Son Dakika
21 Mayıs 2018 Pazartesi

“Henüz başlamamış bir sınava geç kalınamaz”

06 Mayıs 2017 Cumartesi, 09:19

Eğitim Bir Sen: Sınav Mağduriyetleri Giderilmeli

“Henüz başlamamış bir sınava geç kalınamaz”

 

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkan Yardımcısı Halil Sever, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun YGS’de 15 dakika kuralı dolayısıyla mağdur olanlar adına yeni bir sınav yapılması ve mağduriyetlerin giderilmesine yönelik tavsiye kararının ÖSYM tarafından reddedilmesi üzerine basına açıklamalarda bulundu.

KDK’nın iki tavsiye kararından birinin, “Kurumumuza başvuran …… ve 117 adayın sınav saatinden önce sınav binalarında hazır bulunmalarına rağmen sınav binasına alınmamalarından doğan mağduriyetlerinin (LYS’ye girmeye hak kazanan öğrenciler açısından yeni mağduriyetlere yol açmayacak şekilde) giderilmesi” yönünde olduğunu hatırlatan İbrahim Halil Sever, tavsiye kararı hakkında “uygulanamaz” kararının verilmesinin mağdur olan adayları hak etmedikleri bir durumla karşı karşıya bıraktığını söyleyerek ” hiç kimsenin öğrencilerin henüz başlamamış bir sınava kapıları kapatarak girişlerini engelleme hakkı olmamalıdır” dedi.

” Yaşanan durum ve çözümü noktasında varılan noktada KDK üzerine düşen sorumluluğu hakkıyla yerine getirerek mağdurların taleplerini erken görmüş ve tavsiye kararını ÖSYM’ye bildirmiştir. Ancak ÖSYM’nin mağdurları görmezden gelen ve uygulamanın devam edeceğine dair kararı kabul edilemezdir. Başlamamış bir sınava geç kalınamaz” ifadelerini kullanan Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Sever, “söz konusu kural her yönüyle kabul edilemez olmakla birlikte ilk kez uygulanan bir kuralda elbette bazı aksamalar olacaktır ve bu aksamalar hak kayıplarına yol açmayacak şekilde giderilmelidir. Yetkililer bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelidir. Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi olarak aday öğrencilerin her türlü hakkının iade edilmesinin takipçisi olacak, mağduriyetlere yol açan bu anlamsız kuralın diğer sınavlarda uygulanmaması için gerekli sorumluluğu alacağız” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz