Son Dakika
25 Şubat 2018 Pazar

Besni’ye Bal Ormanı Yapılacak

02 Temmuz 2016 Cumartesi, 08:40

Besni’ye Bal Ormanı Yapılacak

 

Türkiye’de 2008’li yıllarda yaygınlaşmaya başlayan, Çevre ve Orman Bakanlığının katkılarıyla kurulan bal ormanlarının bir örneği Besni’ye kazandırılacak.

Besni Kaymakamı Çağlayan Kaya, Türkiye’de 2008’li yıllarda yaygınlaşmaya başlayan, Çevre ve Orman Bakanlığının katkılarıyla kurulan bal ormanlarının bir örneğini Besni’ye kazandırmak amacıyla çalışma başlattıklarını söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Besni ilçe Kaymakam Kaya, “Bu kapsamda Besni – Gölbaşı yol ayırımı ile Havutlu – Boyundere köyleri arasında kalan yaklaşık 11 bin dönüm, bin hektar alanı Orman Bakanlığından tahsisi yapılarak Besni’ye kazandırılacak. Projemizin sonuçlanmasıyla Güneydoğu’da bir ilk gerçekleşecek. Bu kapsamda 1,5 milyon çiçekli ve otsu fidanlar (akasya, ıhlamur, akçaağaç, badem, kestane, v.b.) toprakla buluşacak ve organik bal üretimi amacıyla arıcılarımıza daha doğal bir ortam sağlanacaktır. 1,5 milyon fidanın toprakla buluşması ile yeşillendirme kapsamında hem büyük bir hedef gerçekleştirilmiş olacak, hem de organik bal üretimini yaygınlaştırarak kaliteli bal üretimi sağlanacaktır” şeklinde konuştu. (İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: