Son Dakika
24 Mart 2018 Cumartesi

“TP bizimdir, bizim kalacak”

15 Kasım 2016 Salı, 09:16

TP İşçileri İş Bıraktı

“TP bizimdir, bizim kalacak”

 

Türkiye Petrolleri’nin küçültülerek özelleştirmeye hazır hale getirilmek istenmesine karşı, Petrol-İş Sendikası’na üye işçiler 1 gün iş bıraktı.

Petrol-İş Sendikası’na üye işçiler, tepki ve taleplerinin dikkate alınmaması durumunda eylemlerine devam edeceklerini duyurdu.

Petrol İş Sendikası üyeleri Türkiye Petrolleri Adıyaman Bölge Müdürlüğü Binası önünde basın açıklaması düzenleyerek 1 günlük İş çalışmama haklarını kullandılar.

Basın açıklamasında Petrol İş sendikası Genel Sekreteri Ahmet Kabaca, Petrol İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Ali Tırpan ve sayıda TP işçileri katıldı.

Petrol İş sendikası Genel Sekreteri Ahmet Kabaca, açıklamasında, şunları söyledi:

“Bugün bir kez daha buralardayız, bugün Türkiye Petrolleri çalışanları işine ve iş yerine sahip çıkmak için bir kez daha haykırıyor. Türkiye’nin 4 bölgesinden binlerce işçi 1 kez daha haykırıyor. İşimize ve iş yerimize sahip çıktığımızı, küçülmemesi için bir kez daha haykırıyoruz. Buradan Türkiye’nin 4 bölgesinde olan Trakya’daki Lüleburgaz’daki arkadaşlarımıza, Batman’daki arkadaşlarımıza, Ankara Genel Müdürlüğündeki arkadaşlarımıza selam olsun. Onlara buradan haykırıyoruz, tüm Türkiye arkamızda, çünkü bu kurum Türkiye’nin tek petrol kurumu, buna bizim gibi herkes sahip çıkacak. Değerli arkadaşlar hiç kimse bizden bugün ki olduğu gibi her zaman kapıdan içeri girer, yürürler, sonra gider dağılırlar gibi düşünmesinler. Bunlar bu işçinin ayak sesleri, evet bu uyarılar dikkate alınmadığında biz bu kapıdan içeri girmesini de, genel müdürlük kapısından da içeri girmesini biliriz. İşine ve iş yerine sahip çıkma işidir, söz konusu bizim ekmeğimiz ve iş yerimiz olduğunda bizim heşeyi yapabileceğimizi, her şeyi göze alabileceğimizi tüm Türkiye’de bu kurumu yönetenler de bilsin. Biz iyi niyetli çalışanlar olarak uyarıyoruz”

 

Burayı Zayıflatmayın

TPAO’nun küçültülmesini eleştiren Kabaca, “Türkiye’nin 4 bölgesinden gelerek Genel Müdürlükte uyardık, haykırdık, bu iş yerini küçültmeyin, bu iş yerini zayıflatmayın. Bu iş yerine sahip çıkılması gerekir, hatta ve hatta yatırımlar yapılarak büyütülmesi geliştirilmesi gerekir dedik. Ses çıkmadı, arkasından 17 Ekim’de biz yarım gün çalışmama hakkımızı kullanarak yine buradan tp-bizimdir-bizim-kalacak-4seslendik, az önce bahsettiğimiz gibi Türkiye’nin 4 bölgesinde de aynı haykırma oldu. Yine ses yok, o günden bu tarafa kamuoyunu bilgilendirmek, halkımızı bilgilendirmek ve ilgili yetkili kişileri bilgilendirmek için görüşmeler yapıyoruz. Şubelerimiz bölgelerinde siyasiler ile görüşüyor, halkı bilgilendiriyor. Bizler Ankara’da görüşmeler yapıyoruz, maalesef herhangi bir olumlu cevap, olumlu bir yanıt asla gelmedi, bugün tekrar acaba duymak mı istemiyorlar diye  1 gün 24 saat haykıracağız. Türkiye Petrolleri bizimdir, bizim kalacak diyeceğiz” dedi.

Daha sonra konuşmada yer alan Petrol İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Ali Tırpan, “Ülkemizin en önemli kuruluşlarından birisi olan Türkiye petrollerinde yeniden yapılanma adı altında sinsi bir plan işletilmektedir. 1954 yılında bu yana kamu yararı ve ülke ekonomisi için son derece stratejik bir faaliyet yürüten Türkiye petrolleri parçalanıp bölünerek zayıflatılmak istenmektedir. Geçmişte özelleştirme uygulamalarıyla entgre yapısı dağıtılan Türkiye petrollerinde şimdi bütünsel dönüşüm programı adı altında büyük bir tasfiye operasyonu tezgahlanmaktadır. Türkiye petrolleri bünyesinde yapılan servis faaliyetleri kurum dışında ve proje bazlı olarak gördürülecektir. Sondaj, kuyu tamamlama, jeofizik operasyonlar, gibi faaliyetlerin TPIC’e devredilmesi öngörülmektedir. Üstelik bu sinsi operasyonda sadece yürütülen faaliyetler değil istihdam da kurum dışına çıkarılacaktır. Gerçekleştirilmek istenen büyük bir tasfiye operasyonudur. Türkiye petrolleri daha da küçültülecek ve  sadece arama üretim yapan bir şirket haline getirilecektir. Tasfiye edilen faaliyetlerin devredileceği TPIC bir kamu kuruluşu değildir. JERSEY Kanal adalarında kurulmuş hukuki açıdan özel şirket statüsünde proje bazlı çalışan bir firmadır” dedi.

 

Tasfiye Operasyonu Var

Tasfiye operasyonunun olduğunu savunan Tırpan, şöyle devam etti:

“Bu tasfiye operasyonuyla devredilen faaliyetlerin sürekliliği tamamen özel bir şirketin çıkarlarına bağlı olacak buraya devredilen istihdamın ise kamu istihdamı güvencesi kalmayacaktır. Bırakın kamu güvencesini istihdam güvencesi dahi olmayacaktır. TPIC proje bazlı ve sezonluk çalıştığı için istihdamın da süreklilik arz etmeyecektir. Dolayısıyla gerçekleştirilmek istenen aynı zaman da büyük bir güvencesizleştirme ve taşeronlaştırma operasyonudur. Tüm dünya da petrol şirketleri entegre yapılarını güçlendirme yoluna giderken ülkemizde üstelik bir kamu kuruluşu olan Türkiye petrollerinin yapısı zayıflatılmaktadır. Bu uygulamanın hiçbir mantıklı izahı yoktur. Ülkemiz son derece hassas günlerden geçerken petrol ve doğalgaz gibi stratejik iki ürün yıllardır. Ülke ekonomisine kazandırılan Türkiye petrollerinin küçültülmek istenmesi vatana ihanetle eşdeğerdir. Türkiye petrollerinde örgütlü olan petrol iş sendikasının uyarılarına kulak tıkayan TP yönetimi büyük bir yanlışa imza atmaktadır.” (PHA)

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: