Son Dakika
22 Mart 2018 Perşembe

Yeni kimlikler veriliyor

22 Kasım 2016 Salı, 08:38

Yeni kimlikler veriliyor

 

Pilot il olarak seçilen 10 il içerisinde yer alan Adıyaman’da yeni kimlik kartları verilmeye başlandı.

Türkiye’de ilk kez Kırıkkale’de uygulanan ve daha sonra Rize, Trabzon ve Artvin’de cipli kimlik verilmeye başlandı. Bu illerinden ardından Adıyaman’ın da içinde bulunduğu 7 ilde uygulamaya seçildi.  Adıyaman, Erzincan, Erzurum, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova’da verilmeye başlandı.

Yeni kimlik kartlarıyla ilgili müracaatları almaya başlayan Adıyaman Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, yeni kimlik uygulamasına geçti.

Yeni doğan bebeklerin kimliklerinin 1 ay içerisinde çıkartılması halinde ücret alınmazken, değiştirme ücreti 15 TL, kayıp ücreti 30 TL alınacak.

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Mehmet Şen, kimlik kartlarını yenilemek isteyen vatandaşların 199 nolu telefondan veya internet üzerinden randevu almaları gerektiğini belirterek, eski kimlik kartları ve 1 adet biometrik fotoğraf ile başvurabileceklerini kaydetti.

Mehmet Şen, “Vatandaşlarımız ikamet ettikleri il ve ilçe nüfus müdürlüklerine biometrik fotoğraf ve eski nüfus cüzdanları ile başvurabilirler. 15 yaş altındaki çocukların kimlikleri için anne veya baba, 15 yaş üstü çocukların ise hem kendilerinin hem de velisinin gelmesi gerekiyor. 18 yaş üstü kişiler kendileri başvurabilecek. Eğer yenileme yapılacaksa sadece fotoğraf ve eski kimlik yeterli ancak, kayıp ise muhtarlık veya kurumdan cüzdan talep belgesini de getirmesi gerekecek. Başvuruda bulunanların müracaatları alınıyor ve genel müdürlüğe gönderiliyor. Genel müdürlük yeni kimlik cüzdanlarını kişinin adresine gönderiyor” dedi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: