslek Danışmanları tarafından 2015 yılı 16 Mart-27 Nisan tarihleri arasında Adıyaman İşgücü Piyasası Talep Araştırması gerçekleştirilmiştir. Adıyaman’daki 10 kişi ve üzeri istihdamlı 800 ve 2-9 istihdamlı 22 işyeri olmak üzere toplam 822 işyeri bizzat ziyaret edilmiş, bu işyerlerine işyeri bilgi formu uygulanmıştır. Bu araştırmada, Adıyaman İşgücü Piyasası’nın fotoğrafı çekilerek işgücü ihtiyacının tespit edileceği çalışma sonucunda Adıyaman’da işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekilme nedenlerine ilişkin bilgiler derlenecektir. Ayrıca bu araştırma kapsamında, İşverenlere Danışmanlık Hizmeti verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: