Son Dakika
24 Şubat 2018 Cumartesi

İşkur’dan engellilere ve eski hükümlülere destek

11 Kasım 2016 Cuma, 08:12

İşverenden kesilen cezalar engelli ve hükümlülere

İşkur’dan engellilere ve eski hükümlülere destek

 

Çalışma ve İş Kurumu  (İşkur) İl Müdürü Ramazan Tatar, engelli ve eski hükümlü istihdam etmeyen işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları, engelli ve eski hükümlülere mesleki eğitim, iş kurma desteği olarak verildiğini söyledi.

İşkur Müdürü Ramazan Tatar, hibe desteğinden yararlanmak üzere müdürlüğe sunulan projelerin ön incelemesi yapıldıktan sonra İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında karara bağlanarak Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğüne gönderildiğini söyledi.

Ramazan Tatar, destek ile ilgili yaptığı açıklamada, “Projelerin son değerlendirmesi, Türkiye iş Kurumu (İşkur) başkanlığında Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Çalışma Genel Müdürlüğü, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ile Türkiye Sakatlar Konfederasyonu (TSK) üyelerinden oluşan Komisyon tarafından yapılıyor.

Denetimli Serbestlik ve Koruma Kurulları ile işbirliği içinde hazırlanan projeler karşılığında eski hükümlülere kendi işini kurmaları için brüt asgari ücretin 10 katına kadar hibe desteği verilerek yeniden hayata başlamalarına katkı sağlanıyor.

En az yüzde 40 oranında engelli olan bireylere, işinin patronu olması için toplamda 36 bin TL hibe desteği veriliyor.

İdari Para Cezaları Fonu kaynakları ile ayrıca engellilerin mesleki eğitim alarak rehabilitasyonlarına katkı sunmak ve istihdam edilmelerini kolaylaştırmak için hazırlanan projelere verilen destekler için çeşitli mesleklerde engelliler kurslara katılarak sertifika alıyor ve işverenlerin ihtiyaç duyduğu alanlarda istihdam edilmelerine katkı sağlanıyor.

Hibe desteği programları açıldığından bu güne kadar ilimizden 53 adet mesleki eğitim kursu, 6 adet kendi işini kurma projesi olmak üzere toplam 59 proje destek almaya hak kazanmış olup, projelerin toplam tutarı 32 milyon TL’dir.

İşkur internet sayfasında www.iskur.gov.tr  yayımlanan 2017/1. Dönem Başvuru Rehberi ve Formu kullanılarak hazırlanacak projeler, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne elden teslim edilebilecektir. Son başvuru tarihi 9 Aralık 2016’dır” dedi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: