“Terör, bir insanlık suçudur”

02 Nisan 2015 Perşembe, 10:19

Şehit Cumhuriyet Savcısı İçin Dua Edildi

“Terör, bir insanlık suçudur”

 

İstanbul Adliyesi’nde düzenlenen silahlı saldırıda şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, son yolcuğuna uğurlandı. Cenazede şehit savcının eşi, tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Mehmet Selim Kiraz’ın minik oğlu ise, babası için dua etti.  Adıyaman Adalet Sarayı’nda ise, İstanbul’da şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Kuran-ı Kerim okunarak, dualar edildi.

DHKP-C’li teröristler tarafından şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz ile ilgili Adıyaman Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz tarafından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına hakim ve savcıların yanı sıra adliye çalışanları katıldı.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Kur’an-ı Kerim okunduktan sonra dualar edildi.

Bu tür terör saldırıların adalet camiasını yıldıramayacağına vurgu yapan Adıyaman Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, “Adliye camiası olarak üzgünüz. Ancak şunun da bilinmesini istiyoruz ki bu tür terör eylemleri adalet çalışanlarını, adalete gönül vermiş adliye camiası mensuplarını hiçbir zaman sindiremez, yıldıramaz. Biz şehitlerimizin canını verdiği bu yolda adliye çalışanları olarak yine aynı azim ve kararlılıkla hizmet etmeye devam edeceğiz.

Şehidimize yönelen saldırı O’nun şahsında ülkemizde hukukun üstünlüğüne demokrasiye ve adalete inanan tüm insanlara karşı yapılmış sindirme ve gözdağı vermeye yönelik alçak bir terör eylemidir.

Bu menfur saldırıyı düzenleyen, planlayan, bu saldırıdan menfaat uman kirli zihniyet amacına ulaşamayacak, milli birlik ve beraberliğimize zarar veremeyecektir. Bir insanlık suçu olan terörle ulaşılmak istenen kaos ve kargaşa ortamının önündeki en büyük engel her zaman olduğu gibi yine hukuk olacaktır.

Tüm yargı camiası olarak bizler şehitlerimizin canını ortaya koyduğu adalet yolunda eksilmeyen inanç ve kararlılıkla hiçbir telkin, tavassut, tehdit ve sindirme gayretine pirim vermeksizin yürümeye devam edeceğiz.

Şehidimize Allah’tan rahmet, başta meslektaşımız olan değerli eşi, ailesi, tüm yargı camiası ile milletimize başsağlığı diliyor, yine şehidimizin şahsında yakın zamanda ve öncesinde benzer saldırılarda hayatını kaybeden yargı şehitlerimizi de rahmet ve saygıyla anıyoruz” dedi.

 

Şehit Savcı Son Yolculuğuna Uğurlandı 

İstanbul Adliyesi’nde düzenlenen silahlı saldırıda şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, son yolcuğuna uğurlandı. Cenazede şehit savcının eşi, tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Mehmet Selim Kiraz’ın minik oğlu ise, babası için dua etti.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde düzenlenen saldırıda şehit olan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Eyüp Sultan Camii’nde cenaze töreni düzenlendi.

Cenazeye Türkiye Büyük Millet Meclis (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Bakan Bekir Bozdağ, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Birinci Ordu Komutanı Salih Zeki Çolak, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, mesai arkadaşları, savcılar ve hakimler katıldı.

Bir süre sonra cenazeye Başbakan Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın da katıldığı görüldü.

Cenazede taziyeleri baba Hakkı Kiraz kabul etti. Cenaze boyunca tek damla yaş akmayan acılı baba, ağlayanları da teselli etti. Şehit savcının oğlunu da bir an olsun yanından ayırmadı. Babası için dua eden minik çocuk, bir yandan da elindeki simidi yedi.

Şehit savcının eşi Yasemin Kiraz ise eşinin tabutuna son kez sarıldı. Eşinin fotoğrafını öpen Kiraz, gözyaşı döktü. Bazı vatandaşların Mehmet Selim Kiraz’ın fotoğraflarını taşıdığı görüldü.

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenazesini İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı. Cenaze töreni ardından şehit için helallik alındı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da aralarında bulunduğu kalabalık bir grup tarafından omuzlara alınan cenaze, toprağa verilmek üzere Eyüp Mezarlığı’na defnedildi.(İHA)

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: